שתף קטע נבחר

האישום נגד תושב בילעין: הציג קליעים משומשים

עבדאללה אבו רחמה, ראש הוועד העממי בבילעין, הואשם בהחזקת רימונים וקליעים משומשים והצגתם בתערוכה שנועדה להראות איך פועל צה"ל בהפגנות. פעיל השמאל יונתן פולק: "על מה עוצרים בן אדם? על רימון ריק? זה חתיכת גומי"

האישום - החזקת רימונים וקליעים משומשים. עבדאללה אבו רחמה, ראש הוועד העממי של הכפר בילעין שממערב לרמאללה, הואשם אמש (יום ג') בהחזקת רימוני גז וקליעי M-16 משומשים והצגתם בתערוכה.

 

אבו רחמה נעצר ביום זכויות האדם הבינלאומי שנערך לפני כשבועיים. גורמים בצה"ל אמרו אז ל-ynet כי עילת המעצר היא מעורבותו בהפגנות המתקיימות בכפרו מדי שבוע, במחאה על תוואי גדר ההפרדה באזור.

 

אך מכתב האישום שהוגש אתמול עולה הסיבה הרשמית למעצר - החזקת רימוני גז וקליעי M-16 משומשים, במטרה להציג אותם בתערוכה שתראה לציבור באילו אמצעים משתמשים כוחות הביטחון נגד המפגינים. לפי כתב האישום, "בתקופה ובנסיבות האמורות לעיל, ביחד עם אחרים, החזיק הנאשם בכדורי M-16 ורימוני גז והלם, בהם השתמשו הנאשם וחבריו לצורך תערוכה, בה הראו לאנשים מהם האמצעים בהם נוקטים כוחות הביטחון".

 

צואת תרנגולים לעבר כוחות הביטחון

אבו רחמה הואשם גם בשתי עבירות נוספות - הסתה ויידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון בכוונה לפגוע. "חברי הוועד מסיתים את ההמון לפגוע בכוחות הביטחון, בפנייה ושידול תוך שהם קוראים להמון בקריאות: 'תהדפו אותם', 'תשליכו לעברם', 'אל תתנו להם לירות'", נכתב בסעיף אחד של כתב האישום. בסעיף אחר נכתב כי "הנאשם הגדיל עשות והכין בקבוקים ובלונים, מלאים בצואת תרנגולים, אותם השליכו המפגינים לעבר כוחות הביטחון".

 

יונתן פולק, פעיל נגד הגדר וחבר קרוב של אבו רחמה, סיפר שלא ידע אם לצחוק או לבכות כשקרא את כתב האישום. "על מה עוצרים בן אדם? על רימון ריק? אין שם כלום, זה חתיכת גומי. הרימונים האלה נאספו מהריצפה לאחר שהצבא ירה אותם על מפגינים בבילעין ונועדו לצורך תצוגה בכפר שתראה את כמות ועוצמת האלימות שצה"ל משתמש בה נגד מפגינים". לטענת פולק, "כתב האישום מוכיח כי מחפשים בכל מחיר דרכים לעצור אותו ובכלל את המנהיגים של המאבק העממי, אבל זה לא ישבור אותנו".

 

"ניסיון לשבור את המאבק" 

אולם למרות כתב האישום, אבו רחמה נותר אופטימי. "הוא מאמין בצדקת דרכו", אמר פולק, "מאוד

ברור לו שמדובר בניסיון לשבור את המאבק העממי אבל הוא לא ייתן לדברים האלו לשבור את רוחו. הוא ימשיך להיאבק למרות שיורים בו ובחבריו ולמרות שהם נאלצים לבלות בכלא. זה לא כאילו יש להם ברירה אחרת".

 

עורכת דינו של אבו רחמה, גבי לסקי, מסרה בתגובה כי מעצרו מהווה מהלך שרירותי שמבקש לשים קץ למאבק דמוקרטי. "זה מהלך אנטי-דמוקרטי ואנחנו ניאבק בבית המשפט על שחרורו וחפותו, מאחר שהזכות להפגין נגד הכיבוש אינה מהווה עבירה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום שלישי הוגש כתב אישום נגד עבדאללה אבו רחמה בגין עבירות הסתה, יידוי אבנים והחזקת אמצעי לחימה. עם הגשת כתב האישום, ביקשה התביעה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. סנגוריו של עבדאללה אבו רחמה ביקשו לדחות את מועד הדיון בשמונה ימים וביום שלישי הקרוב יתקיים דיון בבית המשפט הצבאי ביהודה בבקשת המעצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התערוכה שבמוקד הסערה
צילום: אורן זיו, אקטיב סטילס
מומלצים