שתף קטע נבחר

ועדת הכספים הקפיאה תוספת לתקציב הביטחון

תוספת של חצי מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שאושרה בוועדת הכספים, הוקפאה עקב דרישות להצבעה חוזרת. העילה להקפאה: העובדה שטרם הוקמה ועדה לבדיקת תביעות פיצויים על נזקים שיגרמו ליישובים ביו"ש עקב הקפאת הבנייה, וכסף שהבטיח הצבא להשקיע בהגנה על הסביבה ולא הועבר

חצי מיליארד שקל שביקש האוצר עבור מערכת הביטחון ברגע האחרון, כתוספת לתקציב 2009, הוקפאו בוועדת הכספים וספק אם יגיעו לתעודתם עד סוף השנה בשבוע הבא.

 

 

התוספת אמנם אושרה להלכה ברוב קולות בוועדה אבל ביצועה הוקפא בגלל דרישה של שלושה ח"כים להצבעה חוזרת. ביטול ההצבעה החוזרת מותנה במילוי דרישות שמערכת הביטחון התחייבה להן ולא קיימה.

 

הדרישה הראשונה עלתה אתמול מפי ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) בגלל שטרם הוקמה ועדה לבדיקת תביעות פיצויים על נזקים שיגרמו ליישובים ביו"ש עקב הקפאת הבנייה. היום הצטרפו אליו יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) בטענות נוספות.

 

גפני דרש הצבעה חוזרת בגלל אי קיום התחייבות שניתנה על ידי היועץ הכספי לרמטכ"ל לפני שבועיים, להקציב 300 מיליון שקל מכספי מערכת הביטחון להגנה על הסביבה משפכים של מחנות צה"ל, שמזהמים את הקרקע והנחלים. אלקין פנה לוועדה בגלל קיצוץ של 30 מיליון שקל מתקציבי ישיבות ההסדר (בלי קשר למשבר הנוכחי).

 

התוספת לתקציב הביטחון אמורה לבוא מהרזרבה הכללית. העילה לדרישה לתקציב נוסף לא נמסרה לוועדת הכספים אלא נידונה לפרטיה בוועדה המשותפת והחסויה לתקציב הביטחון.

 

לפני בקשת ההצבעות החוזרות ביטלה הוועדה בקשה דומה להצבעה חוזרת על התוספת הקודמת שהתבקשה - בסך 3 מיליארד שקל. אם ההצבעות החוזרות לא יבוטלו תוך שבוע - חצי מיליארד השקל ילכו למטרות אחרות.

 

רכבת ישראל: המנכ"ל לא בא - התוספת הוקפאה

הוועדה גם הקפיאה היום את בקשת האוצר להקצאת 2.3 מיליארד שקל לרכבת ישראל, למימון הסכם הסובסידיה החדש עם הרכבת שנערך בין משרד האוצר למשרד התחבורה. בקשה זו של האוצר הוגשה לוועדה רק היום.

 

גפני סירב לאשר את התוספת בהיעדרו של מנכ"ל הרכבת, שהוזמן לוועדה כדי להסביר את פשרה ולהשיב על שאלות. המנכ"ל הוזמן לבוא מחר ומהרכבת נמסר כי הוא נעדר מהדיון היום בגלל שלא הוזמן.

 

בוועדה ציינו כי בקשות אלה נידונות בדרך כלל מול הגורם המבקש - אגף התקציבים באוצר, אך הגורם המעוניין בכסף צריך להיות מודע למועד הדיון בוועדה ולהיות מתואם עם האוצר לגבי זימונו המוקדם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנייה הוקפאה - אז גם התקציב
צילום: רועי תורג'מן
הצבא מזהם נחלים
באדיבות המשרד להגנת הסביבה
מומלצים