שתף קטע נבחר

אנגליה: מסע בעקבות נמלי ים ומבצרים ספרותיים

הצטרפו לטיול מיוחד בקצה הדרום-מערבי של אנגליה: מטירתו האגדית של המלך ארתור למקום שבו המתינה לשווא אהובת הקצין הצרפתי, כפי שפורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

הרוחות העזות הנושבות על הצוקים האימתניים ב"לנדס אנד" כמעט מעיפות אותך ממקומך. אתה צופה אל גלי הים הסוערים המתנפצים אל צוקי החוף במחוז קורנוול בקצה הדרום-מערבי של האי הבריטי ומתפעל מהאומץ שגילו בלילות סערה מתנדבי האזור שעסקו לעתים בחילוץ נוסעים ומלחים מספינות טרופות בלילות ערפל.

 

במשך שנים רבות היה המחוז הנידח מקלט למבריחי סחורות ולשודדי-ים שנמלטו מציפורני החוק הבריטי. עד היום מתרפקים תושבי האזור היפהפה הזה על העבר השובב של אבותיהם, שהתקשו לעכל את חוקי המס של הממלכה הבריטית.

 

באזור הזה מומלץ לבקר לא רק בספינת שודדי-ים, אלא גם לחרוש אותו ברכב כמו שצריך, אפילו עשרה ימים של עיירות עתיקות, נמלי ים יפים, טירות, מבצרים ואתרים שסיפקו את הרקע לכמה מהיצירות הספרותיות הנודעות של אנגליה.

 

תחילת הטיול בבריטניה הפרהיסטורית, בתקופה האלילית של הקלטים, שאיכלסו את האי לפני ‭5,000‬ שנה. האתר המופלא והמסתורי בסטונהנג' ‭,(Stonehenge)‬ כמו גם מעגלי האבנים הענקיות ואתרי הקבורה סביב העיירה אייווברי ‭,(Avebury)‬ במחוז דורסט.

 

מדענים ברחבי העולם עדיין מתווכחים על מקורם של מעגלי האבנים, הסיבה להצבתם, הטכנולוגיה שאיפשרה את הנעת האבנים בלי חשמל או קיטור וגם על מהות הטקסים שנערכו סביבם. מה הביא את אבותיהם העתיקים של האנגלים, שעבדו את השמש ואת הירח, לגרור את האבנים הענקיות ששוקלות עשרות טונות ולהציבן במעגל ענקי כשעליהן מוצבות אבני ענק אחרות במאוזן.


סטונהנג‭.'‬ עדיין מתווכחים מי בנה (צילום: נירה ניסקי)

 

עיירת השוק הסמוכה, סולסברי, היא תענוג של ממש. נעים להסתובב ברחובותיה העתיקים ולהתרשם מהקתדרלה הגותית שהוקמה ב‭1226-‬ ומצריחה, הגבוה באנגליה, שמזדקר לגובה של 123 מטרים. בקתדרלה זו חתם המלך ג'ון עם הבארונים שלו על אחת מגרסאות של המגנה כרטה, מגילת הזכויות שנחשבת לאבן דרך במסע של אנגליה להבטחת זכויות האזרח.

 

את הלילה אפשר להעביר בבורנמות' ‭,(Bournemouth)‬ עיירת נופש עם חוף ים זהוב ורחב, שאליו גולש פארק מרשים עם צמחייה שאינה מאפיינת את אנגליה הקרה. יחד עם ברייטון ‭,(Brighton)‬ אלה אתרי הנופש לגיל הזהב הבריטי, ולא מעט מלונות, פנסיונים ובתי פאר חבויים בין העצים העבותים לאורך החוף.

 

דלת ענקית  

היעד הבא הוא אחד מפלאי הטבע של אנגליה, חוף היורה הבריטי. מדובר בשורה של צוקים סלעיים מרשימים שעוצבו בתקופת היורה. מסלול רגלי של אלף קילומטרים מוביל לאורכו ולא מעט בריטים גומאים את כל המרחק, כאילו היה זה שביל ישראל הצנוע. אפשר להסתפק בביקור בכמה נקודות, כמו דרדל דור ‭,(Durdel Door)‬ תופעת טבע שדורשת צעידה רגלית של כשעה, רק כדי לראות שהים יצר כאן מעין דלת ענקית בצוקי החוף.

