שתף קטע נבחר

אח של רוצח ערבי-ישראלי: סומכים על חמאס

כרים יונס רצח ב-1981 את החייל אברהם ברומברג, ויושב 26 שנים בכלא. בשיחה עם ynet, אחיו מוחה על האפליה בין האסירים וקורא לישראל לממש את עסקת שליט כדי "להביא שמחה להרבה בתים באזור, ולקדם את השלום"

בנובמבר 1981, עשה רב"ט אברהם ברומברג את דרכו מהבסיס ברמת הגולן לבית בזכרון יעקב. למחרת הוא נמצא מוטל מחוסר הכרה לצד אחד הכבישים בדרך, ולאחר יומיים נפטר בבית החולים. כעבור שנתיים, נעצרו מהר יונס וכרים יונס. הם הודו, הורשעו, וקיבלו עונש מוות שהומר למאסר עולם. כשאחיו כבר 26 שנים בכלא, בשיחה עם ynet מבקש נדים יונס מחמאס ומהממשלה: "שחררו את גלעד שליט, שחררו את האסירים שלנו והכניסו שמחה להרבה בתים באזור".

 

מאז שהחלו הדיבורים על העסקה המתגבשת, מתעקשים בני משפחותיהם של 129 אסירים ביטחוניים, ערבים ישראלים הנמצאים בבתי הכלא, לשמור על שקט תקשורתי. הם חוששים שמילה שאינה במקומה תטרפד את הסיכוי שיקיריהם יצאו לחופשי. "ההורים מתקשרים אלי כל יום, זו המתנה מורטת עצבים. הם מבקשים מאתנו תשובות ואנחנו חסרי אונים בעצמנו מנסים לעודד ולתמוך כמה שניתן", אמר יו"ר העמותה למען האסיר, מוניר מנסור.


"רואה את החברים שלו שהקימו משפחה, וכואב הלב" (צילום: עידו ארז)

 

העמותה נסגרה לפני מספר שנים בצו של שר הביטחון דאז עמיר פרץ, אולם מנסור, שהפך בפי כל ל"אבא של האסירים", ממשיך בפועלו. "27 מהבנים שלנו שפוטים למאסרי עולם, ביניהם גם אנשים מבוגרים. בהתחלה היינו בטוחים שהאסירים שכלואים עוד מלפני הסכם אוסלו ישוחררו, אבל עכשיו כלום לא ברור. אני בעצמי אסיר לשעבר ואני יכול לומר שחבל שמדינת ישראל לא מתייחסת אלינו כמו לאסירים יהודים. אם הייתה עושה כך, לא הייתה לה בעיה היום מול החמאס".

 

"מפחדים לצפות ולהתאכזב"

אחד מוותיקי האסירים הוא כרים יונס, שהורשע ב-1983 ברצח ברומברג. הוא ומהר יונס הודו שלבקשת סמי יונס - גם הוא מוותיקי האסירים - הסכימו לגנוב נשק מחייל כדי להעביר אותו לידי ארגון הפתח. השניים הורשעו ברצח וחטיפה, חברות בארגון טרור, אחזקת נשק וירי לעבר אנשים.  

 

כרים, היום בן 61, מרצה כעת את עונשו בכלא הדרים. "כשאחי נעצר אני הייתי בן 16 ואני זוכר הכל כאילו זה קרה היום", משחזר האח נדים. "מאז חלפו השנים וכשאני רואה את החברים שלו, שבנו בית והקימו משפחה, כואב לי הלב".

 

לדבריו, הוא נפגש עם אחיו לפני מספר שבועות. "הוא אמר שהוא מקווה שיכלל בעסקה, ואנחנו מחזקים אותו וסומכים על החמאס שלא יוותרו. אבל אנחנו מפחדים לצפות ולהתאכזב.

אני פונה לממשלת ישראל ואומר להם - יש כאן משפחות שרוצות אותו הדבר: משפחת שליט שרוצה שבנה יהיה בבית ומוכנה שישחררו תמורתו אסירים, ואנחנו - שרוצים כמוהם שבנם גלעד ישוב הביתה, ושישחררו גם את הבנים שלנו. זה יוכל להוות צעד משמעותי לשלום.

 

"אנחנו מוכנים לקבל שלאחי הגיע להיענש, ולכן כשגובשה עסקת ג'בריל לא חשבנו בכלל שהוא צריך להיכלל בעסקה. אמרנו - קודם ישחררו את אלה שיושבים בכלא לפניו. אבל אחר כך היו עוד עסקאות, בכולן נכללו גם ערבים ישראלים, ואחי בינתיים נמצא בכלא כבר 26 שנים".

 

נדים יונס טוען ש"גם למאסר עולם יש גבול, בכל העולם זה כך. רק כאן מתייחסים אלינו אחרת לעומת אסירים יהודים אחרת. בעוד שאסירים יהודים כמו עמי פופר משתחררים, או כמו יגאל עמיר - שאני בטוח שיבוא יום שילך הביתה - כלפינו פועלים מתוך נקמה ושנאה. אם זו מדינה דמוקרטית צריך להיות חוק אחיד כלפי כולם. מדינת ישראל מתנהלת יותר גרוע מדרום אפריקה. בדרום אפריקה יש נלסון מנדלה אחד, ובישראל יש אלפי נלסון מנדלה".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,282 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדים ואמו עם תמונתו של האסיר כרים
צילום: עידו ארז
כרים ומהר יונס. חטפו ורצחו בשביל הנשק
רפרודוקציה: עידו ארז
מומלצים