שתף קטע נבחר

מדבדב: רוסיה תפתח דור חדש של טילים גרעיניים

בעוד רוסיה וארה"ב מנסות לגבש הסכם לפיקוח על מאגרי הנשק האסטרטגי שלהן, הצהיר הנשיא דמיטרי מדבדב שארצו מתכוונת לפתח טיליים גרעיניים חדשים

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, הודיע בצהריים (יום ה') כי ארצו מתכוונת לפתח "דור חדש" של טילים גרעיניים כדי לשמר את יכולת ההרתעה של המדינה. ההודעה הלוחמנית הפתיעה רבים לאור המשא ומתן המתנהל בין רוסיה לארצות הברית בניסיון לגבש הסכם לפיקוח על מאגרי הנשק האסטרטגי שלהן.

 

"כמובן שאנחנו מתכוונים לפתח מערכות חדשות, לרבות מערכות נשק", אמר מדבדב בראיון לערוצי הטלוויזיה הממלכתיים לרגל חג המולד. "תהליך זה יימשך ומערכת ההגנה הגרעינית שלנו תוסיף להיות יעילה כדי להגן על האינטרסים הלאומיים של רוסיה".

 

שתי המעצמות הוותיקות פועלות כיום לגבש הסכם חדש לפיקוח על הנשק האסטרטגי ולצמצומו. אולם שתי המדינות כבר הודיעו כי לא יצליחו להגיע להבנות עד סוף השנה. זהו תאריך היעד שהציבו לעצמן לפני פקיעת ההסכם הקודם בנושא.

 

הסכם START נחתם ב-1991 בין נשיאה האחרון של ברית המועצות, מיכאיל גורבצ'וב, לבין נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש האב. במסגרתו נדרשו שתי המעצמות לצמצם את ארסנל הגרעין שלהם לפחות ב-25% לכדי 6,000 ראשי קרב. תוקפו של ההסכם פג ב-5 בדצמבר 2009 וכעת פועלים מנהיגי המדינות לגבש מסמך חלופי.

 

מנהיגי רוסיה וארה"ב סיכמו לפעול יחד להשגת הסכם חדש כבר בחודש אפריל. כשלושה חודשים לאחר מכן, במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב, ברק

אובמה, במוסקבה, הוא חתם עם מדבדב על מסמך הבנות ראשון לקראת ההסכם החדש. על-פי הסיכום, יצומצמו שני מצבורי הנשק הגרעיני הגדולים בעולם בכשליש - לרמה הנמוכה ביותר מאז המלחמה הקרה.

 

ההערכות לגבי גודלו של הארסנל הגרעיני של שתי המעצמות משתנות, אך גוף אמריקני טען כי בתחילת 2009 החזיקה ארה"ב בכ-2,200 ראשי נפץ גרעיניים מבצעיים, וכי רוסיה החזיקה ב-2,790.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרתעה. מדבדב
צילום: רויטרס
מומלצים