שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ה-FDA ממליץ: תרופה לכולסטרול לאנשים בריאים

  פאנל מומחי מינהל התרופות האמריקני ממליץ על מתן תרופה להורדת כולסטרול למניעת התקפי לב גם לאנשים בעלי רמות כולסטרול תקינות. הסיבה: מחקר הראה כי התרופה מונעת התקפי לב גם בקרב אנשים בריאים. מומחית ישראלית: החלטה מרחיקת לכת

  הלצה בעולם הרפואה גורסת שבקרוב יומלץ להוסיף גם למים סטטינים להורדת כולסטרול. רק לפני חודשיים המליצו מומחים בישראל על הורדת ערך הכולסטרול בו יש להתחיל בטיפול בסטטינים. עכשיו ממליץ פאנל מומחי ה-FDA לתת סטטינים גם לאנשים בריאים בעלי כולסטרול תקין, בעקבות מחקר שהראה כי התרופה מונעת מחלות לב גם אצל אלה ללא סיכון מוגבר למחלות לב.

   

  רוצים לדעת עוד? בקרו בערוץ הכולסטרול שלנו

   

  דרך הטיפול המקובלת בכולסטרול, שהוא הגורם מספר אחת בגורמי הסיכון הניתנים להשפעה, היא באמצעות קבוצת תרופות הנקראת סטטינים. המדובר בקבוצת תרופות להורדת כולסטרול הפועלות על ידי חסימת האנזים האחראי ליצור הכולסטרול בגוף. ידוע כי אצל אנשים שנמצאה אצלם רמת כולסטרול גבוהה, שינוי הרגלי התזונה וביצוע פעילות גופנית מפחיתים רק באחוזים בודדים את הסיכונים הכרוכים בכך.

   

  על פי מחקרים הצליחה התרופה קרסטור להפחית את רמות הכולסטרול הרע ב-50 עד 60 אחוז. כבר במינון התחלתי של 10 מ"ג, קרסטור מאפשר בלמעלה מ-80 אחוז מהחולים להגיע לערכי המטרה של כולסטרול "רע". בנוסף, מסייעת התרופה להעלות את רמות הכולסטרול ה"טוב" HDL.

   

  פאנל מומחי ה-FDA הצביע השבוע ברוב של 12 מול 4 עם מומחה אחד שנמנע, כי על אנשים בריאים ללא עבר של מחלות לב, ובעלי רמת כולסטרול תקינה - ליטול את התרופה להורדת כולסטרול "קרסטור" אותה מייצרת חברת התרופות אסטרה-זנקה. ה-FDA אינו מחוייב לפעול על פי המלצת המומחים, אך לרוב הוא בוחר לקבל את דעת המומחים שמינה.

   

  פאנל מומחי ה-FDA התכנס לבקשת חברת התרופות אסטרה-זנקה, בעקבות מחר שפורסם אשתקד ומצא כי התרופה קרסטור מפחיתה את הסיכון למחלות לב בשיעור של 44% גם בקרב מטופלים בעלי רמות כולסטרול תקינות. כל המטופלים היו בעלי רמות גבוהות של החלבון CRP, המשמש סמן מוקדם לסיכון למחלות לב וכלי דם, הכוללים התקף לב ושבץ מוחי.

   

  אולם לתרופה גם צדדים אחרים. קרסטור מגבירה את הסיכון ללקות בסוכרת בשיעור של 27 אחוז, בהשוואה לקבוצת בקרה שנטלה תרופת פלצבו (ללא חומר פעיל - א.ג.). עם זאת אמרו המומחים כי הסיכון המוגבר לסוכרת קיים בכל תרופות הסטטינים, וכי יתרונות התרופה קרסטור עולים על הסיכון האפשרי לסוכרת. בעקבות המלצת מומחי ה-FDA מסרה חברת אסטרה-זנקה כי תמליץ על התרופה לאלה המצויים בסיכון מוגבר ללקות בהתקפי לב, בהם מעשנים או אלה שבמשפחתם היסטוריה של יתר לחץ דם ומחלות לב.

   

  "החלטת מומחי ה-FDA תמוהה" אומרת ל-ynet פרופ' הילה קנובלר, מומחית לאנדוקרינולוגיה ומזכירת החברה לטרשת עורקים, "המחקר עליו מדברים הוא כזה שגדולי המומחים דנו בו ולא הגיעו למסקנות כל כך מרחיקות לכת. קרסטור הוא הסטטין הכי חזק ושימוש בו בקרב כלל האוכלוסייה הוא הצהרה בעלת השלכות עצומות. למיטב ידיעתי מדיוני מומחים אחרים, אין עדיין כוונה לתת אותו לאנשים בעלי כולסטרול תקין".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים