שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הפעם עובדי חברת חשמל יורידו את השאלטר"
  הדו"חות הכספיים שפרסמה היום חברת החשמל, הכוללים הקטנה של כ-9 מיליארד שקל בזכויות הפנסיה העתידיות של העובדים, מאיימים להבעיר את השטח. גורם בלתי רשמי בחברת החשמל: "מופעלים על יו"ר הוועד לחצים אדירים לנקוט צעדים קיצוניים, והוא לא יעמוד בהם"

  "עובדי חברת החשמל יורידו הפעם את השאלטר". כך טוען גורם בלתי-רשמי בחברת החשמל, על רקע הדו"חות הכספיים שפרסמה החברה הבוקר (א'), הכוללים הקטנה של סכום הכסף העתידי שהחברה מתחייבת להעביר לזכות הפנסיה של העובדים.

   

  אם הדברים נכונים, הרי שוועד העובדים של החברה, שביצע בעבר עיצומים רבים אך מעולם לא פגע באספקת החשמל, צפוי לגרום לשביתה שתכלול הפסקות חשמל יזומות.

   

  "העובדים האלה, שרגילים להילחם על הקצפת ועל תנאי דה-לוקס, נתקלו הפעם בבעיה אמיתית", אומר אותו גורם, "הפעם הם באמת חוששים שהחברה תחסל להם את הפנסיה. המשמעות של הדו"חות היא שהחברה תצמצם את הגירעון האקטוארי הענק שלה על חשבון ההפרשות לוועד, ושעובדים שיצאו לפנסיה בעוד 20 שנה יגלו שהקופה ריקה ושהפנסיה שהם בנו עליה - שבניגוד לשכר שלהם, היא לא גדולה - פשוט לא קיימת. זאת לא המצאה. הרי זה בדיוק מה שקרה לעובדים בתע"ש, למשל, כשהאוצר התחיל להתערב במה שקורה שם".

   

  לדברי אותו גורם: "מופעלים לחצים אדירים מהשטח על יו"ר הוועד, מיקו צרפתי, לעשות משהו קיצוני. קשה לי להאמין שהפעם הוא יעמוד בהם. הם מדברים ברצינות על סגירת השאלטר, והוא נאלץ ליישר איתם קו".

   

  מיקו צרפתי סירב להגיב לדברים. מוועד עובדי חברת חשמל נמסר בתגובה לדו"חות: "ועד עובדי חברת החשמל נערך למלחמה הגדולה ביותר בתולדות החברה. לא ניתן לפגוע בגמלאי חברת החשמל ולא בתנאי הפנסיה של עובדי חברת החשמל".

   

  גורם רשמי בהנהלת חברת החשמל אמר: "לרשות קרן הפנסיה של העובדים עומדת קופת מזומנים של כ-20 מיליארד שקל, יותר מהיקף חוב הפנסיה של החברה, ולכן אין כל סיבה לחשוש שהעובדים יישארו בלי פנסיה. עובדי חברת החשמל מסודרים לכמה עשרות שנים עם פנסיה מובטחת". 

   

  הכללים השתנו, הפנסיה התכווצה

  לחברת החשמל יש חוב אקטוארי (חוב לפנסיה של העובדים) שעמד, עד לפרסום הדו"ח הבוקר, על כ-23 מיליארד שקל. לאחרונה, קבע דו"ח שהנהלת החברה הזמינה ממשרד רואי החשבון דלויט-ברייטמן-אלמגור כי החברה התחייבה על הפרשות פנסיוניות עתידיות גדולות מכפי שנקבע בנהלי החברה. זאת, כיוון שסכום הפנסיה העתידי המגיע לעובדים, שלפיו חושבה הפנסיה, חושב לפי נהלים ישנים של החברה שהורעו בשנים האחרונות.

   

  בעבר היה מקובל שהחברה ממשיכה לקדם עובדים גם אחרי יציאתם לפנסיה - אבל כיום הדבר כבר אינו מקובל. החברה אימצה כללים חשבונאיים חדשים, המחייבים אותה לחשב את ההפרשה הפנסיונית לפי התנאים המגיעים לעובדים כיום, ולא לפי מה שהגיע להם בעבר. הנהלת החברה אימצה את הדו"ח והחליטה לשנות את דו"חותיה הכספיים כך שהם יכללו הפרשה פנסיונית קטנה יותר בכ-8.8 מיליארד שקל.  

   

  בדו"ח הכספי שהתפרסם הבוקר באיחור צוין כי ההתחייבויות האקטואריות של החברה קטנו ב-8.8 מיליארד שקל. בכך קטן חובה האקטוארי של החברה לכ-15 מיליארד שקל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  יו"ר ועד עובדי חברת חשמל, מיקו צרפתי: יפסיק את הזרם?
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים