שתף קטע נבחר

בג"ץ: לא נתערב בסוגיית הקבורה בהרצליה

חברה קדישא בהרצליה עתרה על-מנת שיוקצה לה שטח בבית העלמין החדש בעיר, בעירייה התנגדו - וכך גם המדינה. השופטת ביניש אמרה כי היא לא רואה דרך לחייב את העירייה להקצות לחברה קדישא חלק מהקרקע - וחברה קדישא משכה את העתירה

אין דרך חוקית לשלול הפעלת בית העלמין החדש בהרצליה בידי תאגיד עירוני. כך אמרו היום (ד') שופטי בג"ץ, במהלך דיון בעתירה שהגישה חברה קדישא העירונית. לפיכך, העותרים משכו את פנייתם לבית המשפט.

 

לפני כחצי שנה הגישה חברה קדישא עתירה לבג"ץ נגד מנהל מקרקעי ישראל ועיריית הרצליה, בטענה כי יש להקצות גם לה את הקרקע המיועדת לבית העלמין החדש, ולא להקצות אותה רק לעירייה שהקימה תאגיד קבורה עירוני. התיק הובא לדיון בפני נשיאת העליון דורית ביניש, והשופטים איילה פורקצ'יה וניל הנדל.

 

עו"ד רנאטו יאראק, שייצג את חברה קדישא, טען במהלך הדיון כי החברה מנסה למצוא פתרונות למצוקת הקבורה על ידי קבלת שטחים נוספים. עוד הוא טען כי הניסיונות להציג תוכנית מטעם החברה נבלמו על ידי העירייה, ויש לאפשר גם להם לקבל לפחות חלק מהקרקע כדי לקבור מתים.

 

בדיון טענו פרקליטי העירייה, עורכי הדין ליאור כץ ורענן הר זהב, כי אספקת שירותי קבורה הוא שירות חיוני וכי העירייה הצליחה לשלב זאת בתוכנית מתאר גדולה. בנוסף הם טענו שהשטח נמצא בבעלות העירייה וכי חברה קדישא מבקשת משהו שמבחינת החוק הם לא יכולים לעשות. עוד טענו עורכי הדין כי דעתה של עיריית הרצליה מהתנהלות החברה במהלך השנים איננה נוחה ואיננה ראויה.

 

המדינה: צריך לברך על היוזמה העירונית

גם נציג המדינה, עורך הדין ענר הלמן, טען במהלך הדיון כי לעירייה מותר להגיד שהיא לא רוצה לעבוד עם חברה קדישא וכי אין עילה משפטית לעתירה. עו"ד הלמן: "כמדינה אנו צריכים לברך שסוף כל סוף רשויות מקומיות פועלות באמצעות תאגיד עירוני".

 

במהלך הדיון אמרו השופטים לנציגי חברה קדישא כי אין להם עילה

משפטית לעתירה וכדאי שימחקו אותה. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, אמרה במהלך הדיון כי היא לא רואה דרך לחייב את העירייה להקצות לחברה קדישא חלק מהקרקע.

 

השופטים כתבו בהחלטתם כי הצדדים יכולים לשבת ולהגיע להסכמות. לאחר הדיון אמרה ראש העיר הרצליה, יעל גרמן: "זו ממש פריצת דרך. החלטנו להקים תאגיד קבורה יחד עם המועצה הדתית. זו היתה החלטה קשה מאוד, במיוחד כשחברה קדישא יצאה למלחמה נגדנו. ההחלטה היום נותנת דרך למועצות אחרות להקים תאגיד קבורה עירוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית קברות. ארכיון
צילום: דוד הכהן
מומלצים