 

לא הרחק משם ניצבות אטרקציות מרשימות נוספות כמו מפרץ קטן וכמעט סגור שחפר הים בין צוקי החוף ולידו מערות וחלונות נוספים שהים עיצב במשך מיליוני שנים. המפרץ נקרא ‭Cove Lulworth‬ ובאותו מקום יש מרכז מבקרים שמציג בפרוטרוט כיצד נוצרו תופעות הטבע הללו. אפשר להתמקם לשנת לילה בכפר הקטן הצמוד למפרצון.

 

שתי עיירות עתיקות נוספות באזור הן ויימות' ‭(Weymouth)‬ ודורצ'סטר ‭.(Dorchester)‬ הראשונה היא עיירת נופש פופולרית השוכנת למרגלות מפרץ יפה וב‭2012-‬ עומדת להתקיים במפרצה של אותה עיירה התחרות האולימפית בשיט מפרשיות. יש בעיירה גם אקווריום גדול ומעניין, עם צבי ים ופינגווינים.

 

בהמשך הכביש לאורך החוף כדאי לעצור ב‭,Lyme Regis-‬ עיירת נמל עתיקה מהמאה ה‭13-‬ שנמצאת במפגש עם מחוז דבון ‭.(Devon)‬ רחובותיה העתיקים של העיירה מזכירים את תקופת ימי הביניים. במוזיאון הצמוד לנמל ניתן ללמוד על עברה העשיר ובמוזיאון הדינוזאורים לומדים על תקופת היורה, שבה נוצר קו החוף המדהים של דרום מערב אנגליה.

 

הסופר ג'ון פאולוס בחר להעמיד על הרציף של אותה עיירה את "אהובת הקצין הצרפתי‭,"‬ הממתינה עד בוש לבן זוגה. גם חלק מספריה של ג'יין אוסטן, הסופרת האנגליה הידועה שהנציחה את חיי היומיום של המעמד העליון הבריטי במאה ה‭,19-‬ עוסקים חיי האזור. מי שירצה לחוות ארוחת צהריים ייחודית מוזמן למאפיה הממוקמת בבית עתיק, ‭Town Mill ,Baker‬ שנמצאת באחת הסמטאות ליד הנמל.

 

התחנות הבאות על כביש החוף הן עיירת הנמל Seaton שבה אגם קטן עם ברבורים שחורים וסביבו הכיכר המרכזית של העיירה, ו‭,Dawlish-‬ עוד עיירה קטנה ששווה עצירה. העיר שממתינה בהמשך הדרך היא טורקי ‭,(Torquay)‬ שנחשבת למלכת הריביירה הבריטית עוד מימי התקופה הוויקטוריאנית. כמה מהווילות במקום נבנו בסגנון איטלקי ונראה כאילו הועתקו מהים האדריאטי.

 

בחוף ביקון קוב ‭,(Beacon Cob)‬ שנועד בזמנו רק לנשים, נהגה להשתכשך גם אגתה כריסטי בעצמה כמו דמויות בריטיות מפורסמות אחרות. כאן נולדו סדרות הטלוויזיה על מיס מארפל ועל הבלש פוארו, כמו גם סרטים רבים. גם הסדרה הטלוויזיונית המצחיקה "המלון של פולטי" בכיכובו של הבדרן והשחקן ג'ון קליז נוצרה בעיר זו. הטיילת המעוצבת, על עציה המצלים, המסעדות והפאבים, נחשבת אופנתית גם היום.


פאב בעיירה טורקי. שימש רקע ל"המלון של פולטי" (צילומים: יוסף ג'קסון)

 

מבצע ההצלה המופלא  

עכשיו הגענו לחלק הטירות והאתרים בקצה הדרום-מערבי של אנגליה, כמו אלה שתיאר הסופר תומאס הארדי, שסיפוריו היוו את הרקע לתוכנית הטלוויזיה על ראש עיריית קאסטרברידג‭,'‬ או אלה שהפכו לתפאורה בסרטים כמו "הרחק מההמון הסוער‭,"‬ בכיכובם של ג'ולי כריסטי ואלן בייטס.

 

למבקרים בעיר דורצ'סטר מוצע טיול מודרך בעקבות ספריו של הארדי, שהיה אדריכל במקצועו ותיכנן כמה מהארמונות שנבנו בעיר ובסביבתה. מחוץ לעיר ניצב מבצר מיידן היל, בן אלף שנים, שנחשב לגדול ביותר מסוגו באירופה באותה תקופה. מומלץ לטפס עליו ולצפות למרחקים על הנוף של דורצ'סטר וסביבתה.

