שתף קטע נבחר

אביר שלי: לטייל בספרד ב"דרך דון קישוט"

חולמים לצאת למסע עם דון קישוט האביר הספרדי הידוע, סנצ'ו פאנסה ודולסינאה? נופים משגעים, עיירות מקסימות ומאכלים אותנטיים מחכים לכם במסלול התיירותי הארוך באירופה, כפי שתואר ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

הוא נלחם למען הצדק גם כשתבוסתו הייתה ידועה מראש, וראה את עצמו כאביר אמיץ בעל שליחות, השואב את כוחו מאהובתו הנצחית. זהו לא אחר מדון קישוט איש לה מנצ'ה, האביר הנצחי של מחוז קסטיליה דה לה מנצ'ה בספרד.

 

מיגל דה סרוואנטס, מחבר היצירה דון קישוט (דון קיחוטה בספרדית‭,(‬ העניק למחוז את אחד הסמלים המובהקים שלו. למרות שעברו יותר מ‭400-‬ שנים מאז יצא לאור הספר המגולל את מעלליו, צעדיו של האביר המיתולוגי עדיין מהדהדים במרחבי המחוז ונדמה כי הוא ועוזרו הנאמן, סנצ'ו פאנסה, ממשיכים גם היום במלחמתם בטחנות רוח אימתניות.

 

בשנת 2005 (אז צוינו 400 שנים ליצירה) הקים משרד התיירות של המחוז את "דרך דון קישוט‭2,500 :"‬ ק"מ המחולקים ל‭10-‬ מסלולים שונים וכוללים את מוקדי מסעותיו של האביר ונושא כליו. הפרויקט, בו הושקעו כ‭40-‬ מיליון יורו, מזמין את התייר ללכת בעקבות גיבורו הנצחי. המועצה האירופית לתרבות הכתירה אותו כ‭-"‬מסלול תרבותי אירופי רשמי‭,"‬ והוא נחשב כיום למסלול התיירותי הארוך באירופה.

 

מרחבים ודמיון עשיר  

אלונסו קיחנו היה איש צנוע כבן 50 אשר ירד מנכסיו והשקיע את עיקר מרצו בקריאת סיפורי אבירים. עלילות הגיבורים האמיצים גרמו לכך שבדמיונו הוא הפך לאביר לוחם שמטרתו להציל את העולם מרוע ולהילחם ללא חת את מלחמת הצדק.

 


פסלו של דון קישוט לה מנצ'ה במחוז קסטיליה (צילומים: AP)

 

הוא שינה את שמו לדון קיחוטה, חבש על ראשו כובע קרטון, זינק על סוסו הצנום רוסיננטה וצירף למסעו את סנצ'ו פאנסה, שכן מהכפר הצמוד, כדי להיות נושא כליו בדרך אל הלא נודע. האביר ויד ימינו יצאו למסע הרפתקאות על מנת "לעקור עוולות, ליישר הדורים, להסיר עוונות, לתקן עיוותים ולגבות חובות‭."‬

 

סרוואנטס ודאי לא תיאר לעצמו כי עלילותיו של גיבורו יהפכו לספר המתורגם ביותר בעולם אחרי התנ"ך. עם השנים נעשו יותר מ‭2,800-‬ תרגומים ליצירה בשפות שונות, ולפחות 50 סרטים בהשראתו.

 

טיול במחוז קסטיליה דה לה מנצ'ה דורש התמסרות בנפש רגועה. המרחבים, הטירות והעיירות המקסימות מרכיבים מסע רגוע שופע בטבע ולא מעט דמיון, עבור אלו המחפשים את עקבותיו של האביר המקומי. עשרת המסלולים עוברים דרך חמש הפרובינציות של המחוז: טולדו ‭,(Toledo)‬ קואנקה ‭,(Cuenca)‬ סיודאד ריאל ‭,(Ciudad Real)‬ אלבסטה ‭(Albacete)‬ וגואדלחארה‭.(Guadalajara) ‬

 

מי שמגיע למחוז ורוצה לצאת במסע בעקבות גיבורו של סרוואנטס, מוזמן לבחור את אחד המסלולים בהתאם לפרובינציות אליו ירצה להגיע. משרדי התיירות בערי לה מנצ'ה מציעים אינפורמציה מדויקת ומפות לכל אחד מהמסלולים.

 

אל-טובוסו: מקום מגוריה של דולסינאה היפה

"דרך דון קישוט" מתחילה ברובע העתיק של העיר טולדו, בירת המחוז ומי שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. לאחר סיור ברחובות העיר העתיקה יוצא המטייל מסע בזמן במהלכו הוא מגיע לנקודות שיא חשובות ביצירתו של סרוואנטס.

 

בקאמפו דה לה קריפטנה ‭Campo de ‬‭la Criptana)‬) או מוטה דל קוארבו ‭(Mota del Cuervo)‬ עומדות בגאווה טחנות הרוח המפורסמות בהן נלחם דון קישוט הצנום, משוכנע כי מדובר באבירים רמי קומה. בכפר אל-טובוסו ‭(El Toboso)‬ נמצא מקום מגוריה של אהובתו הנצחית, דולסינאה היפה.


