שתף קטע נבחר

יוון: 90% מס על בונוסי הבנקאים

בניסיון לחלץ את יוון מהמשבר החמור ביותר שפקד אותה בעשורים האחרונים הודיע ראש הממשלה על צעדי התייעלות משמעותיים. "יש זמנים בתולדותיה של אומה שמגדירים אותה לדורות הבאים, אנחנו נמצאים עכשיו בזמן כזה"

ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדריאו, הדהים ביום שני בלילה את הכלכלה היוונית כשהודיע כי בכוונתו להטיל מס בגובה 90% על הבונוסים שיקבלו הבנקאים במגזר הפרטי. בנוסף, הוא הודיע כי הבונוסים בבנקים הממשלתיים יבוטלו.

 

 

פפנדריאו, הצועד על חבל דק בין דעת הקהל ובין קוצר רוחם של המשקיעים, הכריז על צעדים שאפתניים נוספים, כולל קיצוצי הוצאות, בניסיון לחלץ את יוון מהמשבר החמור ביותר שפקד אותה בעשורים האחרונים. "יש זמנים בתולדותיה של אומה שמגדירים אותה לעשרות שנים, לדורות הבאים," אמר. "אנחנו נמצאים עכשיו בזמן כזה".

 

פפנדריאו נמנע, על כל פנים, מקיצוצי שכר במגזר הציבורי – צעד לא פשוט מבחינה פוליטית – והשווקים הפיננסיים מיהרו להביע את אי שביעות רצונם כשמחיר ביטוח האג"ח של יוון מפני חדלות פירעון עלה בתום נאומו. ראש הממשלה היוונית הבטיח לבצע רפורמות מס, שיכבידו יותר את הנטל על עשירי המדינה, וכן להילחם בשחיתות ובהשתמטות ממס, אותן כינה כבעיות "הגדולות ביותר של המדינה".

 

 

עוד הודיע פפנדריאו על קיצוץ של 10% בהוצאות הביטוח הלאומי בשנה הבאה, והבטיח להנהיג מס רווחי הון. הגירעון התקציבי של יוון מגיע ל-12.7% מהתמ"ג, וחובותיה נאמדים ב-440 מיליארד דולר. בשבוע שעבר הורידה חברת הדירוג פיץ' את דירוג האשראי של יוון מ-A מינוס ל-BBB פלוס.

 

הידיעה מתפרסמת במוסף "ממון" שב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אתונה. הבונוסים הממשלתיים יבוטלו כליל
צילום: רויטרס
מומלצים