 

הסופר, יוצר דמותו של הבלש האלמותי שרלוק הולמס, הקדיש את ספרו "כלבם של בני בסקרוויל" לנופי הפארק הלאומי דארטמור באותו אזור. אל הפארק הזה ניתן להגיע מהעיר אקסטר ‭,(Exeter)‬ ואכן פוגשים בו את אותם נופי ביצות פראיים וקודרים שזכורים מהסיפור המפחיד.

 

ואם כבר סופרים, הכוכבת הספרותית הגדולה של ימינו, ג'יי קיי רולינג, יוצרת סדרת הארי פוטר, השתמשה בקתדרלה מימי הביניים של העיר אקסטר כרקע להתרחשויות הדמיוניות בספריה. הקתדרלה של אקסטר, על שני המגדלים שלה, הוקמה בימי הביניים והיא גובלת בשרידי החומה הרומית משנת 50 לספירה.

 

לפני שפנינו לכיוון האתרים המרשימים בצפון קורנוול, ביקרנו גם בעיירה מוואגיסי ‭,(Mevagissey)‬ עיירת דייגים שמצטיינת בהפרש גדול בין הגאות והשפל, כך שעל הדייגים לחזור בזמן עם סירותיהם, אחרת יצטרכו ללכת הרבה ברגל.

 

לא רחוק מהעיירה הציורית, נמצאת אטרקציה תיירותית חמודה להפליא בשם פולפרו ‭,(Polpero)‬ שבתיה נבנו על צוקים סביב מפרצון מוגן. פעם גרו בהם מבריחים ושודדי ים והיום הם המעונות המרהיבים של אמנים וגלריות, מסעדות ופאבים. מומלץ ביותר לטייל ולטעום את מעדני הים במסעדות המקומיות.


עיירת הדייגים פולפרו. פעם גרו שם שודדי ים

 

טינטאג'ל: טירתו של המלך האגדי

התחנה הבאה במסע האנגלי היא העיירה פאלמות' ‭,(falmouth)‬ שבה מצוי מוזיאון ימי שמספר את תולדות הספנות לאורך מאות שנים ומשם קצרה הדרך לנקודה הדרומית ביותר של אנגליה - צוקי ליזארד פוינט. כאן אפשר לצפות בגלי ים עצומים שמתנפצים אל הצוקים.

 

ברוחות העזות שנושבות כאן נאבקו 380 נוסעיה של ספינה שהגיעה מארצות הברית בליל סערה זועף ב‭,1907-‬ בהם גם 100 ילדים ותינוקות. הספינה טבעה אבל למרבה התדהמה נוסעיה ניצלו במבצע גבורה. רבים מעדיפים את ליזארד פוינט על פני לנדס אנד, האתר המפורסם יותר שמוגדר רשמית "הקצה של אנגליה‭."‬

 

אבל בראש האתרים העתיקים הראויים לביקור במחוז קורנוול ניצבת טינטאג'ל ‭,(Tintagel)‬ המזוהה כטירתו של המלך האגדי ארתור, שישב בראש אביריו סביב השולחן העגול. הטירה ששרידיה ממוקמים על שפת הצוק באי הררי קטן בצפון מחוז קורנוול, מחוברת בגשרון אל היבשה. האמת היא, שהטירה הוקמה במאה ה‭,12-‬ כ‭500-‬ שנה אחרי מותו של אותו ארתור, שההוכחה היחידה לקיומו הן אותן אגדות שנכתבו בידי נזירים מאות שנים מאוחר יותר. המקום מרשים, גם אם הדיוק ההיסטורי שלו נתון בספק.

 

על החוף הצפוני של אצבע היבשה קורנוול יושבות העיירות פנזאנס ‭(Penzance)‬ וסנט אייבז ‭(St. Ives)‬ הקלאסיות אבל גם ניוקי ‭,(Newquay)‬ שהיא עיירת בילויים לצעירים וגולשי גלים. לפחות אלה שמוכנים להסתכן בקפיאה מיידית. האווירה העליזה בעיירה מתאימה מאוד להנפת כוס בירה אחרונה בדרום-מערב אנגליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטיפת הספר
כלבם של בני בסקרוויל. הספר מוקדש לנופי דארטמור
צילום: עטיפת הספר
מומלצים