שתף קטע נבחר

נכשל ניסיון פיגוע טרור בטיסה מהולנד לארה"ב

עומר פארוק עבדול מוטלב, אזרח ניגריה בן 23, ניסה לפוצץ מטען חבלה שהורכב מאבקות ונוזלים בטיסה של חברת בת של "דלתא" מאמסטרדם לדטרויט. המטען כשל אך גרם להתלקחות. מוטלב סיפר לחוקריו כי הוא איש אל-קאעידה וקיבל את המטען בתימן. אובמה הורה על הגברת הכוננות

ניסיון טרור בחג המולד: נוסע בטיסה של חברת "נורתווסט איירליינס" מהולנד לארה"ב ניסה לפוצץ אמש (יום ו') מטען חבלה לקראת נחיתת המטוס בנמל התעופה הבינלאומי בעיר דטרויט. המטען כשל אך גרם להתלקחות במטוס. רשת CNN וגורמים בחברת דלתא מסרו כי כמה נוסעים נפצעו קל. התקרית אירעה בסביבות השעה 20:00 (שעון ישראל), כעשרים דקות לפני הנחיתה. 

 

הנוסע זוהה עומר פארוק עבדול מוטלב, אזרח ניגריה בן 23. חבר הקונגרס הרפובליקני פיטר קינג, איש ועדת ביטחון הפנים בבית הנבחרים, אמר לרשת FOX כי המטוס יצא לדרכו מניגריה, עצר באמסטרדם ומשם המשיך לדטרויט. קינג הוסיף כי מוטלב סובל מכוויות קשות וכי הוא נשא "מטען מתוחכם". מוטלב נעצר ועל-פי אמצעי התקשורת האמריקנים סיפר לחוקריו כי הוא פעיל אל-קאעידה וכי קיבל את המטען ואת הוראות ההפעלה בתימן.

 

גורמי מודיעין אמריקני מסרו כי המטען היה תערובת של אבקות ונוזלים. זאת, לאחר שבתחילה הועלתה סברה שמדובר בחזיזים. לדבריהם, מוטלב ניסה לפוצץ את המטוס בעת שזה עמד לנחות בדטרויט, אולם בחומרי החבלה שנמצאו ברשותו אירעה תקלה ונגרמה התלקחות בסדר גודל קטן. 

 

אובמה הגביר את הכוננות האווירית

ניסיון הפיגוע אירע בטיסה 253 מאמסטרדם לדטרויט, עליה היו 278 נוסעים ואנשי צוות. המטוס הוסט למסלול צדדי וכוחות ביטחון רבים הוזעקו למקום. גורמים בבית הלבן אמרו כי הם מאמינים שהתקרית היא "ניסיון לפיגוע טרור". מחקירת ראשונית עולה כי מוטלב לא עבר בדיקות ביטחוניות בעת שנחת באמסטרדם ובטרם המשיך לדטרויט. שמו הופיע ברשימות של שירותי הביטחון האמריקנים, אך לא ברשימה שחורה של מחבלים שאסור להם להיכנס לארה"ב. 

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, השוהה בחופשת חג המולד בהוואי עודכן על התקרית ושוחח עם בכירים לביטחון הפנים והמלחמה בטרור בבית הלבן. לאחר השיחה הורה אובמה להגביר את הכוננות האווירית בכל רחבי ארה"ב. ההוראה צפויה לגרום לעומסים ושיבושים קשים בנמלי התעופה בארה"ב, שצפויים להתמלא החל מהבוקר באזרחים אמריקנים היוצאים לחופשות החג שלהם.

 

סעיד ג'אעפרי, תושב דטרויט שהיה על הטיסה ועלה עליה באמסטרדם,

 סיפר לרשת FOX כי כמה נוסעים התנפלו על מוטלב מיד לאחר שאירע הפיצוץ ובלמו אותו. ג'אעפרי סיפר על סידורי בטיחות קפדניים בנמל התעופה סחיפהול, אולם מוטלב עלה לטיסה ככל הנראה בניגריה. ג'אעפרי הוסיף כי כל הנוסעים עוכבו לתשאול שנמשך כשלוש שעות וחצי.

 

נוסעים נוספים סיפרו לרשת CNN כי אחד הנוסעים קפץ לעבר הצעיר הניגרי והצליח להכניע אותו. מיד לאחר מכן הועבר מוטלב למחלקת העסקים שבקדמת המטוס. לדבריהם, למרות שנפגע מוטלב לא הראה כל סימני כאב ולא הגיב לסביבה. צוות המטוס הצליח להשתלט בזריזות על השריפה שפרצה בעקבות התלקחות המטען.


פורסם לראשונה 25/12/2009 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות ביטחון בדטרויט
צילום: AP
מומלצים