שתף קטע נבחר

יואל שליט: "זה כנראה הכי קרוב שהיינו אי פעם"

השביעייה התכנסה לדיון בעסקת השבויים, ובמשפחת שליט מיטלטלים בין תקווה לחרדה. "זו הזדמנות חד פעמית", אמר אחיו של גלעד בשיחה עם ynet. "ביבי כבר הוכיח מנהיגות, התקדם במו"מ והביא את הקלטת. הוא בעמדה טובה מקודמו"

כמה קרוב, ככה רחוק. שרי השביעייה התכנסו שוב הבוקר (יום ב') לדיון בעסקת חילופי שבויים עם חמאס, ובינתיים מיטלטלים בני משפחתו של החייל החטוף גלעד שליט בין תקווה לסקפטיות, בין אופטימיות לחרדה. "זה יום מאוד גורלי", אמר בשיחה עם ynet יואל שליט, אחיו של גלעד. "יכול להיות שזה הכי קרוב שהיינו אי פעם".


יואל שליט עם חברתו ו-120 "גלעדים", מול דיון השביעייה (צילום: גיל יוחנן)

 

יואל שליט הגיע הבוקר יחד עם הוריו, נועם ואביבה, למפגן התמיכה בגלעד מול מול משרד ראש הממשלה בירושלים, שם התכנסו השרים. שליט דיבר על תחושותיו ועל תחושות משפחתו ביום הזה, שלפי המסתמן, הולך להיות מכריע לעתידו של אחיו. "החלטה של חיים ומוות מתבשלת, ואנחנו מחכים בקוצר רוח", אמר. "אני שבע אכזבות מאירועי העבר. היום אני לא אופטימי ולא פסימי, פשוט מחכה למה שייצא מכאן - ואני רוצה להאמין שזו תהיה החלטה נכונה". 

 

"יש אמנם דמיון לימים שעמדנו פה בעבר", הוסיף בהתייחסו למקרים קודמים שבהם נראה היה שהעסקה עומדת להיסגר, "אבל היום אנחנו יותר קרובים. ביבי כבר הוכיח מנהיגות, הוא התקדם יותר במשא-ומתן, הוא הביא את הקלטת והוא בעמדה טובה מקודמו להחזיר את גלעד. זוהי הזדמנות חד פעמית לדעתי".

 

כשנשאל יואל אם הוא יכול לדמיין את רגע פגישתו עם אחיו אחרי שלוש שנים וחצי בשבי החמאס, אמר: "קשה לדמיין את הרגע אחרי כל כך הרבה זמן, אחרי 1,275 ימים. המון השתנה. אני מחכה לרגע הזה של לחזור להיות משפחה נורמלית, ושגלעד יחזור לנוף הטבעי שלו במצפה הילה. אלו ימים מתוחים, אנחנו מאוד חרדים לגורלו. אי אפשר לדעת באיזה תנאים הוא נמצא".

 

"שחרור או גזר דין מוות"

מוקדם יותר, הציגה אמו של גלעד, אביבה שליט, את הדילמה במלוא עוצמתה: "אני מקווה שהשביעייה תכריע היום. כל אחד שמצביע, האצבע שלו היא או גזר דין מוות לגלעד או שחרורו לחיים. אני רוצה את גלעד בבית. מגיע לו לחזור הביתה. שכל אחד שמצביע יחשוב טוב טוב מה זה אומר".

 

עשרות פעילי המטה למען גלעד שליט התקבצו הבוקר מול משרד ראש הממשלה, שם מכונסים השרים. הם הציבו במקום 120 מיצבי קרטון בגודל טבעי של גלעד שליט במדי צה"ל - אחד לכל חבר כנסת, "בשביל שכל אחד מהם יוכל להסתכל לגלעד בעיניים", כפי שהסביר אחד המפגינים.


120 תמונות שליט בגודל טבעי שהוצבו מול דיון השביעייה (צילום: גיל יוחנן)

 

"ביבי התחלת, ביבי תסיים", קראו המפגינים לראש הממשלה. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, הגיע למקום ואמר: "לא יעזור אם נשב בבית, נמתין שיסתיימו הדיונים ונשמע את הפסיקה".

משנשאל שליט אם לדעתו הסיפור יסתיים היום, ענה: "אני מאוד מקווה. צריך להחליט כבר, גם החמאס - הגיע הזמן לסיים את הסבל של מאות אלפי פלסטינים בעזה".

 

אתמול כינס נתניהו שלוש פעמים את שרי השביעייה - ברק, ליברמן, יעלון, בגין, מרידור וישי - לדיון בעסקה. ראש הממשלה עצמו מתנגד לשחרור מחבלים לגדה המערבית. ישראל חוששת ששחרור מנהיגי הטרור שנעצרו בזמן האינתיפאדה השנייה או אחריה, אלו שחמאס מכנה "נסיכי המוקאוומה" (ההתנגדות), לגדה המערבית, תשקם את תשתית הטרור של חמאס שהוכתה קשות בשנים האחרונות. ישראל דורשת שהם יועברו לעזה הסגורה והנצורה, שם יכולתם להזיק פחותה בהרבה - או שיגורשו לחו"ל.

 

לפי שעה נראה כי השרים אהוד ברק, דן מרידור, אלי ישי וגם הרמטכ"ל הם בעד העסקה. ראש המוסד כנראה מתנגד. עמדתו של ראש השב"כ היא שלא נכון יהיה מבחינה בטחונית להרשות למחבלים "VIP" לחזור לגדה בגלל הסיכון הביטחוני.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,275 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יום גורלי". יואל שליט
צילום: גיל יוחנן
יואל וגלעד שליט, כשהיו ילדים
באדיבות ידיעות אחרונות
"להחליט כבר". נועם שליט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים