שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרה בת 28 ללא מחלת רקע מתה משפעת חזירים

  צעירה שלא סבלה ממחלות רקע, מתה בביה"ח סורוקה מסיבוך של המחלה כשהיא בשבוע ה-24 להריונה. מדובר במקרה המוות השני של אישה הרה משפעת החזירים. מומחית לגינקולוגיה: "אחוז התחלואה והתמותה של נשים הרות גבוה יותר". חיסונן של נשים הרות התחיל השבוע, בחיסון ללא המרכיב אדג'ובנט

  מקרה נוסף של מוות של אדם ללא מחלות רקע משפעת חזירים: אישה הרה בת 28 מתה שלשום בבית החולים "סורוקה" מסיבוך של המחלה. מדובר בבדואית המתגוררת בנגב, בשבוע ה-24 להריונה. ממשרד הבריאות נמסר כי הצעירה לא סבלה ממחלות רקע.

   

  האישה אושפזה בבית החולים לפני שלושה שבועות כשהיא סובלת מקריסת מערכות ואושפזה בטיפול נמרץ. מדובר במקרה המוות השני של אישה הרה משפעת חזירים, לאחר שבחודש ספטמבר מתה בבית החולים הדסה אישה בת 33, אם לעשרה ילדים.  

   

  עד עתה מתו 19 איש שלא סבלו ממחלות רקע משפעת החזירים, מהם שתי נשים בהריון (המוגדר גורם סיכום), 13 חולים עם השמנת יתר המוגדרת אף היא כגורם סיכון, וארבעה חולים ללא מחלות רקע וללא גורמי סיכון. 

   

  החיסון מגן על התינוק עד גיל חצי שנה

  נשים הרות, בעיקר בשליש השני והשלישי להריון, נמצאות בסיכון גבוה להיפגע מסיבוכי שפעת ובעיקר מדלקת ריאות.

   משרד הבריאות ממליץ לנשים הרות להתחסן, ומדגיש כי ניתן להתחסן בכל שלבי ההריון. החל מראשית השבוע, נשים הרות יכולות לקבל חיסון מיוחד להן, ללא המרכיב אדג'ובנט בקופות החולים ובטיפות החלב. החיסון שנקרא "פננזה", ניתן גם לילדים מגיל חצי שנה ועד שלוש.

   

  החיסון מהווה הגנה לתינוק כשיוולד, משום שבחצי השנה הראשונה לחייו אסור לחסן אותו נגד שפעת החזירים.  

   

  ד"ר רן בליצר, יועץ משרד הבריאות לנושא מוכנות למגיפת השפעת וראש המחלקה לתכנון מדיניות בכללית, אמר כי "לא לבוא להתחסן נגד שפעת חזירים זה כמו לנסוע בלי חגורת בטיחות בכביש המהיר. זה יכול להיגמר בשלום, אבל יכול להיות שיקרה אסון".

   

  ארגון הבריאות העולמי מדווח כי 7-10 אחוזים מהמקרים הקשים של שפעת חזירים מתרחשים בקרב נשים בהריון. הנתונים בישראל דומים. מנתוני משרד הבריאות (שאינם כוללים את המקרה הנוכחי) עולה כי נרשמו 18 מקרי תחלואה קשים בקרב נשים הרות, מתוך 185 חולים שהוגדרו קשים (כולל נפטרים). בנוסף, 363 נשים הרות נדבקו בנגיף, מתוך 7,915 מקרים שאובחנו במעבדה והתקיים בירור לגביהם.  

   

  בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, הציגה ד"ר אורטל  נאמן מאסף הרופא נתונים לגבי תחלואה של נשים הרות בשפעת חזירים. לדבריה, בארצות הברית 13% ממספר הפטירות משפעת חזירים היו של נשים הרות. "שיעור התחלואה והתמותה של נשים הרות גבוה יותר בשל שינויים מבניים, הורמונליים ואימונולוגיים שקורים במהלך ההריון ורגישות יתר לזיהומים ויראליים. מעבר הנגיף דרך השלייה לעובר הוא נדיר, מדובר בעיקר בפגיעה בהעובר בשל עלייה בחום הגוף של האם שעלול לגרום לפגיעה במערכת העצבים". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מקרה שני של מוות של אישה בהריון. סורוקה
  צילום: הרצל יוסף
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים