שתף קטע נבחר

"רכיבת אומץ" של צעירים נגמרה במעצר במצרים

שני רוכבי אופניים עברו בשעות הערב באזור שבו אין גדר בגבול, ונקלטו במצלמות תצפית צה"ליות כשחייל מצרי מאיים עליהם. הם נעצרו על-ידי כוחות הביטחון של מצרים. לאחר שהוחזרו לארץ סיפרו לשוטרים: רצינו לעשות מעשה אמיץ

"תרגיל האומץ" הסתיים במעצר תחת איומי נשק במצרים. שני צעירים ישראלים שרכבו על אופניים חצו אמש (יום ב') את הגבול למצרים באזור היישוב עזוז, וגרמו בהלה במערכת הביטחון מחשש שמדובר בחטיפה. חיילים מצרים מצאו אותם, והם נלקחו לחקירה.

 

השניים הוחזרו לישראל לפנות בוקר ובחקירתם במשטרת דימונה אמרו כי חצו את הגבול מרצונם כדי לעשות מעשה אמיץ לפני גיוסם לצבא. עוד עלה כי ככל הנראה השניים הוכו בחקירתם במצרים, שכן על גופם נמצאו כמה חבורות.


ביישובים באזור פתחו אמש חמ"ל (צילום: הרצל יוסף)

 

ב-21:20 התקבל דיווח מצה"ל במועצה האזורית רמת נגב, על חשש לחטיפת שני צעירים שרכבו על אופניים. השניים, בני 19 וחצי, יצאו כמה שעות קודם לכן מכפר הנוער ניצנה ונסעו דרומה דרך עזוז לכביש הגבול. כוחות צה"ל החלו בסריקות מחשש שמדובר בניסיון חטיפה, באזור שבו פועלים לא מעט גורמים פליליים ואף תשתיות טרור. תוך זמן קצר התברר כי הם נעצרו על-ידי שוטרים מצרים, שלא מיהרו להשיבם לישראל.

 

יחידת תצפית קלטה במצלמות האבטחה את הרוכבים, כאשר חייל מצרי ככל הנראה מאיים עליהם בנשק. השניים חצו יחד איתו לגבול המצרי. שני זוגות האופניים נותרו בגבול, ובישראל ניסו להיעזר בהם כדי לוודא את זהות שני העצורים.

 

עיתוי האירוע, על רקע דיוני ראש הממשלה והשרים הבכירים סביב שחרור החייל החטוף גלעד שליט, הוסיפה מתח לעניין. בתוך זמן קצר התקבל מסר מהמצרים, כי שני הצעירים נעצרו על ידי כוח מקומי ומוחזקים אצלם. בצה"ל נשמו לרווחה והחלו בניסיונות להחזירם לארץ. גורמים ביטחוניים ציינו כי התהליך הפך למורכב עם השעות, לאחר שכוחות הביטחון המצרי ביקשו תחילה לתחקר את הישראלים.

 

"אם היתה גדר זה לא היה קורה" 

ראש מועצת רמת נגב, שמוליק ריפמן, אמר שבמועצה נפתח חמ"ל. "כל יישוב ויישוב בדק מי נמצא ומי לא. צה"ל הודיע לנו כי הוא מזרים כוחות לאזור", אמר, והוסיף שאם היתה גדר - האירוע לא היה מתרחש.

 

גבול מצרים נחשב שקט יחסית, אך מעורר דאגה רבה בקרב גורמים ביטחוניים ומדיניים, בעיקר לאור העובדה שאינו כולל חיץ פיזי. עובדה זו מאפשרת הסתננות של מבקשי מקלט, הברחת נשים שמיועדות לעבוד בזנות, סמים - וגם נשק.

 

לאחרונה התייחס לעניין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "יש אפשרות ללכת ברגל מאפריקה לגוש דן, מה שאי אפשר לעשות לפריז או למדריד ברגל. זה יכול להוות בעיה דמוגרפית, כלכלית וביטחונית".

 

לפני כמה שבועות נתפס בגבול סמוך לאילת מטען חבלה במשקל של כ-15 ק"ג, שיועד לפי ההערכות לפיגוע בעיר הדרומית. "זה טוב שהציבור הישראלי לא תופס את הגבול עם מצרים כאזור בעל מתיחות תמידית, אבל זה לא מובן מאליו. צה"ל פועל כאן באופן מקיף ויסודי, תוך התגברות על לא מעט אתגרים ובסופו של דבר התוצאה היא שקט", הסבירו אז גורמים צבאיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבול מצרים (ארכיון)
צילום: רויטרס
עוררו בהלה ביישובי האזור
צילום: הרצל יוסף
מומלצים