שתף קטע נבחר

המדינה תובעת מחברת אומריקס חצי מיליארד ש'

המדינה תובעת חברת תרופות ישראלית שנרכשה על ידי ג'ונסון אנד ג'ונסון, בטענה כי גזלה את זכויות המדינה ו"נהגה בתרמית" בתרופת ה"דבק הביולוגי"

מדינת ישראל הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך חצי מיליארד שקל נגד חברת התרופות אומריקס ונגד נתבעים נוספים. זאת בטענה לגזל זכויותיה של המדינה, כביכול, בתרופת הדבק הביולוגי.

 

בתביעה נטען כי אומריקס ואחרות גזלו כביכול מהמדינה את הזכויות בטכנולוגיה של תכשיר הדבק הביולוגי. בשלב זה, ועד למתן חשבונות, מעריכה המדינה את הנזקים שנגרמו לה בסכום של חצי מיליארד שקל. התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין ליעד וטשטיין, שי ישראל ואמירה מנגלוס ממשרד ד"ר שלמה כהן ושות' ועו"ד דקלה שלו אמסלם מיחידת התביעות בפרקליטות המדינה.  

 

במסגרת התביעה נטען כי ה"דבק ביולוגי" הוא תכשיר מציל חיים המיוצר מנוזל הדם ומשמש לעצירת דימומים קשים ולקרישת הדם. המדינה טוענת כי מוצרי הדבק הביולוגי של אומריקס מבוססים כביכול על המצאות של עובד שירות המדינה, וכל הזכויות בו שייכות למדינה.

 

על כן, כך נטען, הטכנולוגיה עליה מבוססים תכשירי הדבק הביולוגי היא בגדר "המצאת שירות" על פי חוק הפטנטים וכל הזכויות בה שייכות למדינה. "תביעה זו מגוללת פרשייה חמורה של גזל וזכויותיה של המדינה בטכנולוגיה פרמצבטית חשובה. במשך שנים גזלו הנתבעים מהמדינה באופן שיטתי טכנולוגיה יקרת ערך שזכות הקניין בה נתונה למדינה ונהגו בקניינה של המדינה כבתוך להם", נטען בתביעה.

 

המדינה טוענת כי אומריקס נהגה בתרמית כביכול כדי לרשום על שמה פטנטים המתייחסים לטכנולוגיה, לנשל את המדינה מזכויותיה ולהשתמש בטכנולוגיה מבלי לשלם עבורה תמורה כלשהי.

 

המדינה גם טוענת כי לפני כשנה רכשה חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון את אומריקס בסכום של 438 מיליון דולר וכי חלק עיקרי מסכום זה משקף את שווי הטכנולוגיה שגזלה כביכול אומריקס.

 

התביעה הוגשה כחלק מטיפול משותף של החשב הכללי ויחידת התביעות בפרקליטות המדינה בהשבת קניין רוחני ופטנטים לרשות המדינה ובמסגרת האסטרטגיה של הפרקליטות לטיפול בתופעות של פגיעה בנכסי המדינה ובשלטון החוק בכלים אזרחיים ובאמצעות הגשת תביעות.

 

במסגרת זו, החשב הכללי במשרד האוצר באמצעות סגן בכיר לחשב הכללי יריב נחמה ויחידת התביעות בפרקליטות המדינה בראשות עו"ד אורית קוטב, מקדמים לאחרונה טיפול בתופעה של הפרת זכויות המדינה בפטנטים הן על ידי חברות מסחריות והן על ידי עובדים בשירות המדינה, הרושמים על שמם פטנטים המתייחסים לטכנולוגיה השייכת למדינה.

 

טרם הוגש כתב הגנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התביעה - כחלק ממבצע להשבת קניין רוחני למדינה
צילום: index open
מומלצים