שתף קטע נבחר

רואים רחוק: סיבוב מצפים סביב הכנרת

בחורף אולי לא כדאי לרחוץ בכנרת, אבל מומלץ בחום להביט בה מלמעלה, מהמצפים היפים שהוכשרו סביבה. הכירו את נקודות התצפית שמעניקות מבט נוסף על האגם

מצפה הוד

אחת התצפיות היפות ביותר בארץ נמצאת בירידה מקיבוץ אלומות לכיוון הכנרת. באחת נפרשת הכנרת כולה למולנו, כחולה ויפה, והעמק עוטף אותה מכל עבריה. המצפה נקרא על שמו של מפקד חיל האויר בעבר, אלוף מוטי הוד, אשר נולד בקיבוץ דגניה א' הסמוך. 


צילום: אייל פישר

 

המצפה נמצא בגובה פני הים ומשקיף על הכנרת, הנמצאת 200 מטר מתחתיו. באחרונה הוסדרה במקום תצפית מסודרת ובה מקומות חנייה, ספסלי ישיבה, גישה לנכים ושילוט הנחיה. הכניסה דרך תחנת הדלק.

 

מצפה אבנר

מצפה אבנר משקיף על נוף בלתי מוכר לקהל הישראלי - אפיקו המורחב של נהר הירמוך, הז`ור בערבית, והרי הגלעד. את המצפה הקימו לפני שנים ספורות חברי קיבוץ אשדות יעקב איחוד לזכרו של אבנר אלתר, בן וחבר קיבוץ שנפל באסון המסוקים ב-4 בפברואר 1997. 

 

על מקומו האסטרטגי של המצפה מעידה עמדת תצפית וירי שהוצבה במקום כבר ב-1936. שביל קצר בתוך חורשה צעירה של עצי ארץ ישראל מוביל לעמדה ולשולחנות פיקניק מעוצבים, העשויים חלקי מכונות שחוברו להם יחדיו ביד אומן חבר הקיבוץ.


צילום: יונתן אלתר

 

הגעה למקום: נכנסים מכביש 90 לקיבוץ אשדות יעקב איחוד, וממשיכים ישר בתוך הקיבוץ - עד השער המזרחי. לאחר מכן  יוצאים ממנו וממשיכים כקילומטר, עד לתצפית.

 

יער לוי אשכול

היער ניטע לזכרו של לוי אשכול, ראש ממשלת ישראל השלישי וחבר קיבוץ דגניה הסמוך. ברום היער, תצפית נוף מרשימה אל יישובי עמק הירדן, דרום הכינרת, דרום רמת הגולן והרי הגלעד ממזרח.

 

בתצפית נמצא גם מעיין, סלע ענק וחניון סמוך - חניון האלות. במקום שביל גישה סלול באספלט, המוליך לשולחנות הפיקניק ונגיש למוגבלים בתנועה. החניון נמצא בלב צוקי ההרים ומוצל. במרחק של 300 מטר מהחניון נבנו מדרגות עץ, המובילות אל ברכת מעיין האלות, שזורם בכל ימות השנה.

 

צילום: אייל פישר

 

 

מצפה אופיר

450 מטר מעל הכנרת מתנשא מצפה המקיף במבט את כל הצד הצפון-מזרחי של ישראל. ממול רואים את טבריה ובמעלה ההר את צפת. 16 עצי זית נטועים בו, כמניין שנותיו של אופיר שעל, שעל שמו נקרא המצפה. קצת הלאה מהמצפה ניטעה חורשה עם אלון התבור, חרובים ושיחי אלה, ואם יתמזל מזלכם תזכו לראות שם צבאים משוטטים. במקום שולחנות וספסלים לפיקניק ובמיוחד תצפית נפלאה.

 

הגעה למצפה אופיר: נוסעים על כביש מזרח הכנרת, מספר 92. עולים דרך צומת "כורסי", מזרחה על הכביש לאפיק, ליד אבן הק"מ התשיעית פונים מערבה בדרך עפר נוחה לכל כלי הרכב. ישנו שילוט ברור למצפה אופיר. 

 

מצפה השלום

ליד קיבוץ כפר חרוב, על כביש 98, יש כניסה לתצפית נפלאה - "מצפה השלום". זו תצפית נוף מרהיבה, שממנה נשקפת הכנרת במלוא הדרה. במקום גם עמדת הסברה קולית למי שחפץ להבין קצת היכן הוא נמצא, וגרם מדרגות שבו ניתן לרדת לאזור נמוך יותר, ובו כמה מסלולי טיול מעגליים קצרים.

 

על הכנרת ראוי להשקיף בכל ימות השנה. מראה האגם הכחול מרטיט את העין, מרחיב את הלב ומשמח את הנשמה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצפה שלום בכפר חרוב
צילום: עמית מגל
מומלצים