שתף קטע נבחר

הפיגוע שנמנע: אביו של המחבל הזהיר לפני חודש

גורמים אמריקנים הודו כי אביו של המחבל שניסה לפוצץ את המטוס בדטרויט הגיע בנובמבר לשגרירות ארה"ב בניגריה, והביע חשש ממעשי בנו. עם זאת, הדבר לא הספיק כדי למנוע את כניסתו לארה"ב. במקביל, הוקשחו נהלי האבטחה במטוסים

גורמי ביטחון אמריקנים הודו שקיבלו התרעה על פעילותו החשודה של המחבל שניסה לפוצץ מטוס נוסעים אמריקני כבר בחודש נובמבר האחרון, אז הגיע אביו לשגרירות ארצות הברית בניגריה והביע חשש מדעותיו הקיצוניות של בנו. האב, אל-חאג'י אומרו אל-מוטלב, כיהן כשר הכלכלה ומכהן כיום כבנקאי בכיר בניגריה. הוא פנה גם לרשויות הביטחון בארצו והזהיר מפני בנו. כל זה לא עזר, ופארוק עבד אל-מוטלב לא הוכנס ל"רשימה השחורה", שהייתה מונעת ממנו לעלות על הטיסה לדטרויט.

 

עבד אל-מוטלב, סטודנט שלמד בלונדון ובדובאי, הגיע ממשפחה עשירה מאוד, אך לפני חודשים ספורים התחבר לאיסלאם הקיצוני, החליט להתנער מאורח החיים הראוותני, ניתק את קשריו עם משפחתו ונעלם. במשפחתו חושדים כי באותה תקופה עקר לתימן, מולדתה של אמו. הוא הודה בשיחה עם חוקריו כי פעל בשליחות תא של אל-קאעידה בתימן. אביו של אל-מוטלב הגיע לשגרירות ארצות הברית באבוג'ה, בירת ניגריה, והביע את חששו מפני פעילותו של בנו, אך לא סיפק מידע ממוקד. 

 

כתוצאה מהאזהרה שהעביר אביו של המחבל, פתחו בוושינגטון בחקירה ושמו של עבד אל-מוטלב נכנס בחודש שעבר לרשימת החשודים בטרור של קהילת המודיעין האמריקנית. ברשימה מצויים כ-550 אלף בני אדם, אך לא היה מידע מספק כדי להכניסו לרשימה השחורה של הנוסעים שכניסתם אסורה לארצות הברית, שעליה נמנים פחות מ-4,000. עוד 14 אלף נוסעים מתוך אותה רשימה חייבים לעבור בידוק שני. 

 

בכיר בממשל אובמה אמר שמרגע שהוכנס שמו של המחבל למאגר לא היה מספיק זמן כדי להשיג מידע שיוביל להכנסת שמו של הניגרי לאחת הרשימות המחמירות יותר. מהסיבה הזאת, כשעלה לטיסה לדטרויט הוא לא היה תחת מעקב. אותו גורם סיפר גם שהנשיא אובמה הורה על בדיקה מחודשת של כל נהלי האכיפה הקשורים ברשימות השמות הללו: "המידע הועבר לתוך המערכות, אבל הביטוי לעמדות הקיצוניות שלו היה מאוד לא ממוקד", אמר גורם בממשל.

  

במקביל, הקשיחו חברות התעופה את נהלי האבטחה במטוסים, על רקע האסון שנמנע: נוסעים רבים

שעלו על טיסות בנמלי תעופה בארצות הברית דיווחו כי התבקשו להישאר במקומותיהם ולא להסתובב באופן חופשי במטוס החל משעה לפני הנחיתה. זאת, על פי הנחיות חדשות שפרסם המשרד לביטחון פנים ובשל העובדה כי ניסיון הפיגוע ארע כ-20 דקות לפני הנחיתה בדטרויט, אז ארעה תקלה במטען שהחזיק המחבל.

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, השוהה בחופשה לרגל חג המולד בהוואי, תודרך טלפונית על האיומים הנוכחיים עומדים בפני ארצות הברית בעקבות ניסיון הפיגוע, והורה להותיר על כנם את אמצעי האבטחה הנוקשים שהוטלו לאחר התקרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהלי אבטחה חמורים
צילום: AFP
תורים בשדות התעופה
צילום: AFP
מומלצים