שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך מקליטים רדיו מהאינטרנט?
  מישהו יודע איפה מוצאים היום רדיו-טייפ? האמת - זה לא חשוב. הקלטות מהרדיו אפשר לעשות בקלות ישירות למחשב, ובעוד כמה דקות גם אתם תוכלו לעשות זאת

  לפני שנים לא רבות כולנו נהגנו להקליט מהרדיו - מוזיקה, שירים, ראיונות ומה לא. כמה אירוני שהיום זה הפך מסובך כל-כך, מהסיבה הפשוטה שכמעט אף אחד לא משתמש במכשיר רדיו-טייפ. וגם אם תקליטו על קלטת - מה בדיוק תעשו איתה אחר-כך?

   

  לחלק גדול מרשתות הרדיו אפשר להאזין היום ברשת. עוד ועוד ערוצי רדיו גם מעלים לאתרים שלהם תוכניות פופולריות או קטעים ספציפיים מהן ומאפשרים לשמוע גם אחרי השידור בפועל. להאזין -  אבל לא להוריד. ומה אם אתם רוצים, למשל, להעלות קטע נבחר לבלוג שלכם או לקשר אליו מפורום או רשת חברתית? איך מחלצים את הקטע הרצוי והופכים אותו לקובץ? ובכן, זה הרבה פחות מסובך ממה שאתם חושבים, ובעוד כמה דקות גם אתם תדעו לעשות את זה.

   

  שיטה א': הקלטה ישירה

  אם קובץ מדיה מוצג או מופעל במחשב שלכם, אפילו אם מדובר במדיה זורמת (Streaming Media) כלומר בלי הורדה של הקובץ השלם למחשב, בדרך-כלל לא צריכה להיות בעיה גם להקליט אותו.

   

  תוכלו להשתמש ב-Sound Recorder של Windows, אבל מדובר בכלי מוגבל ומגביל שיאפשר לכם להקליט עד דקה של אודיו בפורמט WAV. עדיף להשתמש בתוכנה ייעודית להקלטה ועריכת אודיו, דוגמת Audacity או תוכנת GoldWave שאיתה בחרנו להדגים.

   

   


   


   

  איך עושים את זה

  ההסבר הקצר: משתמשים בדפדפן כדי להשמיע ובתוכנת האודיו כדי להקליט; שומרים ל-MP3 ומעלים לרשת.

   

  ההסבר הארוך, למי שרוצה לעשות את זה כמו שצריך: בשלב ראשון, כדאי לבצע בדיקה ולראות שאתם ערוכים להקלטה (ראו ההסבר תחת הכותרת "למה לא מקליט לי?" בהמשך). בשלב הבא, מריצים את התוכנה (כאמור, GoldWave) ויוצרים קובץ חדש (File  / New). בחלון שיופיע תוכלו לבחור את מספר הערוצים (מונו/סטריאו), קצב הדגימה (Sampling rate) ואת האורך המקסימלי.

   


   

  לעיתים קרובות האודיו באתר לא יהיה סטריאופוני, אבל אם אינכם יודעים לבדוק עדיף לבחור בסטריאו. קצב הדגימה המתאים ביותר לרדיו FM הוא 16KHz (התוכנה מציגה אותו כערך 16000). תיאורטית, כדי לא לפגוע באיכות עדיף להשתמש בקצב דגימה כפול, אבל אם אתם לא מקליטים מוזיקה אלא דיבורים אז 16KHz יספיקו בהחלט כדי לשמור על האיכות.

   

  אורך ההקלטה, באופן טבעי, צריך להיות לפחות כאורך הקטע שאתם רוצים להקליט. כדאי להשאיר מרווח ביטחון של כמה שניות.

   

  עכשיו, הקליקו על Record בתוכנה (הכפתור האדום בסרגל הכלים או Ctrl+F9) ועשו Play בנגן באתר של תחנת הרדיו. אתם מקליטים.

   

  עריכה קלה ושמירה

  בסיום ההקלטה, האזינו להקלטה כדי לבדוק אם יש קטעים שאתם רוצים להוריד (לדוגמא, פרסומות).

   

  ההצגה הגרפית של נתוני ההקלטה מאפשרת לכם עריכה ישירה: הקליקו עליה ישירות, בשני מקומות, כדי לתחום מקטע שאתם רוצים למחוק או להשאיר והשתמשו בפונקציות Delete ו-Trim שבתפריט Edit כדי להיפטר מהחלקים המיותרים.

   


   

  השתמשו בצירוף בין מקש Shift למקשי החץ-למעלה/חץ-למטה כדי לבצע Zoom-in ו-Zoom-out של תצוגת האודיו. אתם עשויים לרצות גם לשנות את עוצמת הצליל ואת זה תוכלו לעשות מתפריט Effect / Volume.

   

  למה לא מקליט לי?

  לפני שמתחילים להקליט כדאי בכל מקרה לבצע ניסוי כלים ולראות שאכן מתקיימת הקלטה. אם ההקלטה הניסיונית לא כוללת שום צליל (בתצוגה הגרפית זה יראה כדף ישר) או להפך - יש בה רעשים וצלילים מיותרים - או שעוצמת הצליל חלשה בצורה מוגזמת, זה ברוב המקרים אומר שצריך לשנות את הגדרות ההקלטה.

   

  כדי לבדוק ולתקן היכנסו ל-Volume Control באמצעות קליק ימני על אייקון הרמקול ב"מגש המערכת" או דרך לוח הבקרה (Sound and Audio Devices / Volume Advanced). היכנסו ל-Options / Properties, סמנו את האופציה Recording ואז את כל התקני האודיו בחלונית התחתונה, ואשרו.

   


   

  כעת יוצג לכם ה-Recording Control. התצוגה והאפשרויות בחלון הזה עשויות להשתנות בהתאם לחומרה שלכם, אבל באופן כללי הדבר הנכון הוא לדאוג שרק ה-Stereo Mix יהיה מסומן ולהשתמש עבורו בווליום הקלטה גבוה יחסית אבל לא מקסימלי.

   

   ייתכן שמותקן לכם במחשב כלי "מיקסר" מתוחכם יותר שהגיע עם הלוח או כרטיס הקול, ואתם עשויים לגלות שהוא מאפשר הקלטה ממספר ערוצים במקביל ומאחד מהם (מיקרופון למשל) מגיעים רעשים. הפתרון זהה - ודאו שרק ה-Stereo Mix מסומן. 

   

  שיטה ב': הורדת קובץ האודיו למחשב

  יש מקרים בהם תרצו פשוט להוריד את קובץ האודיו בשלמותו מהאתר אל המחשב שלכם (אנחנו לא נכנסים כאן לעניינים זכויות יוצרים, אבל כדאי לזכור גם את קיומן).

   

   הדרך הפשוטה לעשות את זה כשמדובר ב-Stream היא להשתמש בכלי דוגמת ++Grab שמגיע עם תוכנת Orbit Downloader. לשם כך, מריצים את התוכנה,

  נכנסים לתפריט Tools / Grab++ וממשיכים לפי ההוראות. במקרים בהם האתר לא מאפשר גישה לקובץ השלם להורדה, התהליך ייקח זמן זהה לזמן שלוקח לנגן את הקובץ, וזה כמובן חיסרון. בכל אופן, כשמדובר בקטע קצר שאתם רוצים להוריד באיכות המקורית זה פתרון יעיל למדי. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איך מקליטים רדיו מהאינטרנט?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים