שתף קטע נבחר

שוב: שביתות אזהרה באוניברסיטה הפתוחה

היום וביום חמישי לא יתקיימו לימודים, לאחר שלטענת סגל ההוראה, ההנהלה משתהה וממשיכה ללהקשיח עמדות. ההנהלה מצדה אינה מכירה ב"כוח לעובדים" כגוף המייצג את המרצים וטוענת בתגובה כי הם סירבו לתוספת של 19 אחוזים

הפתוחה שוב תיסגר: סגל העובדים באוניברסיטה הפתוחה יקיים היום (ב') שביתת אזהרה בת יום אחד בקמפוס המרכזי ברמת אביב. ביום חמישי לא יתקיימו לימודים החל מ-18:00 בכל הקמפוסים של האוניברסיטה הגדולה בישראל, שבה לומדים 45 אלף סטודנטים. המנחים ורכזי ההוראה יקיימו כנס הסברה בסימן המשבר מול ההנהלה.

 

לטענת סגל ההוראה, השביתה באה בגלל נסיגת ההנהלה מהצעות קודמות שהעלתה במשא ומתן וסירובה להמשיך להיפגש עמם. "אנו דנים עם ההנהלה למעלה משנה על שינוי תנאי ההעסקה הפוגעניים הנהוגים במוסד", אמרה שרון מלכי, חברת נציגות סגל ההוראה.

"לצערנו, למרות מעורבותו של המגשר, ממשיכה ההנהלה במדיניות של הקשחת עמדות והשתהות".

 

כזכור, ארגון סגל ההוראה שבת כשישה שבועות בחודשים אפריל-מאי השנה ועשרות אלפי הסטודנטים נשארו בבית. הארגון תבע לחתום על הסכם קיבוצי המסדיר את מערכת יחסי העבודה באוניברסיטה הפתוחה, ולהשוות את תנאי ההעסקה שלהם לתנאי הסגל האקדמי הזוטר ביתר האוניברסיטאות, בהתאם להסכם הארצי מדצמבר 2008. השביתה הושעתה לאחר שהנהלת האו"פ הסכימה לחתום על הסכם קיבוצי. לדיון בין הצדדים מונה מגשר, השופט בדימוס, פרופ' יצחק זמיר. בימים האחרונים התבטלו פגישות המשא ומתן מסיבות אובייקטיביות והוא נראה "תקוע".

 

לטענת גורמים המעורבים במשא ומתן, סלע המחלוקת נכון להיום נסוב סביב שאלת גוף הייצוג של הסגל. בעוד הסגל מתעקש על גוף שנקרא "כוח לעובדים-ארגון עובדים דמוקרטי", הרי שהנהלת האוניברסיטה הפתוחה מתכחשת אליו וטוענת, כי היא מוכנה לחתום הסכם רק מול גוף פנימי. מחלוקת נוספת היא על מה שמכונה "הפעימה השלישית" בהעלאת שכר של אחוזי המשרה. סגל ההוראה דורש העלאה בשישה אחוזים מעבר למה שהוועדה לתכנון ולתקצוב מאשרת לאוניברסיטה הפתוחה לחרוג מתקציבה.

 

ההנהלה: צעדי המרצים פוגעים בסטודנטים

הסגל בפתוחה קיבל חיזוק מארגוני הסגל האקדמי באוניברסיטאות המחקר שההסכם שחתמו היווה להם השראה. לדברי דני שפרוך, יו"ר הפורום המתאם של הארגונים באוניברסיטאות: "לצערנו רק באוניברסיטה הפתוחה מסרבים להפנים מה שהבינו בכל האוניברסיטאות שלא ניתן להעסיק מרצים בתנאים המזכירים עובדי קבלן: בהעסקה קבלנית, "לפי שעות" או "לפי מטלה".

 

הנהלת האוניברסיטה הפתוחה מסרה בתגובה כי "למרות התנהלותו הסדירה של המו"מ בין הצדדים במסגרת תהליך גישור מוסכם,

בחרה נציגות התארגנות המנחים ומרכזי ההוראה לפתוח ב"צעדים ארגוניים" הפוגעים בסטודנטים ובמוסד". לטענת ההנהלה, "הנציגות סירבה לתוספת של 19 אחוזים, פעלה שלא במסגרת ההסכמות לאורך כל הדרך, החליטה שהגישור לא יוביל לשום מקום ובחרה לצאת בצעדים ארגוניים".

 

יו"ר צוות המשא ומתן בהנהלת האוניברסיטה אבינועם לזרוב, הוסיף כי "לפני עשרה ימים הנציגות שלחה מכתב לחברי הסגל שאין הסכמות ותנאים כלכליים לא ניתנו. הם חזרו אחורה לעמדות הפתיחה. הסברנו להם שזה לא מקובל עלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים מפגינים בשביתה
צילום: עטר אופק
יצחק זמיר. המגשר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים