שתף קטע נבחר

פנייה לח"כים: "מנעו התערבות רבנים ברחם"

בעקבות החלטת הרבנים הראשיים לפעול לצמצום ההפלות, נשלח מכתב לכל ח"כים המבקש מהם לתמוך בביטול הוועדות להפסקת הריון והחלפתן בשיקול הדעת של בתי החולים

הרבנים הראשיים הודיעו כי יפעלו לצמצום מספר ההפלות בישראל, וחוללו סערה: בעקבות מכתבם שפורסם ב-ynet, פנה הבוקר (יום ג') ארגון "משפחה חדשה" אל חברי הכנסת בדרישה לבטל את הוועדות להפסקת הריון, ולהסמיך במקומן את בתי החולים - זאת בעקבות מה שמתואר על-ידם כ"התערבותם הבוטה של הרבנים ברחם האישה". במקביל, הגישה ח"כ אורית זוארץ (קדימה) בקשה לדיון דחוף בעניין בוועדה לקידום מעמד האישה.

 

מנכ"לית ומייסדת "משפחה חדשה" עו"ד אירית רוזנבלום, כתבה לח"כים: "נדמה כי ראויה ונדרשת תגובתכם למנוע המשך התערבותם הפומבית של הרבנים הראשיים בסוגיה שהיא כל כולה עניין פרטי ואישי, מה גם שהיא עוסקת בזכות האישה על גופה". לטענתה, "מדובר בהתערבות בוטה בצנעת הפרט עד כדי ביזוי מעמדה וכבודה של האישה, אשר היא לכאורה נטולת שיקול דעת להכריע באשר לגופה ולפרי בטנה. אין לרבנים או לכל גורם אחר בעלות על רחם האישה או על המוסר האנושי בכלל".

 

רוזנבלום, שבשנים האחרונות פועלת לביטול הוועדות להפסקת הריון, טוענת כי שיקולים שונים ולחץ הנפשי על המועמדות – כעת גם מצד אנשי הדת – גורמים לנשים רבות "לעקוף" את הוועדות ולהפיל את עובריהן בניגוד לחוק. "נדמה כי במאה ה 21- אין עוד מקום לא לתגובות של אנשי דת, ולא למעורבות אחרת", כתבה. 

 

היא הוסיפה לבקר את הרבנים: "זוהי התנהלות המטילה ספק - לא רק בזכותן של הנשים על גופן, אלא אף ברמתן השכלית, יושרתן וצרכיהן, והיא כל כולה החלטה היוצאת מבית מדרש על טהרת הגברים... זהו נדבך נוסף בתהליך ההחשכה שעוברת החברה הישראלית, וסופו מי יישורנו".

 

יהיה דיון בכנסת?

מכתב הרבנים אף הוביל את חברת הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ח"כ אורית זוארץ (קדימה), לדרוש מיושבת הראש, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), לקיים דיון דחוף בעניין.

 

"לא ההפלות, אלא הרבנים הראשיים הם המעכבים באמירותיהם את הגאולה", אמרה זוארץ. "הם פוגעים בכבודן של הנשים,

ובזכותן להחליט על גופן וגורלן - דבר שאינו קשור בשום קשר לגורלו של העם היהודי. קשירת הקשר היא מסוכנת, בייחוד כשהיא נשמעת על ידי אישים בעלי השפעה ואחריות ממלכתית, המקבלים את שכרם מהמדינה".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מסר: "הרבנים הראשיים מבקשים להצית מחדש מלחמות דת שזכו לפתרון ראוי ומספק בחוק הישראלי. כל ניסיון לניצול המונופול בתחום נישואין לצורך כפיית עמדות דתיות אינו ראוי ואינו חוקי. יחסה של היהדות לנושא ההפלות מורכב ומתקדם לעין ערוך מהעמדות שמייצגת הרבנות הראשית, אשר הפכה בשנים האחרונות לשופר המקרטע של העמדה החרדית הקיצונית ביותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפלה - ההחלטה של מי?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הרבנים: הפלות מעכבות את הגאולה
צילום: איי פי
רוזנלבום. מכתב לח"כים
מומלצים