שתף קטע נבחר

לבני לקדימה: ממשלה? אולי, רק בלי קומבינות

אחרי שרונית תירוש כינתה את קדימה "מפלגה דמיקולו", יו"ר האופוזיציה עלתה וחיבקה אותה על הבמה של מועצת קדימה. בנאומה התייחסה לבני להצעת נתניהו להצטרף לממשלה: "לא טורקת את הדלת, אבל לא אהיה חלק ממשחק של פוליטיקה קטנה". דליה איציק: לא ליפול לספין של ביבי

כינוס מועצת קדימה הערב (יום ה') היה צפוי להיות מנומנם יחסית, אבל הסערה הפוליטית הפכה אותו לערב מפתח. מעט לאחר שראש הממשלה הציע למפלגת האופוזיציה להצטרף לממשלה, באו לבית המפלגה בפתח-תקווה הבכירים, בהם גם אלו שזכו להצעות "עריקה" מבנימין נתניהו תמורת תפקידים, והקולות הקוראים לנוע לעבר הקואליציה הפכו ברורים יותר. לבני עצמה ביקשה להתרחק מה"קומבינות".

 

  • מקורבי נתניהו: ההצעה ללבני - חלק מפירוק קדימה

 

"במפלגה יש גבירים ויש עבדים. זאת מפלגה דיקטטורית, מפלגה דמיקולו", אמרה ח"כ רונית תירוש לכתבים לפני שעלתה לנאום בכנס, והמשיכה בקו התוקפני.

 "אם לבני לא תצטרף לממשלה מסיבות לא מוצדקות, קדימה תתפלג ואני אצטרף למהלך", קראה מעל הבמה.

 

"המקום הראוי לקדימה הוא בשלטון", הוסיפה תירוש, שלפי הדיווחים קיבלה הצעה להפוך לשרה בממשלה, והדגישה ש"אסור לקדימה לשבת מהצד באופוזיציה ולחכות שהקיצונים יפילו את הממשלה, בזמן שנתניהו ממלא את המצע של קדימה".


תירוש לוחצת יד ללבני. דמיקולו? (צילום: עופר עמרם)

 

הקהל הגיב לנאומה של תירוש ברגשות מעורבים, ונשמעו גם קריאות "בוז". באמצע דבריה הגיעה לבני, עלתה לבמה והתקבלה בצעקות "היא גדולה". יו"ר המפלגה חיבקה את תירוש ואמרה לה: "אני יודעת מה אמרת, ובאתי להקשיב".

 

לבני: רק להגיד "יש איומים" זה הישרדות

אחר כך עלתה לבני לנאום. "אני רוצה לשתף אתכם במה שאמרתי לנתניהו", אמרה. "אמרתי שאם כל ההצעה הזאת באה כדי להמשיך ברעיון התעתועים ובתרגיל הזה של לפרק את קדימה - אני לא הולכת להיות חלק מהמשחק הזה. קדימה יש לה דרך, עמדות, ואת ההחלטות שלנו נקבל קודם כל ורק לפי אותם עקרונות ועמדות, ולא כחלק מתרגיל בפוליטיקה של קומבינות, שנועד להציע דבר אחד שאולי יכניס מישהו אחר וכל מיני שיקולים כאלה של פוליטיקה של פעם".


לבני. לדבר ברצינות (צילום: עופר עמרם)

 

היא הוסיפה: "אמרתי לו גם שלדבר על האיומים זה לא מספיק. לשבת ביחד סביב השולחן ולומר 'יש איומים' זה סוג של הישרדות ולא טיפול בבעיה. השאלה היא, האם אנחנו שותפים להבנה מה צריך לעשות מול האיומים, כולל ההכרעות במשא ומתן עם הפלסטינים".

 

עוד ציינה לבני שהיא "לא טורקת את הדלת. אעמיד את ההצעה במבחן הרצינות. לכן צריך לדבר ברצינות. עוד אמרתי לו שאני מתכוונת להתייעץ בכל נושא עם חברי המפלגה".

 

שטרית: כנראה שטעינו

בין הנוכחים בלטו גם שי חרמש ואריה ביבי, עוד מהמחוזרים הראשיים על-ידי הליכוד. בכיר המפלגה, השר לשעבר מאיר שטרית, אמר שקדימה שגתה כנראה כשלא בחנה מלכתחילה את הצעת נתניהו לחבור אליו. "צריך לבחון את ההצעה היום, אם הוא מתכוון ברצינות", הוסיף.

 

אחר הצהריים נפגש נתניהו עם לבני, והציע לה להצטרף לממשלה, "על רקע המצב הביטחוני", אך מבלי לקבל תיקים כלשהם. לבני השיבה כי "יש על מה לדבר, אם זה עניין אמיתי ולא הכשרתו של התרגיל המסריח".

 

לפני תחילת כינוס המועצה, הביעה יו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, התנגדות נחרצת למהלך. "אני מרגישה שההצעה של ביבי לא רצינית, ואסור ליפול לספין", היא אמרה לכתבים.

 

מנגד, שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן, אמר שהוא סבור כי יש להיענות להצעה - כדי להביא לשינוי שיטת הממשל בישראל. "יש טעם לאיחוד לאומי רק אם הוא נועד להביא לשינוי שיטת הממשל, בדרך שתבטיח את יציבות השלטון ותמנע את התופעות שאני עדים להם בימים האחרונים", אמר פרידמן בשיחה עם ynet.

 

מופז דורש: פריימריז עכשיו

נתניהו, מצדו, אמר בשיחות סגורות למקורביו: "אני מאוד רציני בהצעתי, ומצפה לתשובה רצינית. המתווה ברור, ולא ייפתח משא ומתן קואליציוני". מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא מוכן להיפגש עם לבני מחר בבוקר, ומצפה לתשובה תוך כמה ימים, "בלי משחקים פוליטיים ובלי משיכת זמן". לדבריהם, הוא הסביר שמבחן רצינותה של לבני יהיה במהירות תגובתה.

 

על רקע החשש מפילוג בקדימה, דרש היום ח"כ שאול מופז מלבני לערוך פריימריז על ראשות המפלגה כבר בחודשים הקרובים.

"המלצתי לה על הדרך שבה ניתן לשמור על אחדות קדימה", אמר מופז בתום הפגישה ביניהם. "אני מקווה מאוד שבפעם הראשונה היא תשמע גם קולות אחרים".

 

לבני מאידך הזהירה את מופז כי נתניהו מנסה לפלג את קדימה. "זה על השולחן וזו עובדה. אתה ואני וכל בכירי המפלגה, צריכים לעמוד מול המאמץ שלו, לא להיות, גם אם בלי להתכוון לכך, במצב שבו מסייעים לו להחליש את קדימה בשעה כזו. אני מוכנה לדבר איתך על הכל, אבל עכשיו יש משימה אחת והיא אחדות קדימה, והיא מוטלת על כתפיו של כל מי שחבר בה והיא חשובה לו".


פורסם לראשונה 24/12/2009 18:26

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, הערב. מקשיבה
צילום: עופר עמרם
תירוש. יש גבירים ויש עבדים
צילום: עופר עמרם
איציק. לא מאמינה לו
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. "מצפה לתשובה רצינית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים