שתף קטע נבחר

בארגון המורים מתכננים מהפכה נגד היו"ר רן ארז

המנועים מתחממים לקראת השלב הראשון בבחירות לראשות הארגון. לפי היו"ר הוותיק, הטוען לכתר דודי פרידמן הוא "חתול בשק". איש חינוך ותיק: "נשבר מהמצב, מתכננים מהפכה"

האם הבחירות הקרובות יביאו לחילופי דורות? יו"ר ארגון המורים, רן ארז, צפוי להתמודד פעם נוספת על ראשות הארגון מול מועמד צעיר מתנועת "רוח חדשה" הנתפסת כמשב רוח רענן במסדרונות הארגון.

 

בחודש הבא ייבחרו בשלב ראשון נציגי ועידת הארגון ב-550 בתי ספר. בדומה לשיטה האמריקנית, נציגים אלה הם שיקבעו מי יהיה יושב ראש ארגון המורים בשלוש השנים הבאות וייצג כ-45 אלף מורים ברחבי הארץ. הבחירות לתפקיד יושב הראש יהיו באפריל 2010.

 

יו"ר הארגון ארז (64), שועל קרבות ותיק הזוקף לזכותו הישגים עבור ציבור המורים, ניהל מאבקים רבים נגד מספר שרי חינוך וידוע כדמות שנויה במחלוקת בשל התבטאויותיו הצבעוניות.

בין היתר, הוא השווה את דו"ח ועדת דוברת להסכם "ריבנטרופ-מולוטוב" וכינה את שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, "צרת החינוך" במסגרת קמפיין אישי שניהל נגדה.

 

אחרי 13 שנה בראש הארגון נראה כי ארז לא מתרגש מההתמודדות ומתייחס ליריביו בביטול. "מאחורי עשייה לא קטנה. האחרים? זה חתול בשק. מורה מחפש ביטחון תעסוקתי-כלכלי, שלא יפטרו אותו ואין אף אחד שהוכיח את עצמו במאבקים כמוני. אני נאבקתי ללא מורא. עמדתי בכל הלחצים והמורים צריכים לעשות חשבון הגיוני".

 

מול יו"ר הארגון הוותיק ניצב דודי פרידמן (32), ראש תנועת "רוח חדשה". לדבריו, "היום התלמידים נמצאים 3 צעדים קדימה לפנינו המורים. אנחנו לא מספיק רלוונטים וזה יוצר ניכור. אנחנו רודפים אחריהם. המורה נמדד בציונים ובכמות הבייביסיטר שהוא מייצר ולא ברלוונטיות, בהשקעה בחינוך או בקשר שהוא יוצר עם התלמידים". פרידמן, מורה למתמתיקה ופיזיקה, הוסיף כי "בית הספר מוכוון רק לייצר תעודת בגרות, השאר נזנח ובסוף גם בזה המערכת מפסידה במגרש הביתי שלה. אנחנו מאמינים שאם נשים את התלמיד במרכז והוא ירגיש שאכפת ובית הספר רלוונטי, הוא בעצמו ירצה להצטיין".

 

"ייאוש בחדר המורים"

לדברי ד"ר יעקב טפלר, מורה להיסטוריה בתיכון הרצוג כפר-סבא וראש החוג להיסטוריה במכללת בית ברל, "אני 30 שנה איש חינוך, נשבר לי מהמצב. לא רק שכלום לא משתנה, אלא בראייה שלי הכל מתדרדר והולך. בחדרי המורים שורר ייאוש או אדישות שהיא תוצאה של הייאוש. בשביתה יצא לי לפגוש במורים מעולים והחלטנו שצריך להרים את האוכלוסייה של המורים המושפלת עד עפר". לדברי טפלר, מראשי התנועה, "מה שאנחנו מתכננים - מדובר במהפכה. לא פחות מזה".

 

תנועת "רוח חדשה" התגבשה במהלך 64 ימי השביתה הגדולה והמאבקים בסוף 2007. בשנתיים האחרונות, הם כיתתו את רגליהם בין כל בתי הספר והשיגו תמיכה בקרב מורים רבים. "רן ארז נתפס היום כדמות לא ראויה קודם כל בעיני המורים, אבל גם בקרב הורים ומובילי דעת קהל מכל שדרות הציבור", הם אומרים למורים שפוגשים אותם.

"אנו מאמינים כי אדם המייצג את האנשים העוסקים בחינוך בישראל כיו"ר ארגון המורים, מהווה בעיני הציבור והשלטון את 'פניו' של המורה. אדם כזה צריך להיות נקי מכל רבב".

 

הביקורת הזאת באה על רקע דבריה של השופטת בית המשפט העליון, אילה פרוקצ'יה בפסק הדין על עתירה שהוגשה נגד רן ארז בבג"ץ ונדחתה. "לא ניתן לחתום את פסק הדין בלי להביע את תחושת הקושי הרב המתלווה לעתירה זו בחשיפת דרך ההתנהלות שלקה בה מר ארז בהקשר למילוי תפקידו, כפי שהדברים באים לידי ביטוי, במיוחד באופן בו מילא את תפקיד ההוראה שהיה מוטל עליו, ובקבלת כספים בעבור עבודה שלא ביצע".

 

על אף המחלוקות באשר לניהול ארגון המורים בתנועה מסכימים עם ארז לגבי אי הצלחתה של רפורמת "אופק חדש" שיזמה שרת החינוך יולי תמיר. לדברי פרידמן, "אנחנו רוצים להפוך את השיעור לטוב יותר, ולא להעמיס עוד משימות ושעות על המורים כמו באופק חדש. היום גם המורה האיכותי ביותר חייב שלוש עבודות כדי להתפרנס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתרגש מהבחירות. רן ארז
צילום: הרצל יוסף
"לשים את התלמיד במרכז". דודי פרידמן
צילום: יאיר ויינברג
הכל מתדרדר. ד"ר יעקב טפלר
מומלצים