שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מזרח י-ם: התבצרו עם נשק בבי"ס, שוטרים לא באו
  במשך שעה וחצי, מספרים עובדי בית-הספר העירוני בכפר עקב, הם היו כלואים מפחד בשירותים. אב שזעם על טיפול בפציעה של בנו ממחדד נכנס עם קרובי משפחה חמושים והתבצר במקום. "המשטרה אמרה: אתם בשטחים? אנחנו לא באים". ההודעות הבהולות למשטרה לא טופלו ובמחוזות מאשימים זה את זה

  כיצד קורה שכנופייה משתלטת על בית ספר בירושלים עם נשק חם, ואיש לא מתערב? ל-ynet נודע שאתמול (יום ג') בשעות הצהריים נכנסה כנופייה לבית ספר עירוני בכפר עקב, בתחום המוניציפלי של הבירה. היו להם רובים, אקדחים וסכינים, והם נעלו את בית הספר על מוריו ותלמידיו, שהפכו למעשה לבני ערובה למשך כשעה וחצי. הפניות למשטרה לא הועילו, בנימוק שהמקום נמצא מחוץ לגדר ההפרדה. תחת פחד התקרית, הורים רבים לא שלחו את ילדיהם למוסד היום. ואיפה היתה המשטרה בזמן התקרית? מחוזות ש"י וירושלים משליכים את האחריות זה על זה.

   

  הסיפור שנשמע בלתי נתפס על "בית ספר כפר עקב הרשמי לבנים" החל מפציעה קלה של ילד בן 5, בגן שנמצא במסגרת המוסד החינוכי, הממוקם פחות מקילומטר אחד מאזור התעשייה עטרות שבקצה הצפוני של העיר. אמו באה לאסוף אותו מהמקום, ואביו זעם על מה שנראה לו כטיפול לקוי בבנו. "האב בא לבית הספר, תקף את המנהל ואת בן-דודו שביקש להגן על המנהל, והכה באגרוף את הסגנית. הוא נעל אותם בחדר", סיפר ל-ynet איש חינוך הקשור למוסד, שאף היה עד ראייה למקרה.


  דלת חדר המנהל, מחוררת מיריות מאירוע קודם

   

  ואז, מספרים בבית הספר, באו שישה מקרוביו של אותו אב נזעם, שנשאו כלי נשק. אחת המורות בבית הספר תיארה בשיחה עם ynet את רגעי הפחד: "הייתי ליד המשרד של המנהל, פתאום ראיתי קרוב לעשרה אנשים שנכנסו עם נשק ועם סכינים. הם הצמידו אקדח לראש של המנהל, נכנסו איתו לחדר וסגרו את הדלת. פחדתי מאוד, ורצתי לשירותים עם עוד מורה".

   

  ממקום המחבוא שלה התקשרה המורה המפוחדת למשטרה. "הם אמרו שייקח להם שעה להגיע כי זה שטח מסוכן מאוד. חיכיתי בשירותים משעה 13:00 עד שעה 15:30, אז התקשרתי אליהם שוב. שאלתי 'למה אתם לא באים?', השוטרת שאלה אותי איפה זה כפר עקב, אמרתי לה 'ליד מחסום קלנדיה'. היא שאלה אותי איפה זה מחסום קלנדיה, אמרתי לה 'ליד עטרות', היא שאלה 'איפה זה עטרות? בשטחים?', וסגרה את הטלפון".

   

  אנשי בית הספר ניסו גם לפנות למשטרה הפלסטינית, אבל שם אמרו להם שאין ביכולתם לסייע מאחר שהמקום נמצא בגבולות ישראל ומוגדר כחלק מירושלים.

   

  "שמענו 'אנחנו נשחט אותך', כולם בכו בשירותים"

  גם מזכירת בית הספר תיארה באופן דומה את האלימות הקשה בחדר המנהל. "ראינו אקדחים וסכינים, בזמן שהפורצים היו בפנים הם צרחו על המנהל 'אנחנו נהרוג אותך, אנחנו נשחט אותך'. רצתי לשירותים, הייתי בהלם. כולם הסתגרו שם, כולם בכו", סיפרה ל-ynet.

   

  לדברי איש החינוך שראה את ההתרחשויות, מורים פנו אליו לעזרה מכיוון שהוא דובר עברית. "הם נעלו את דלתות בית הספר, ואיימו על מורים ותלמידים. עוד רגע והיו לנו גופות. כל העולם הגיע מחוץ לבית הספר חוץ מהמשטרה, ורק אחרי שעה וחצי החמושים יצאו החוצה", תיאר עד הראייה המבועת.

   

  המורה סיפרה כי היא ועמיתיה שרויים במצב נפשי קשה מאז האירוע: "אני עדיין רועדת, לא ישנתי כל הלילה. כולנו בטראומה. היום אני הולכת לקופת חולים כי המצב שלי לא טוב".

   

  עד הראייה טוען שזה אמנם היה השיא, אך לא מדובר בתקרית האלימה הראשונה. "לפני חודש היה סיפור עם אותו הילד והמנהל, רק עם המשפחה. בבוקר הגיע מישהו וירה ארבעה כדורים על דלת המנהל. יש בלאגן גדול פה, הכדורים חולפים על ידינו, מאיימים עלינו, יש פה ילדים שמעשנים ושותים בירה ו-וודקה מחוץ לבית הספר, ואנשים חסרי אונים", אמר.

   

  המזכירה קבלה על אוזלת היד של הרשויות. "אני עובדת של עיריית ירושלים, בית הספר הוא בית ספר עירוני. שלחנו מכתבים לעירייה, לניר ברקת, והעבירו אותנו למשטרה. שם לא מתייחסים אלינו. גם משרד החינוך והסתדרות המורים התעלמו מהפניות. כל אחד מעביר אותנו לשני בלי תשובה. מי אחראי עלינו? למה אין לנו איש ביטחון בכניסה לבית הספר, כמו בבתי ספר יהודים? מי אחראי על חיי ילדינו? איך אני יכולה להמשיך ככה? אני מפחדת לחיי".

   

  העירייה: מקרה חריג וחמור ביותר

  היום החליט ועד ההורים של בית הספר לסגור אותו מחשש לחיי התלמידים - והם נשארו בבית. "ועד ההורים בא לבית הספר ואמר כי הוא לא מוכן שימשיכו ללמוד פה, כי אין כאן ביטחון", הוסיפה המזכירה.

   

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר במקרה חריג וחמור ביותר. מינהל החינוך הורה למנהל להעביר את הנושא באופן מיידי לטיפול המשטרה".

   

  במשרד החינוך אישרו את פרטי המקרה, ואומרים שפנו למשטרה. אך טוענים שלא הכירו בעיות דומות בעבר. "משטרת ישראל פתחה בחקירה לבדוק את נסיבות האירוע והודיעה כי האחריות על אבטחת בית הספר מוטלת על המשטרה", נמסר מהמשרד, שם סירבו להתייחס לשאלות לגבי אבטחת בית הספר.

   

  גם לסניף הסתדרות המורים בירושלים הגיע אתמול דיווח על התקרית. לדברי מזכיר הסניף, שלום קיסר, "שאלתי מה הסיבה ואמרו 'לא יודעים'. אחרי לחץ אמרו שילד נפגע, ירד קצת דם והאבא יורה על בית הספר. אמרתי להם שזה עניין למשטרה ולצבא. שאלתי - למה אתם בכלל מעלים על דעתכם שזה הסתדרות המורים".

   

  בעמותת "עיר עמים" הגיבו על המקרה ומסרו כי "זוהי דוגמה הזויה נוספת למציאות שנוצרה בעקבות הקמת גדר ההפרדה בירושלים המזרחית. זהו אזור שהוא חלק משטחה המוניציפלי של ירושלים, החוק הישראלי חל עליו, וכל הגופים שאמורים לטפל במעשה האלימות הנורא אינם נמצאים".