תחנות רוח בקסטיליה. חזרה לימי הביניים

 

למרות שלדברי סנצ'ו פאנסה לא הייתה דולסינאה נסיכה אלא אישה כפרית פשוטה, דון קישוט הקדיש לה את קרבותיו במטרה ליצור עולם טוב יותר הראוי לגבירה במעמדה. הכפר אימץ את דמותה, והקים את מוזיאון "בית דולסינאה" ‭(Museo de Dulcinea Casa)‬ המדמה את עיצוב הפנים של בתי הכפריים מהמאה ה‭.16-‬

 

באל טובוסו נמצא גם "מוזיאון סרוואנטס" בו מוצגות מהדורות של היצירה שהודפסו במהלך השנים. פוארטו לאפיסה ‭,(Puerto Lapice)‬ עיירה שמוזכרת לא מעט בעלילותיו של דון קישוט, ידעה לשמר בסמטאותיה וכיכרותיה את אווירת התקופה. שם ככל הנראה, חווה דון קישוט את ההרפתקה הראשונה שלו, בפונדק דרכים פשוט אותו דימה לטירה.

 

לאחר לילה שלם במהלכו שמר על הבאר והאורווה זכה סוף סוף בתואר "אביר‭,"‬ בטקס אותו ניהל בעל הפונדק. היום נמצאת במקומו של הפונדק מסעדה הנקראת ‭,La Venta de Don Quijote‬ במבנה משופץ מהמאה ה‭.18-‬ בחצר נמצא פסלו של האביר, המקבל בברכה את האורחים.

 

דמויות אמיתיות ולא פרי דמיונו של סרוואנטס

העיירה ארחאמאסייה דה אלבה ‭(Argamasilla de Alba)‬ מקשרת אותנו דווקא ליוצרו של האביר, דה סרוואנטס, שהיה בעצמו חייל לוחם ושירת בחיל הרגלים הספרדי שהוצב בנאפולי שבאיטליה. במהלך אחד הקרבות איבד ככל הנראה את זרועו השמאלית (בשנת ‭.(1571‬

 

כמו גיבורו, גם סרוואנטס חי חיי נדודים מלאים בהרפתקאות. הוא נשבה על ידי פיראטים, נלקח כעבד ולאחר שחרורו ‭(1580)‬ עבד כגובה מסים בצבא, דבר שחייב את המשך חיי הנדודים. ב‭1597-‬ הוא הואשם בגניבת כספים בעקבות אי-סדרים בחשבונות, והוחזק במערה בשם "לה קואבה דה מדראנו" ‭(La Cueva de Medrano)‬ בה ניתן לבקר כיום. האגדה מספרת כי שם החל לכתוב את הרפתקאותיו של דון קישוט.

 

"דרך דון קישוט" מתפצלת גם לעיירות נוספות באזור, שלאו דווקא מוזכרות בסיפור אך בהחלט נחשבות לפנינות תיירותיות במחוז. תושבי המחוז מאמינים כי דון קישוט, עוזרו ואהובתו דולסינאה היו דמויות אמיתיות ולא פרי דמיונו של סרוואנטס. זאת הסיבה שכמעט בכולן יש אזכורים לדמותו של האביר באמצעות פסלים, כיכרות או רחובות על שמו.


דמותו של דון קישוט בקסטיליה. הספר הפך למתורגם בעולם אחרי התנ"ך

 

דון קישוט תופס מקום חשוב בתרבות הספרדית, ולאו דווקא בזכות העשרתו את הגלריה הספרותית או התיירותית של ספרד. השימוש במילה "דון קיחוטה" הפך בספרדית ובשפות אחרות למושג נפוץ ובעל משמעות רחבה.

 

סרוואנטס בנה את דמותו של דון קישוט במטרה ללעוג לספרי האבירים שהיו אופנתיים מאוד באותה תקופה, ובהם נלחם האביר בדרמטיות מוגזמת בכוחות רשע, דרקונים או מלכים רשעים למען נסיכה אצילית יפהפייה. סרוואנטס הופך את הגיבור לדמות נלעגת ומגוחכת שהופכת את כל סביבתה לכוחות רשע מאיימים ונלחמת בהם מתוך אמונה עיוורת בערכיה הנעלים. עם זאת, הדמות מעוררת גם הערכה רבה בשל התמדתה והאמונה כי תצליח לתקן את העולם.

 

קרבות ומאכלים

מלבד הרפתקאות ומלחמות אבירים, מרבים דון קישוט ונושא כליו פאנסה לדון באוכל ומרכיביו. דון קישוט מזכיר לאורך היצירה כ‭157-‬ סוגי מנות עממיות. ואכן, הגסטרונומיה של מחוז לה מנצ'ה מקורה במטבח צנוע אך טעים להפליא. מי שיוצא בעקבות עלילותיו של דון קישוט מוזמן להיכנס לאחד המטבחים המסורתיים של ספרד, העשירים בתבשילים בהם בולטים בשר ציד (מנהג מקובל באזור‭,(‬ גבינות כבשים, תבלין הזעפרן ויינות מעולים.

