שתף קטע נבחר

לחיאני: אני בת-ימי גאה, ואתם תהיו גאים בי

לאחר ששוחרר למעצר בית בן שמונה ימים בבית חמותו, התייצב ראש העיר, שלומי לחיאני, הישיר מבט ופנה לתושבי עירו: "יכול להיות שהמחר הזה ייקח עוד יום או עוד חודש, אבל אתם תהיו גאים בי מחר". הוא הבהיר שהוא סומך על מערכת המשפט

רגעים אחרי ששוחרר למעצר בית בן שמונה ימים, התייצב ראש העיר בת-ים, שלומי לחיאני, מול המצלמות בבית משפט השלום בראשון-לציון ואמר כשלחלוחית בעיניו: "אני רוצה להסתכל לכל תושבי בת-ים בעיניים ולהגיד להם משהו אחד: אני שלומי לחיאני, בת-ימי גאה, ואתם שגאים בי היום, תהיו גאים בי מחר. יכול להיות שהמחר הזה ייקח עוד יום או עוד חודש, אבל אתם תהיו גאים בי מחר".

 

בתחילה יצא לחיאני מחויך לעיתונאים: "זה יום לא פשוט וזה יום לא קל, אבל אני חושב שדווקא איש כמוני צריך להוות דוגמה ולהגיד שמשטרת ישראל חייבת לעשות את העבודה שלה. אני מבחינתי אעשה כל מה שצריך בשביל שהיא תקבל את כל התשובות. אני שמח שיש לי הזדמנות רצינית ונכונה לפוצץ את כל הבלונים המופרכים שמניפים עלי".

 

הוא רמז לשאלות מביכות שהפנו אליו חוקרי המשטרה: "אם הייתי יכול לשתף במה נשאלתי, אם הייתי יכול לשתף על איזה דברים דיברו איתי, תאמינו לי שאנחנו היינו במקום אחר.

אני מתכוון להיות ראש העיר של בת-ים, כל עוד תושבי בת-ים ירצו אותי. אני מתכוון לצאת מכל הנושא הזה בצורה שלא יכתבו יותר על חקירות סמויות ושלא יגידו עלי ככה ושלא יאמרו זה או זה. אף אחד לא הלביש עלי תיק ואף אחד לא יכול להלביש עלי תיק. אני סומך על מערכת המשפט".

 

על פי החשד, לחיאני פעל באמצעים פסולים להחזיר את חובותיו. בטרם נכנס לתפקידו כראש העיר בשנת 2003, הוא היה חייב כ-35 מיליון שקלים מעסקיו כקבלן בניין. במקביל, לקח לחיאני לפי החשד הלוואות נוספות ולפי חקירת המשטרה יש לו כיום חוב של 9 מיליון שקלים, אותו אין סיכוי שיוכל להחזיר ממשכורותו כראש עיר. החוקרים ראו בחשבונות הבנק שלו העברות של מאות אלפי שקלים לטובת כיסוי ההלוואה, חלקם ממקורות לא ברורים וחלקם במזומן.

 

בשמונת הימים הקרובים ישהה לחיאני במעצר בית בבית חמותו בפתח תקווה. זאת, לאחר שדבר מעצרו פורסם לראשונה ב-ynet שלשום. במקביל, הורה בית משפט השלום להרחיקו מבניין העירייה בבת-ים למשך 20 יום. כמו כן נאסר עליו ליצור קשר עם עובדי העירייה המעורבים בפרשה.


לחיאני בצאתו מהמעצר (צילום: אבי מועלם)

  

קודם לכן, קיבלה המשטרה מסמכי נאמנות של בעל השליטה ב-45 אחוזים מעיתון "גל גפן" שהיו אצל עו"ד דורי קלגסבלד. במשטרה חושדים כי מי שעומד מאחורי אותם 45 אחוזים הם לחיאני ובני משפחתו. המשטרה לקחה את המסמכים מוקדם יותר היום, לפי בדיקה אצל רשם החברות. עו"ד קלגסבלד טען לחסיון עורך-דין לקוח.

 

המסמכים הובאו לבית המשפט, ומשם הועברו לעורך הדין אמנון זכרוני, המייצג את לחיאני עם עו"ד קנת מן. לאחר מכן, העביר עו"ד אמנון זכרוני את תוכן מסמכי הנאמנות לידי קצין המשטרה של היחידה הכלכלית רב פקד ערן מלכה. כעת תוכל המשטרה לאשש או להפריך את הטענה כי לחיאני החזיק ביותר מ-5 אחוזים מהחברה ולא דיווח. עבירה שבגינה הוא חשוד במרמה, על פי בקשת המעצר.  

 

עו"ד זכרוני אמר: "אני עדיין עומד על דעתי שלחיאני מחזיק רק אחוז אחד בעיתון גל גפן. אני מקווה שהמשטרה תמצא לנכון להעביר לכם את תוכן המסמכים". 

 

מוקדם יותר נזף השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', במפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, על המעצר המתוקשר של לחיאני: "המעצר המתוקשר של ראש עיריית בת-ים היה מיותר, מביך ולא אנושי. לא כך הייתי רוצה לראות את דבר מעצרו. לא בנוכחות מצלמות ומיקרופונים, לא במסירת הודעה על מעצרו ולא בלקיחת הטלפון הנייד בשידור ישיר". אחר כך הבהיר השר בשיחה עם המפכ"ל, שאין מדובר בנזיפה אישית אלא בבקשה לבדיקה פנימית.

 

בתגובה למכתב הודיע דובר המשטרה: "משטרת ישראל לא זימנה את התקשורת לפעילות המשטרה, זה נוגד באופן מוחלט את מדיניותה והנחיות היועץ המשפטי לממשלה שיש לשמור בקפדנות על כבוד האדם וטובת החקירה. אנו דוחים את הטענות המיוחסות למשטרה בדבר זימון התקשורת. החקירה נוהלה עם גופי אכיפה וגורמים רבים. בשנים האחרונות ניהלה משטרת ישראל חקירות רגישות ומתוקשרות מאוד מול אישי ציבור ומאופן סיקורם ניתן ללמוד על מדיניות המשטרה שהיא שונה במהותה מהאירוע המדובר והמיוחס למשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר בת-ים, הערב בצאתו ממעצר
צילום: אבי מועלם
מומלצים