שתף קטע נבחר

הערכה בהסדר: הרבנים יציבו אולטימטום לברק

ביום ראשון יתאספו רבני ישיבות ההסדר לכינוס חירום בעקבות המשבר. באיגוד הישיבות יש המעריכים כי יוחלט לקחת "סיכון מחושב" ולהצהיר "הר ברכה בפנים - או שכולנו בחוץ". המטרה: לגרום לנתניהו להתערב, ולהפוך את החלטת ברק

שר הביטחון, אהוד ברק, החליט לסיים את ההתקשרות של צה"ל עם ישיבת הר ברכה, אבל באיגוד ישיבות ההסדר עוד לא אמרו את המילה האחרונה: לקראת כינוס החירום של ראשי הישיבות בתחילת השבוע הבא, מעריכים הבוקר (יום ד') באיגוד כי הרבנים יציבו בפני השר אולטימטום - חזור בך מההחלטה בעניינו של הרב אליעזר מלמד, או שנבטל כולנו את ההסדר המסורתי עם הצבא.

 

בכירים בצה"ל ובמשרד הביטחון מקיימים בימים האחרונים מגעים רציפים עם הנהלת איגוד הישיבות, הנוקטת קו מתון בשאלת הסרבנות, במטרה לחזקה ו"לבודד" את ישיבת הר ברכה. אלא שראשי ההסדר

מזהירים כי במערכת הביטחון לא קוראים נכון את השטח. "מעמדו של הרב מלמד התחזק משמעותית בעקבות העימות עם ברק", אמר ל-ynet גורם באיגוד, "הוא הפך לסמל בציבור ובקרב תלמידי הישיבות וראשיהן – גם אלו החלוקים על עמדותיו".

 

בהתאם לכך העריך הגורם כי בכינוס שיתקיים ביום ראשון, בהשתתפות למעלה מ-60 רבנים, יוחלט לגבות את מלמד בכל מחיר. "ההצהרה שתצא מכאן היא 'כולנו הר ברכה'", אמר, "ובעניין ההסדר עם הצבא – 'הכל או כלום'". לדבריו, מדובר בסיכון גדול – גם מבחינת הישיבות – אך הוא גם מחושב היטב. "שר הביטחון לא יעז לגרום לנו לממש את האיום. אין לי בזה שום ספק".

 

בינתיים מגבש איגוד ישיבות ההסדר מסמך עליו צפויים לחתום כל משתתפי הכינוס, ובו יבהירו הרבנים כי הם שוללים הפגנות פוליטית בצבא. תוכן ההצהרה אמור לספק את ברק וסגנונה את מלמד, ואם גם הוא לא יועיל - "נלך עד הסוף". ראשי ההסדר נוטים לגבות את הרב מלמד בעיקר בשל חשש מהמדרון החלקלק שיוצרת ההחלטה התקדימית בעניינו: "היום זו הר ברכה בגלל סרבנות, ומחר זו תהיה ישיבה אחרת – לך תדע באיזה טיעון".

 

מנגד, מקווה דובר איגוד ישיבות ההסדר, הרב דוד סתיו, כי הוא וחבריו לא יצטרכו לעמוד בפני הכרעה שכזו. הרב סתיו אמר ל-ynet כי רבים בצבא, במערכת הפוליטית ובישיבות, מנסים לגשר בין הצדדים בערוצים שונים, ועדיין יש סיכוי שהמאמצים ישאו פרי עד לכינוס ראשי הישיבות.

 

בסביבת הרב מלמד משוכנעים כי החלטה כזו של חברי האיגוד היא האפשרות היחידה להחזיר את ישיבתו לאיגוד. "ניסיונות הגישור לא נפסקים, אבל אני לא רואה את אהוד ברק יורד אפילו סנטימטר אחד מהעץ שעליו טיפס",

אמר גורם המקורב לנושא, "הוא הרי הפך ביומיים האחרונים לגיבור גדול שזוכה לאהדה גדולה משמאל. הוא לא יוותר על זה".

 

על פי הדובר, אולטימטום ממשי של ראשי הישיבות ייצור לחץ גדול על ראש הממשלה, עד כדי משבר קואליציוני ואיום על ממשלתו, והוא ייאלץ להתערב בפרשה ולהפוך את החלטת שר הביטחון.

 

בעקבות הסערה שחוללו הערכות הגורמים באיגוד ישיבות ההסדר, פורסמה מאוחר יותר הודעה רשמית שנועדה להנמיך את גובה הלהבות. "החיבור בין ישיבות ההסדר לצה"ל אינו על תנאי ואינו תלוי בהחלטות כאלה ואחרות", הצהירו באיגוד באופן רשמי, "אנו רואים בשירות בצה"ל אחד מערכי היסוד בתפישת עולמנו, והדבר אינו מותנה כלל. נמשיך לפעול בהידברות כדי להביא לפתרון המשבר שנוצר עם החלטתו הקשה של שר הביטחון להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו. מקווה שיימצא פיתרון
צילום: גבי מנשה
הרב מלמד. בלב הסערה
צילום: מתי אלמליח
ברק. "לא יירד מהעץ"
צילום: ירון ברנר
מומלצים