שתף קטע נבחר

טיבי: הערבים נולדו כאן, חלק מהיהודים פשיסטים

בדיון סוער בוועדת החוקה על חוק "עוקף בג"ץ קעדאן", גייסו מתנגדי החוק לעזרתם את מגילת העצמאות. חנין: "זה רק מתחיל בערבים, החוק הזה יפרק את החברה כולה". סגן שר החוץ איילון: "לא צריך להתבייש בחיזוק האחיזה היהודית". זחאלקה: "חונקים אותנו. זה אדמות שלנו". טיבי: "המדינה דמוקרטית ליהודים, ויהודית לערבים"

הדיון בוועדה עלה לטונים גבוהים, תוך הטחת האשמות על חוק גזעני. ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה הבוקר (יום ג') בהצעת חוק שנועדה להסדיר את פעולתן של ועדות קבלה ליישובים קהילתיים קטנים בנגב ובגליל, שעברה בתחילת החודש בקריאה טרומית. חברי הוועדה מהשמאל ומהמפלגות הערביות מתחו ביקורת חריפה על הצעת החוק, וטענו כי מדובר בהצעה גזענית, שנועדה לדחוק את רגליהם של האזרחים הערבים. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הזכיר בין היתר כי "הערבים נולדו כאן", ואילו היהודים הם "מהגרים, חלקם פשיסטים".

 

הצעת החוק קובעת כי ועדות קבלה ביישובים יוכלו לסנן מועמדים שמבקשים להתגורר בהם, מטיעונים שונים. החוק זכה לא-רשמית לשם "עוקף בג"ץ קעדאן", על שם הפסיקה המפורסמת שהתירה לעאדל קעדאן הערבי להתגורר ביישוב הקהילתי היהודי קציר.

 

"תתביישו לכם", אמר ח"כ אופיר פינס (העבודה) לתומכי החוק. "מה שאתם עושים לציונות". "מה אתה מקשקש", השיב לו יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו). "אני לא מתבייש, ואני אומר את הדברים בדיוק כמו שאני רוצה. כשאני רוצה להקים יישוב יהודי, אני לא מתבייש בכך". ח"כ דב חנין (חד"ש) התערב ואמר לרותם: "הוא לא מקשקש, הוא הקריא את מגילת העצמאות".

 

"אנחנו עושים לאחרים מה שהיה שנוא עלינו"

חנין הציג חזון קודר לגבי תוצאות התיקון לחוק: "מנגנוני הסינון בוועדות הקבלה יפרקו בסופו של דבר את החברה הישראלית. יישארו בחוץ לא רק ערבים. זה יתחיל בערבים, אבל אחריהם יבואו האתיופים, החרדים, ההומוסקסואלים, האמהות החד הוריות וכל מי שלא מקובל על הקבוצה שבמקרה השתלטה על המקום". חנין אמר עוד כי הוא "מתבייש בחוק הזה גם כיהודי. היהודים היו אלה בעולם שנלחמו נגד המועדונים שהיו סגורים 'לכלבים, שחורים ויהודים' כאילו בשם הרצון לשמור על הומוגניות חברתית.

אני מתבייש שמדינת ישראל הידרדרה למקום הזה, שאנחנו עושים לאחרים מה שהיה שנוא עלינו, ובצדק היה שנוא".

 

ח"כ טיבי דיבר באריכות ובתקיפות נגד ההצעה: "כל הערבים נולדו כאן, לא כל היהודים נולדו כאן. חלקם מהגרים, וחלקם מהגרים פשיסטים. אם אתה מגיע לבית שיש לו בעלים, ואתה רוצה להשתלט על הסלון... ". בנקודה זו קטע אותו יו"ר הוועדה רותם: "אין לכם שום זכות קניין...", אך טיבי המשיך: "לא נותנים לבנות יישובים, ולמי? לקבוצה שהפקיעו לה את האדמה שלה, גם ב-48' וגם במשך עשרות שנים לאחר מכן. הורסים את הבתים שלנו גם כי לא נותנים לבנות... על ידי מי זה לא ניתן? על ידי אנשים כמוך. כל הממשלות בישראל הפלו נגד הציבור הערבי ומנעו ממנו להקים יישובים חדשים. לא רק אנשי ימין כמוך, אלא מי שמתיימרים להיות אנשי מרכז".

