שתף קטע נבחר

מחאה: משמרות צניעות פועלות בקריית הממשלה

"משמרת צניעות" פיקטיבית פועלת בקריית הממשלה בבירה ומפרידה בין גברים לנשים. זאת, במחאה על הפעלת "קווי המהדרין" באוטובוסים. המטרה: להפעיל לחץ על שר התחבורה שאמור להשיב היום לבג"ץ בסוגייה. "ועדת הרבנים לענייני תחבורה" ל-ynet: מעריכים שהשר יאפשר את הפעלת הקווים

"משמרת צניעות" פיקטיבית מפרידה הבוקר (יום א') את הדרך על גבי מדרכות קריית הממשלה בירושלים לגברים ונשים, זאת במחאה נגד הפעלת "קוי המהדרין" בתחבורה הציבורית בבירה. המפגינים, כ-20 פעילים מתנועת "ירושלמים", הקרן החדשה לישראל ומרצ, עומדים סמוך לבית המשפט העליון ובידיהם שלטים המכוונים את הולכי הרגל, העושים את דרכם לכנסת ולמשרדי הממשלה באזור - אל המדרכה המיועדת להם בהתאם למינם. המטרה: להפעיל לחץ על שר התחבורה ישראל כץ, שאמור להשיב היום לבג"ץ האם הוא מקבל את מסקנות הוועדה הציבורית במשרדו על חוקיות קווי המהדרין.

 

 

בשלטים שהניפו נכתב: "העוברים ברחוב זה! מבקשים אנו מכם בכל לשון של בקשה, אנא הקפידו בקריית הלאום על הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים! גברים מתבקשים לעבור לצד ימין ונשים לצד שמאל. אמהות מתבקשות להיפרד מילדיהן ונשים מבעליהן. אנא הימנעו מלגרום לנו להגיב באלימות כלפיכם. אנא אל תפריעו לאורח חיינו ליהודים מאמינים להשם ולתורתו! על החתום, משמרת הצניעות של קריית הלאום".


כל הגברים - ימינה, כל הנשים שמאלה (צילום: גיל יוחנן)

 

בעלונים שחולקו לעוברים ושבים נכתב: "חלאס! ועדת משרד התחבורה קבעה: קווי מהדרין אינם חוקיים - זו אפלייה. אז למה כבוד השר מחכה? קבל את מסקנות הוועדה ושים סוף, אחת ולתמיד, לקווי אוטובוסים מופרדים" ומודבק עליו תמרור עם הכיתוב :"אין כניסה לנשים".

 

חברת מועצת עיריית ירושלים, רחל עזריה, ממארגנות האירוע אמרה: "מדובר בתזכורת לשר התחבורה שנדרש לקבל את המלצות ועדת משרדו שקבעה כי קווי המהדרין אינם חוקיים". לדבריה, "הקווים הנפרדים פוגעים בציבור גדול ובתוכו גם חרדים וחרדיות המתנגדים לו. זה פוגע בשלטון החוק ומהווה סכנה לחיים במרחב הציבורי בבירה. כולם יודעים שזה מתחיל בזה אבל ייגמר במקומות הרבה יותר גרועים ויש לעצור את זה".

 

החרדים מעריכים: ההמלצות יהיו לטובתנו

שמעון שטרן, דובר "ועדת הרבנים לענייני תחבורה" גילה כי נציגיה בקשר רציף עם אנשי משרד התחבורה ואמר כי להערכתו שר התחבורה, ישראל כץ, יקבל דווקא את הסעיפים בדו"ח הוועדה המאפשרים את הפעלת קווי המהדרין במסגרת וולונטרית. על הקביעה כי קווים אלה אינם חוקיים, אמר שטרן ל-ynet: "הוועדה לא היתה מוסמכת לכך. אפילו העותרים לא ביקשו שיסגרו את הקווים,

אלא שיהיו קווים מקבילים רגילים. זו היתה דיקטטורה של 'הכל שפיט' ואמירה: אנחנו יותר גבוהים מהבג"ץ". הדובר הזכיר כי בית המשפט ביקש ממשרד התחבורה להסדיר את קווי המהדרין ולא לקבוע האם הם חוקיים והוסיף כי המסקנות לפיהן יש לפתוח את הדלתות האחוריות באוטובוסים ולאפשר בהן תשלום על הנסיעה מספקות את הרבנים.

 

לדבריו, "כשהוועדה קבעה כי הפרדה בכפייה אסורה היא בעצם הוציאה מחוץ לחוק דבר שאינו קיים. משום שמצד החרדים, אין כפיה ואין אלימות באוטובוסים הנפרדים".

 

כזכור, ההפרדה בין גברים ונשים ב"קווי המהדרין" הציבוריים אינה חוקית, כך עולה מדו"ח שהוגש לבג"ץ. מטיוטת מסקנות הוועדה המקצועית של משרד התחבורה עולה כי מדובר בהסדר לא חוקי וכל אדם רשאי לשבת היכן שהוא חפץ בתחבורה הציבורית. עם זאת, הדגישה הוועדה כי ניתן לקיים הפרדה באוטובוסים על פי רצון הנוסעים - אך הדבר לא ייעשה על ידי החברות הציבוריות ולא יאכף על ידן. שר התחבורה עדיין לא גיבש רשמית את ההמלצות, אך המדינה בחרה בכל זאת להגיש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים