שתף קטע נבחר

דרמה בתקשורת החרדית: אתרי אינטרנט נסגרים

שבוע סוער במיוחד עבר על אתרי האינטרנט החרדיים. בעקבות גילוי הדעת של בכירי הרבנים נגד פעילותם - גל של התפטרות בכירים וסגירת חלק מהאתרים. "רשימות חיסול" נערכות

פחות משבוע חלף מאז גילוי הדעת של בכירי הרבנים החרדים נגד "תחנות האינטרנט" במגזר, ומאבקם כבר נושא פרי: בימים האחרונים נסגרו כמה אתרים והתפטרו עורכים וכתבים - במה שנראה כדרמה חסרת תקדים בתקשורת החרדית.

 

ל-ynet נודע כי העסקנים המובילים את המערכה אף מבקשים לגרור אותה לפסים אישיים, ובידיהם כבר רשימות מדויקות של עובדי כל האתרים. צלמים וכתבי שטח כבר סולקו מכמה אירועים אותם ביקשו לסקר, וההערכה היא כי בימים הקרובים אתרים נוספים יודיעו על הפסקת פעילות ועיתונאים על התפטרותם.

 

ההודעה המרעישה ביותר באה מכיוונו של העיתונאי דוד רוטנברג, מייסדו ומנהלו המיתולוגי של הפורום הפופולרי "בחדרי חרדים" ומחלוצי המגזר ברשת אינטרנט, שבעקבות מודעת הרבנים הכריז שלא יעסוק עוד בעריכה ובתפעול הפורום, או בפורטל החדשות שלצידו. "איני בורח מאחריות", הדגיש במכתב לגולשים, "להפך, אני מקריב את עצמי, כדי לאפשר את צמיחתו של המקום שאני מאמין בכל לבי כי הוא מהווה את האלטרנטיבה לכל השלילי ברשת... רק אם הרבנים יראו את הצד החיובי שבפעילותי – אשוב".

 

"בגלל תאונות לא ניסע במכונית?"

עם זאת, רוטנברג לא חשך ביקורת על המאבק באתרים ומהעסקנים שעומדים מאחוריו. לדבריו, חיבורם של חרדים רבים לרשת היא עובדה קיימת שלא ניתן להתכחש אליה, ולכן "בחדרי חרדים" ודומיו רק הצילו אותם מגלישה ל"מחוזות חילוניים" ול"פורומים וצ'אטים כעורים". על הטענה לפיה האתרים החרדים חוטאים בלשון הרע השיב כי גם העיתונות המגזרית המודפסת נכשלת בזה, בדיוק כמו "כל מי שיוצר ועושה".


 

המנהל הפורש גילה עוד כי בשנה האחרונה קיים קשר רציף עם רבנים ועסקנים חרדים, וטוען כי חלקם היו מעדיפים בשל כך לגנוז את גילוי הדעת. הוא אמר כי לבקשתם הוגדרו, למשל, "מפקחים בכירים" בפורום, וכן נוספה האפשרות להתלונן על הודעה בעייתית – מהלכים שהפכו את הפורום לנקי יותר". רוטנברג מציין כי שמירה על רמת עניין תוך הקפדה על הנורמות החרדיות היא משימה "כמעט בלתי אפשרית", אך מעיד כי כיום "אין השמצות אישיות נגד רבנים, ועניינים שהשתיקה יפה להם כמעט ונעלמו".

 

לסיכום אמר רוטנברג: "תרבות הביקורת כלפי נבחרי ציבור ועסקנים לא תושתק. תופעת האינטרנט, על מעלותיה, תהיה גם תהיה - בין אם אני אהיה בתוכה ובין אם לאו. האינטרנט הוא מכשיר נפלא שברא הקב"ה בעולמו, זהו מכשיר המסייע להמוני אנשים, מוסדות תורה וחסד, ארגונים, משרדי ממשלה וכל מערכת הבנקאות, עד כי גם בעיתונות החרדית היומית והממוסדת מופיעים כיום כתובות אתרי האינטרנט של המפרסמים השונים... האם בגלל שמכוניות גורמות להרג של אנשים ומשמשות לביצוע פשעים, מישהו ממליץ שנחזור לרכוב על חמורים? אני מאמין שכשם שהעיתונות החרדית היומית קמה כתחליף לעיתונות יומית חילונית, ובמטרה שלא תחדור למחנינו, כך גם 'בחדרי חרדים' קם כדי להעניק לגולש החרדי את האלטרנטיבה".

 

אתרים צעירים נסגרים

האתר החרדי הוותיק ימשיך אפוא להתקיים, ובמהלך מבריק הוא יעשה זאת בניהול שוטף אנונימי ועם מנכ"ל חילוני, אבל אתרים צעירים יותר כבר הניפו דגל לבן. האתר "אתרוג", שעלה לאוויר בשנה האחרונה, הודיע על הפסקת פעילותו לאלתר.


 

במאמר מערכת שפירסם נכתב: "עם פרסום דעתם של גדולי ישראל, נתבקשנו עדיין להמשיך ולפעול עד לבירור תחומי האיסור הכלולים בו. הבוקר הובהר לנו באופן פרטני כי יש להפסיק לאלתר כל פעילות חרדית ברשת האינטרנט, בלי קשר לרמת נקיות התוכן. משכך, הרי שהפסקת הפעילות באתר באופן מיידי הינה המשך ישיר לציות נטול-העוררין לדבריהם של גדולי ישראל, אותו קיבלנו על עצמנו עוד בעת תכנון והקמת הפורטל, ואשר אותו הוכחנו לאורך כל תקופת הפעילות שלו...

 

"היצר הרע השוכן על שלל טלפיו ברחבי האינטרנט ייוותר כרגע ללא תשובה הולמת, אך בכוחם של גדולי ישראל תתחזקו גם אתם. בטוחים אנו שתצליחו להתנזר לחלוטין מפגעי הרשת, גם ללא העזרה אותה הושטנו אנו לכם בשנה החולפת".

 

כלפי בעלי האתר, יעקב לבין, נטען בימים האחרונים כי קיבל "חיסיון" מפני הסנקציות שיוזמים הרבנים והעסקנים שמנהלים את המערכה, זאת בזכות תפקידו כמנכ"ל היומון הליטאי "יתד נאמן" שהוא אחד משופריה. גורם ב"אתרוג" אמר כי המהלך האחרון הוכיח חד-משמעית כי לא הייתה לכך השפעה.

 

חרדים מהרבנים

גם אתר "חרדים", שעלה לרשת בשנה האחרונה, איבד את אחד מבכיריו - העורך הראשי שמוליק שיף. "לאור קריאתם הברורה והנחרצת של גדולי ישראל נגד הפעלת אתרי האינטרנט החרדיים, החלטתי

להגיש לאלתר את התפטרותי", בישר שיף, "כשגדולי ישראל מפנים אליך אקדח, אין כל ברירה אלא להרים ידיים ולומר: 'אני נכנע למרותכם, באהבה'".

 

הוא ציין כי כעורך הקפיד לשמור באדיקות על "שורת סייגים שהוכתבי על-ידי מורי ורבי טרם הקמת האתר" וכי "נושאים שהשתיקה יפה להם לא מצאו את מקומם בין דפי האתר". את מודעת ההתפטרות חתם כך: "שמח אני על ההזדמנות הנדירה שניתנה לי לקיים ציווי נדיר של גדולי ישראל באופן אישי, ומיצר אני על חוסר הבהירות בו התנהל מאבק זה".

 

אתר נוסף שנכנע ללחצים הוא "קוגל", שהחליט שלא לפרסם עוד ידיעות חדשותיות, ומעתה הוא ישמש למידע עסקי ולמכירות בלבד. ההסבר המופיע בעמוד הבית: "לאחר שביקשנו לדעת את הדרך אשר נלך בה, הובהר לנו כי האיסור חל על כל אתר המכיל חדשות – ללא יוצא מן הכלל. לפיכך הרינו להודיע כי ברצוננו 'לשמוע בקול דברי חכמים' בלא שום פקפוק". ואידך זיל גלוש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס AFP
לאן גולשים מכאן?
צילום: ויז'ואל/פוטוס AFP
אתר חרדים. בינתיים פועל
צילום מסך
אתר קוגל. מעכשיו רק מודעות
צילום מסך
מומלצים