 

פינס פנה לחברי הוועדה ישראל חסון ושי חרמש מקדימה, מיוזמי החוק, והאשים אותם בכניעה לימין: "אני רוצה לומר לחרמש וחסון - תראו איזה שימוש עושים בכם... אתם מביאים משהו שאתם מאמינים בו, ועושים לזה נופך של גזענות... אני מציע שהכנסת תחזור למסורת שלה ולא תחוקק חוקים עוקפי בג"ץ. זו גם עמדת מפלגת העבודה".

 

גם ח"כ שלמה מולה (קדימה) יצא נגד החוק, אולם מסיבות אחרות: הוא הביע חשש שיישובים ינצלו אותו לא רק כדי "לסנן" ערבים, אלא גם יהודים יוצאי אתיופיה.

 

הח"כים הערבים העלו בדיון דוגמאות נוספות לגזענות בחברה הישראלית, וציינו בין היתר את אי קבלתם של ספרדים לבתי ספר חרדיים אשכנזיים. בנקודה זו התערב ח"כ נסים זאב (ש"ס), ולמרבה ההפתעה דווקא הצדיק את ההפרדה, משום שלדבריו, היא עודדה את הספרדים לעצמאות: "חשוב מאוד שספרדים יקימו בעצמם את בתי הספר שלהם, ולא יהיו על שולחנם על אחרים". על הערבים, לדבריו, לקחת מהם דוגמה: "תשקמו את עצמכם לבד".

  

רותם: אני מגן על המדינה; טיבי: איך אתה ישן בלילה?

להגנת הצעת החוק התגייס גם סגן שר החוץ דני איילון, שיזם את הדיון במסגרת יום הציונות וחיזוק הפריפריה. "לא צריך להתבייש", אמר, והסביר כי "כיבוש" הקרקע על ידי הערבים מצדיק את חיזוק האחיזה היהודית ואת "יישוב הפריפריה, גם בנגב ובגליל. אני מברך על כך שנמצאים כאן חברים מכל הבית". הוא דחה את הטענה כי מדובר בהצעה גזענית: "אני רואה אותנו כנבחרי ציבור שבאים למען כלל האזרחים". ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הגיב בחריפות: "מה, אתם רוצים לחנוק אותנו? זה האדמות שלנו! כל אדם בר דעת צריך להדוף את הסחף הזה. מי שחושב שזה טוב ליהודים, מוציא שם רע ליהדות".

 "איך אתה מתמודד עם עצמך כבעל הצעות גזעניות ופשיסטיות, הטיח טיבי ברותם. "אני ישן עם זה מצוין בלילה", השיב רותם. "אם אני צריך להגן על מדינת ישראל כמדינה יהודית...".

 

טיבי סיכם: "החוק הזה הוא להשתין מהמקפצה. עד לפני כמה שנים, הגזענות לא הייתה חקוקה ממש בחוקים. לאחרונה יש מבול של הצעות חוק גזעניות. אתם פשוט לא מתביישים". רותם קטע אותו שוב: "לא מתביישים להגן על ישראל כמדינה יהודית...", וטיבי השיב לו: "עם אנשים כמוך, מגילת העצמאות לא הייתה עוברת בהצבעה בכנסת. המדינה הזו היא יהודית ודמוקרטית: דמוקרטית כלפי יהודים, ויהודית כלפי ערבים".

 

ח"כ טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) אמר ל-ynet בעקבות הדיון: "הגזענות היהודית לא כשרה יותר בגלל שהם יהודים. במדינה שלנו, חצו את הגבול של האפליה והגיעו לאפרטהייד, שהוא הפרדה על רקע גזעני המזכיר את האפרטהייד של אזורי הקבוצות מ-1950, שבו נקבעו מקומות מגורים. היום מפרידים על רקע גזעני ביישובים, ומחר יפרידו על רקע גזעני באוטובוסים. היום זה נגד ערבים ומחר זה נגד ספרדים. על מה אנחנו מלינים כאשר בתי הספר בפתח תקווה לא מקבלים תלמידים אתיופים ובאלעד לא מקבלים תלמידים ספרדים. אנו נדאג שהאחראים על החקיקה ייתנו את הדין על מעשיהם".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להשתין מהמקפצה. טיבי
צילום: גיל יוחנן
עיוות הציונות. פינס
צילום: ניב קלדרון
ישן טוב. רותם
צילום: צביקה טישלר
לאן הידרדרנו. חנין
צילום: עמית מגל
צילום: דודי ועקנין
יישוב הפריפריה. איילון
צילום: דודי ועקנין
שם רע ליהדות. זחאלקה
צילום: עידו ארז
צילום: זום 77
שהערבים ילמדו מהספרדים. זאב
צילום: זום 77
מומלצים