 

השגרירה הכי נפוצה של קסטיליה דה לה מנצ'ה היא גבינת המנצ'גו ‭,(Manchego Queso)‬ העשויה מחלב כבשים הגדלות במחוז.

 

מבין המנות החמות תוכלו למצוא את ה"פיסטו מנצ'גו‭,"‬ תבשיל ירקות שבבסיסו עגבניות, פלפלים, בצל וקישואים ומעליו ביצים עלומות, וה"גספצ'ו מנצ'גו‭:"‬ תבשיל עגבניות חם בתוספת פטריות ובשר ציד.

 

המנות המסורתיות משלבות מצרכים פשוטים שהיו בהישג ידם של תושבי המקום. למשל: "דואלוס אי קבראנטוס‭,"‬ ביצים מקושקשות עם חתיכות צ'וריסו, קתלי חזיר ושום, "גאצ'אס מנצ'גאס" - תבשיל על בסיס קמח קטניות, בשר חזיר ופימנטון (פפריקה‭,(‬ או "מיגאס דה פאסטור" - תבשיל על בסיס שאריות הלחם הקשה מאתמול המבושלות עם שום, פלפלים ירוקים, פרוסות צ'וריסו, בשר חזיר ופימנטון.

 

לכבוד האביר הספרדי יצא לאור ספר בישול הנקרא "דון קיחוטה גסטרונומיה" אליו חברו שפים ספרדיים ידועים כמו פראן אדריה, סנטיאגו סנטמריה או חואן מרי ארזאק. הספר כולל מקומות מומלצים לביקור ומנות טיפוסיות לכל אזור תוך התיחסות לעדויות הטקסט מתוך היצירה. ניתן לרכוש דרך אתר האינטרנט של עמותת דון קישוט. ‬ 

 


 

מסלולים, מידע ולינה

מסלול ‭:1‬ טולדו עד סאן קלמנטה ‭De Toledo a San Clemente‬.

מסלול ‭:2‬ סאן קלמנטה עד וילאנואבה דה לוס אינפאנטס ‭De San Clemente a Villanueva de los Infantes‬.

מסלול ‭:3‬ וילאנואבה דה לוס אינפאנטס עד אלמאגרו ‭De Villanueva de los Infantes a Almagro‬.

מסלול ‭:4‬ דל וואייה דה אלקודיה אל קאמפו דה קלאטרבה ‭Del Valle de Alcudia al Campo de Calatrava‬.

מסלול ‭:5‬ אלבסטה עד אלקאראז ‭De Albacete a Alcaraz‬.

מסלול ‭:6‬ לה רודה עד לוס קאמפוס דה מונטייל ‭De La Roda a los Campos de Montiel‬.

מסלול ‭:7‬ קאמפו דה קריפטנה עד טומיוסו ‭De Campo de Criptana a Tomelloso‬.

מסלול ‭:8‬ אלמאגרו עד טולדו ‭De Almagro a Toledo‬.

מסלול ‭:9‬ אסקיבייאס עד יאסקאס וקאראנקה ‭De Esquivias a lllescas y Carranque‬.

מסלול ‭:10‬ לה הוז דל ריו דולסה עד סיגואנה ‭De La Hoz del Rio Dulce a Siguenza‬.

 

  • עוד פרטים על "דרך דון קישוט" ניתן למצוא באתר האינטרנט של עמותת דון קישוט.‬ עמותה זו הוקמה לציון 400 שנה ליצירתו של סרוואנטס, ומהווה מרכז תרבות הפועל למען שימור דמותו של הסופר וגיבורו, ובמקביל קיום אירועי תרבות שונים במחוז. באתר תוכלו גם להיכנס לחנות של דון קיחוטה, בה מוצעים פריטים למכירה, כולם חתומים בשמו של האביר הספרדי.

 

  • אינפורמציה דומה ניתן למצוא גם בכל משרדי התיירות במחוז. הבולטים שביניהם:
  • משרד התיירות ארגמאסייה דה אלבה, סיודאד ריאל טל:‭34-926523234 ‬.
  • משרד התיירות של אל טובוסו, טולדו, טל: ‭34-925568226‬‬.
  • משרד התיירות של טולדו, טל: ‭34-925265419‬‭‬.

 

לינה

דרך נוספת להתמזג עם תקופתו של סרוואנטס היא ללון בפראדור שבעיירה סיגואנזה ‭.(Siguenza)‬ מדובר בטירה שנבנתה במאה ה‭12-‬ ומשקיפה ממקום מושבה על העיירה כולה. בעבר הייתה למקום משכנם של מלכים ואנשי דת בכירים, והיום הפכו חדרי הטירה לחדרי אירוח לזוגות שבוחרים להתבודד באווירה קסומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסלו של דון קישוט באל טובוסו
צילום: איי אף פי
מומלצים