   

  ליקויים בהעברת המידע בזמן אמת במשטרה

  ומה אומרים במשטרת ירושלים, האמונה על שמירת החוק והסדר הציבורי? בתגובה ראשונה לטענות של צוות בית הספר ועדי הראייה נטען כי "לא נתקבלו שיחות טלפוניות ממורים בבית הספר בעת האירוע".

   

  לאחר בדיקה מעמיקה יותר, התברר כי שיחות הטלפון הבהולות מבית הספר למוקד 100 הגיעו כנראה למחוז ש"י. שם אישרו כי קיבלו דיווח על האירוע, אך העבירו אותו בהודעה במחשב - שאף גובתה בשיחות טלפון מצדם - למשטרת מחוז ירושלים. "האירוע התקבל במוקד 100 אך היות ומדובר בשטח שבתחום האחריות של מחוז ירושלים, תוכן הקריאה הועבר לטיפולם באותו הרגע", נמסר מש"י. "לגבי הטענות על תוכן השיחות, הנושא נמצא בבדיקה".

   

  במשטרת מחוז ירושלים התעקשו תחילה כי לא התקבלה כל פנייה ממחוז ש"י. בנוסף נמסר ממחוז ירושלים: "בבירור עם סגן מפקד התחנה עולה כי אתמול בשעות הערב התלונן מנהל בית הספר בכפר עקב טלפונית על אירוע תקיפה ואיומים, וזומן על ידי התחנה להגשת תלונה. המנהל הגיע לתחנה ועל-פי החלטתו בחר שלא להמתין ולהיכנס לחוקר, אלא להגיע בבוקר שלמחרת. היום יזמה התחנה שיחה למנהל והוא זומן לשיחה עם מפקד התחנה".

   

  "בשיחה הוא לא העלה טענות מהסוג שהוצג, על כך שהתקשרו למשטרה בעת המקרה וזו סירבה להגיע", הוסיפו במשטרת ירושלים. "המנהל העלה טענות מסוג אחר, שהוא הותקף ואיימו עליו. המשטרה גבתה תלונות ממנו ומעדים נוספים, ומטפלת במקרה בהתאם. ישנם חשודים במעשה אך נכון לעכשיו אין עצורים. המקרה נמצא בטיפול חקירתי".

   

  בהמשך הועברה תגובה נוספת ממשטרת מחוז ירושלים, שם הסבירו כי לאחר בדיקה נוספת נראה שאכן התקבלה שיחה ממוקד מחוז ש"י. במשטרת מחוז ירושלים הבהירו עם זאת כי "האחריות הביטחונית בכפר עקב נמצאת תחת מחוז ש"י, הם אלו שאמורים להיכנס לשם בעת אירוע. האחריות הפלילית במקום היא של מחוז ירושלים".

   

  רק אחרי פרסום הידיעה, הודו במשטרת מחוז ירושלים כי האחריות לטיפול באירוע מוטלת עליהם.

  במשטרת ירושלים דחו על הסף את הטענות על שימוש בכלי נשק. "מורה מבית הספר צלצלה למחוז ש"י והודיעה כי מנהל בית הספר מותקף. מחוז ש"י טלפן אל המנהל על מנת לוודא את אמיתות התלונה, ואכן המנהל סיפר כי הותקף על-ידי חשוד שנמלט מהמקום. התלונה עברה במקביל למשטרת מחוז ירושלים ומפקד השיטור הקהילתי הכפרי פנה אל מנהל בית הספר וביקש ממנו להתלונן במשטרה כדי שיוכלו לטפל בתלונתו".

   

  עוד נמסר, כי "המנהל הגיע אתמול אחר הצהריים לתחנת המשטרה אך בחר שלא להגיש תלונה. היום בבוקר יצרו מפקד התחנה והחוקרים עמו קשר ודרשו ממנו להגיע לתחנה ולהתלונן כך שהמשטרה תוכל לטפל בתלונתו, ואכן המנהל הגיע ומסר את עדותו, בה סיפר כי לא היה שימוש בכלי נשק. החוקרים בעקבות התלונה הזמינו את החשוד לחקירה בתחנה".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים