שתף קטע נבחר

רוסיה וארה"ב: לא ייחתם הסכם גרעין השנה

תוקפו של ההסכם לפיקוח על הנשק האסטרטגי פג בתחילת החודש ושתי המעצמות הבטיחו לחתום על מסמך חדש עד סוף 2009. שני הצדדים מודים כי לא יעמדו בדד-ליין שהציבו לעצמם, בעוד שרוסיה מאשימה את ארה"ב בעיכובים

שר החוץ של רוסיה הצהיר הבוקר (יום ה') כי המאמצים לגבש הסכם חדש עם ארצות הברית לפיקוח על הנשק האסטרטגי ולצמצומו לא יניבו פירות עד סוף השנה. גם הבית הלבן פרסם הודעה דומה ומסר כי המשא ומתן בנושא עדיין בעיצומו.

 

סרגיי לברוב הפנה אצבע מאשימה כלפי צוותי המו"מ האמריקנים בטענה שהם האחראים לעיכוב. הוא קרא לממשל אובמה להסכים לצמצום גדול יותר בארסנל הנשק הגרעיני. שר החוץ הרוסי העריך ששתי המעצמות לא יעמדו בתאריך היעד שהציבו לעצמן, שקרא לגבש הסכם עד סוף 2009, אך הוא סירב להעריך מתי כן ייחתם מסמך חדש.

 

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, הודיע הלילה כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אינו צפוי לחתום השבוע בקופנהגן על אמנה חדשה עם רוסיה בנוגע לנשק הגרעיני. גיבס אמר שוושינגטון ומוסקבה ממשיכות להתקדם במשא ומתן על האמנה, והביע תקווה שהסכם יושג בקרוב.

 

הסכם START נחתם ב-1991 בין נשיאה האחרון של ברית המועצות, מיכאיל גורבצ'וב, לבין נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש האב. במסגרתו נדרשו שתי המעצמות לצמצם את ארסנל הגרעין שלהם לפחות ב-25% לכדי 6,000 ראשי קרב. תוקפו של ההסכם פג ב-5 בדצמבר 2009 וכעת פועלים מנהיגי המדינות לגבש מסמך חלופי.

 

מנהיגי רוסיה וארה"ב סיכמו לפעול יחד להשגת הסכם חדש כבר בחודש אפריל. כשלושה חודשים לאחר מכן, במהלך ביקורו של אובמה במוסקבה, חתמו אובמה ועמיתו דמיטרי מדבדב על מסמך הבנות ראשון לקראת ההסכם החדש. על-פי הסיכום, יצומצמו שני מצבורי הנשק הגרעיני הגדולים בעולם בכשליש - לרמה הנמוכה ביותר מאז המלחמה הקרה.

 

במסגרת ההבנות, שמנחות את השיחות המתנהלות תחת מעטה חשאיות כבד, נקבע כי מספר ראשי הקרב יצומצם ובמקביל יצומצם גם מספרם של אמצעי השיגור של ראשי נפץ אלה, בין אם מדובר בטילי קרקע-קרקע, טילי ים-קרקע, או טילים למטוסים. מספרם של אמצעי השיגור עתיד להיות מוגבל ל-500 עד 1,100 - לעומת 1,600 כיום.

  

ההערכות לגבי גודלו של הארסנל הגרעיני של שתי המעצמות משתנות, אך גוף אמריקני טען כי בתחילת 2009 החזיקה ארה"ב בכ-2,200 ראשי נפץ גרעיניים מבצעיים, וכי רוסיה החזיקה ב-2,790. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביקורת ממוסקבה. לברוב
צילום: AFP
אחראי לעיכוב? אובמה
צילום: AP
מומלצים