שתף קטע נבחר

הרב מלמד: אם הרבנים יחליטו - אתנער מהשלטים

ראש ישיבת הר ברכה אמר כי אם ראשי ישיבות ההסדר יאמצו הצהרה לפיה אין זה נכון להפגין בצבא - יצטרף. הוא הסביר שעד עתה לא חתם על הצהרה מעין זו כי "אין לחתום על עמדה תורנית מתוך לחץ" ומכיוון שברק יציג זאת ככניעה

פיוס בדרך? ראש ישיבת ההסדר "הר ברכה", הרב אליעזר מלמד, אמר כי יסכים להצטרף להצהרה כוללת של איגוד ישיבות ההסדר לפיה אין זה נכון להפגין בצבא כדי שלא לפגוע בלכידות - במידה שזו תתקבל בכינוס הרבנים ביום ראשון הקרוב.

 

דבריו של הרב מלמד נכתבו בטורו הקבוע "רביבים", שיתפרסם בגיליון הקרוב של עיתון "בשבע", אך לא ברור האם תהיה להם השפעה. הערב (יום ד') נפגשו שר הביטחון, אהוד ברק, וסגן שר הביטחון, מתן וילנאי, עם ראש

איגוד ישיבות ההסדר, הרב חיים דרוקמן, והבהירו לו שוב כי ינותק ההסדר בין צה"ל לישיבת הר ברכה.

 

הרב מלמד הקדיש את מאמרו לסקירה מקיפה של הפרשה, ולהבהרת עמדותיו. הוא הסביר כי עד לכינוס הרבנים נמנע מלחתום על נוסח הצהרת הפשרה שהוצעה, וזאת למרות שהוא "מזדהה עם תוכן הדברים".

 

בטור כותב הרב כי סירובו לחתום בינתיים נובע מכך "שאין ראוי לאדם לחתום על עמדה תורנית מתוך כפייה ולחץ", ומכיוון ש"צפוי שדוברי משרד הביטחון יציגו זאת בתקשורת כהכנעת דברי תורה תחת שלטונו של ברק". מצד שני, הוא מבהיר, "יש כאן לכאורה פיתוי לא קטן - חתימה קטנה על משפט שאני מזדהה עם תוכנו, ושאין בו שום גינוי למפגינים, ואפשר יהיה להמשיך להתנהל בישיבה כרגיל".

 

לבסוף הוא כותב: "מכיוון שאני בינתיים חלק מהמערכת של ישיבות ההסדר, הסכמתי בעצת אבי מורי ועוד רבנים, להעביר החלטה זו לידי הפורום של כלל ראשי הישיבות".

 

"הייתי ממליץ להימנע מהשלטים"

במאמר מספר הרב את השתלשלות העניינים, ומזכיר כי מיד לאחר הנפת השלט בגדוד "שמשון" ליד הכותל, על ידי אחד מתלמידי "הר ברכה", כתב כי "אילו היו מתייעצים איתי, הייתי ממליץ להימנע מכך, כי רק כאשר מחייבים חייל לסייע לגירוש עליו לסרב, אבל אין עליו חובה למחות דווקא בטקס ההשבעה".

 

הוא מציין כי עוד אז כתב שגם היה מבקש להניא את החיילים ממעשיהם, מפני עוגמת הנפש הרבה שתיגרם למפקדים הישירים שלהם, "אלא שבדיעבד, אחר שעשו זאת, אני מכבד את מעשיהם ומכיר

בתועלת שצומחת ממחאות פומביות שכאלה".

 

הבוקר פורסם ב-ynet כי גורמים באיגוד ישיבות ההסדר העריכו לקראת הכינוס ביום ראשון שעשויה להיווצר חזית של רבנים שתצא בהצהרה: "ישיבת הר ברכה בפנים - או שכולנו בחוץ". הגורמים העריכו כי הצגת עמדה זו עשויה להוביל למשבר קואליציוני ולהתערבות של נתניהו - שיהפוך את החלטת ברק.

 

לאחר פרסום הדברים, בניסיון להנמיך את גובה הלהבות, פירסם איגוד ישיבות ההסדר הודעה כי "החיבור בין ישיבות ההסדר לצה"ל אינו על תנאי ואינו תלוי בהחלטות כאלה ואחרות. אנו רואים בשירות בצה"ל אחד מערכי היסוד בתפישת עולמנו, והדבר אינו מותנה כלל. נמשיך לפעול בהידברות כדי להביא לפתרון המשבר שנוצר עם החלטתו הקשה של שר הביטחון להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מלמד. יילך עם הרבנים
צילום: מתי אלמליח
אהוד ברק. לא מתקפל
צילום: עידו ארז
מומלצים