שתף קטע נבחר

"צווי המעצר יפגעו במעורבות הבריטים בתהליך"

גורמים בירושלים נוקטים טון מאיים לאחר פרשת צו המעצר שהוצא ליו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. העיתון "גרדיאן" גילה כי השופט הוציא בטעות את הצו, לאחר שנטען בפניו שהיא נמצאת על אדמת הממלכה. לאחר שנודע שהיא לא במדינה, הצו בוטל. משרד החוץ הבריטי גינה, בעוד ארגון פרו-פלסטיני בירך: מהלך חסר תקדים - באיחור

אחרי צו המעצר ליו"ר האופוזיציה - ירושלים נוקטת באיום מרומז. מקורות בירושלים אמרו אמש (יום ב'), לאחר שנודע כי בית משפט בבריטניה אכן הוציא צו מעצר לציפי לבני: "ללא תיקון המעוות, בכירים ישראלים לא יוכלו לדרוך על אדמת בריטניה, מה שעלול להותיר אותה מחוץ למעגל המעורב בקידום תהליך השלום במזרח התיכון". צו המעצר הוצא בעקבות תלונה על אחריותה לכאורה של לבני לפשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

 

עם היוודע הפרטים הראשונים על הפרשה, בדיווח של רשת "אל-ג'זירה", הכחישו במשרד החוץ בירושלים כי ידוע על צו מעצר בר-תוקף, אך העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף כי הצו אכן הוצא - אך בוטל לאחר שהתברר כי לבני לא נמצאת על אדמת בריטניה, כפי שחשבו בטעות.

 

משרד החוץ הבריטי פירסם הודעה ובה עוד ניסה להבהיר שהתקרית פוגעת בקשרים בין ירושלים ללונדון. "בריטניה נחושה בדעתה לעשות ככל שביכולתה כדי לקדם את השלום במזרח התיכון ולהיות שותפה אסטרטגית של ישראל", נמסר, "כדי לעשות זאת, מנהיגי ישראל צריכים להיות מסוגלים להגיע לבריטניה לשיחות עם הממשלה הבריטית". עוד נמסר כי הרשויות הבריטית יחקרו את נסיבות המקרה.

 

בעקבות הוצאת הצו אמרו המקורות בירושלים: "אנו מעריכים את הרצון שמגלה ממשלת בריטניה לשחק תפקיד מרכזי בתהליך השלום במזרח התיכון, ולפיכך מצפים ממנה לתרגם את החשיבות שהיא מעניקה ליחסים עם ישראל, למעשים. רק מעשים יוכלו לעצור את הסיטואציה האבסורדית, שאלמלא חומרתה ניתן היה לכנותה קומדיה של טעויות".

 

לבני הייתה אמורה להגיע אתמול לאירוע בבריטניה, אך ביטלה את הגעתה מבעוד מועד. שופט שלום בווסטמינסטר הוציא צו מעצר נגדה לבקשת עורכי דין הפועלים מטעם פלסטינים, אך הוא בוטל לאחר מכן.

 

הצו הוצא על בסיס מידע שגוי - ובוטל

לפי הדיווח ב"גרדיאן", עורכי הדין שביקשו להוציא את הצו נגד שרת החוץ לשעבר כנראה לא היו מודעים לביטול ביקורה המתוכנן. השופט סירב להוציא את הצו לפני הגעתה של לבני לבריטניה, אך ככל הנראה הוא קיבל מידע שגוי - והוציא את הצו בטעות.

  

באופן רשמי, מעטים מהמעורבים בפרשה הסכימו להגיב. במשרד המשפטים, הסקוטלנד יארד ובבית המשפט בווסטמינסטר סירבו להתייחס,

אך בשירות מערכת בתי המשפט התעקשו כי לא הוצא צו מעצר נגד לבני.

 

עלי טייב, עורך דין שניסה להוציא צו מעצר נגד שר הביטחון אהוד ברק בשם 16 לקוחות פלסטינים, אמר כי משרדו ימשיך לבקש צווי מעצר נגד "חשודים בפשעי מלחמה" שמגיעים לבריטניה. הודעה דומה נמסרה ממשרד עורכי דין נוסף בלונדון שהיה מעורב בנסיונות להביא למעצרם של בכירים ישראלים.

 

"החברים של אל-אקצא", ארגון בריטי שתומך בפלסטינים, בירך על צו המעצר והודיע כי "מדובר במהלך חסר תקדים של שופט בריטי, וכשמסתכלים על ההוכחות מהשנה האחרונה בנוגע לפשעי מלחמה בעזה, הוא הגיע באיחור".


פורסם לראשונה 14/12/2009 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. בכלל לא הגיעה ללונדון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים