שתף קטע נבחר

בקרוב: דיוקן של אישה על השטרות החדשים?

יו"ר סיעת קדימה תגיש הבוקר הצעת חוק שדורשת כי שטרי הכסף החדשים יכללו ייצוג ראוי של נשים וגברים, שתרמו לחברה ולמדינה. איציק: "האם לאחר 60 שנות מדינה לא נמצאה ולו אישה אחת שראוי כי דמותה תופיע על השטרות של ישראל?"

האם הכנסת תגרום לכך, שעל השטרות החדשים שיודפסו יהיה דיוקן של אישה? הצעת חוק חדשה שתוגש הבוקר (ב') לכנסת מבקשת לקבוע "ייצוג ראוי" לנשים ולגברים על שטרות כסף בישראל.

 

 

הצעת החוק, שתוגש על ידי יו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק, קובעת שגם לאנשי רוח וזוכי פרס נובל יינתן ייצוג ראוי על שטרות המדינה. ההצעה מבקשת לקבוע כי "בעיצוב צורתם תכנם ושאר הפרטים שעל שטרי הכסף, יינתן ייצוג ראוי לנשים וגברים, אשר תרמו תרומה משמעותית לחברה ולמדינה ובכללם אנשי רוח, זוכי פרס נובל ומנהיגים".

 

עוד קובעת הצעת החוק, אליה הצטרף גם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין, כי בהרכב המייעץ בכל הנוגע לתכנון שטרי הכסף ייכהנו לפחות 40% נשים.

 

בנוסף להצעת החוק כתבה איציק מכתב, הממוען בין היתר לשר האוצר יובל שטייניץ, בו היא קוראת לשקול מחדש את ההחלטה שפורסמה בסוף השבוע האחרון ולפיה בעוד כשנתיים יחליף בנק ישראל את כל שטרות הכסף במדינת ישראל. כפי שדווח, על השטרות החדשים יוצגו תמונותיהם של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, וכן של ראשי הממשלה המנוחים דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין.

 

חנה סנש לא ראויה?

"אני קוראת לכם לשקול מחדש את החלטתכם וזאת משתי סיבות עיקריות: על פי החלטתכם יופיעו על גבי השטרות דמויות של מנהיגים בלבד. אני סבורה כי ראוי שבמאה ה-21 יופיעו על גבי שטרות הכסף הרשמיים במדינת ישראל לא רק דמויות של מנהיגים פוליטיים, אלא גם דמויות של אנשי רוח, סופרים, זוכי פרס נובל ואנשים אחרים אשר תרמו תרומה משמעותית לחברה ולמדינת ישראל", מציינת איציק במכתב. 

 

"שנית, על פי החלטתכם לא תופיע אף דמות של אישה על גבי השטרות. האם לאחר שישים שנות מדינה לא מצאה הוועדה המייעצת ולו אישה אחת אשר ראוי כי דמותה תופיע על שטרות הכסף של מדינת ישראל? כלום דמויותיהן של חנה סנש או לאה גולדברג למשל אינן ראויות להופיע על שטרות הכסף במדינת ישראל?" מוסיפה ותוהה יו"ר סיעת קדימה.

 

עוד מציינת איציק במכתב: "אני בטוחה כי בבחינה מחדש של הנושא תמצאו כי החלטתכם עושה עוול להיסטוריה בכלל, ולהנצחת תרומתן של נשים להקמתה והתפתחותה של מדינת ישראל בפרט, וכי ראוי שעל גבי השטרות יופיעו גם דמויות של נשים. לאור כל האמור לעיל אני פונה אליכם בבקשה לבחון מחדש את החלטתכם".

 

בשיחה עם ynet אמרה איציק, כי ישנן נשים רבות אותן ניתן להנציח על אחד השטרות, ביניהן חנה סנש, אנה פרנק, לאה גולדברג, שרה אהרונסון, שושנה דמארי, המשוררת רחל ועוד. איציק הוסיפה כי בכוונתה לנסות ולקצר את הליכי חקיקת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטרות החדשים - עוד שנתיים
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים