שתף קטע נבחר

מהפכת השטרות: רבין ובגין במקום שרת ועגנון

שרת, עגנון, בן צבי ושז"ר, המופיעים על שטרות השקל, יוחלפו בהרצל, בן גוריון, בגין ורבין. בין המטרות: שיפור אמצעי הביטחון למניעת זיופים. מי גיבש את הרשימה? ועדה בבנק ישראל

עגנון אאוט - רבין אין: שטרות הכסף הישראליים יוחלפו בשנים הקרובות בהדרגה, והאישים אליהם התרגלנו יוחלפו באישים חדשים. כך סוכם בפגישה שהתקיימה היום (ד') בין שר האוצר, יובל שטייניץ, לבין נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. כך דווח אמש (ד') בערוץ 2. הגורם שהחליט אלו אישים כבר אינם רלוונטים לעולם המוניטרי הישראלי ופניהם של אלו אישים יבצבצו מהארנק המקומי היא ועדת שטרות ומטבעות בבנק ישראל, שגיבשה את רשימת האישים החדשים. 

 

רקע
מאיינשטיין ועד ביאליק: תולדות שטרות השקל / צבי לביא
שטרי הלירה הראשונים של מדינת ישראל הציגו בכלל את נופי ארצנו, ואת החלוצים, החיילים והבנאים. רק משנת 1969 החלו להופיע על שטרי השקל דמויות גדולי האומה
לכתבה המלאה
האישים שייצאו מהשטרות הם משה שרת (20 שקלים), ש"י עגנון (50 שקלים) בן צבי (100 שקלים)  ושז"ר (200 שקלים). במקומם ייכנסו האישים הבאים: בנימין זאב הרצל, דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין. השטרות החדשים ייכנסו למחזור החל משנת 2012.
 
במחזור הנוכחי קיימים 300 מיליון שטרות, והחלפת כולם תהיה כרוכה בהוצאה ניכרת.

 

החלפת סדרה של שטרות נהוגה בישראל מדי כמה שנים, מסיבות שונות בין היתר מסיבות ביטחוניות - במטרה לשפר את סימני הביטחון אשר משתכללים במהלך השנים. .עם זאת, זוהי הפעם השנייה בלבד בה תתבצע החלפת דמויות על גבי שטרות בעלי אותו ערך.

 

השטרות החדשים ייוצרו עם אמצעי ביטחון מיוחדים וייתכן שחלקם ייעשו מחומר פולימרי, ממנו עשוי כיום השטר של 20 שקלים, שנועד למנוע התבלות מהירה שלהם.


פורסם לראשונה 16/12/2009 20:44

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטרות שיוחלפו
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים