שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: המע"מ יופחת ל-16%

הפחתת המע"מ אושרה במליאת הכנסת. בהתייעצות מוקדמת בוועדת הכספים נחשף כי הדיונים בהפחתה נערכו בעיקר בלילות וכי היא אושרה רק בהצבעה שנייה לאחר שח"כ אמנון כהן מש"ס שינה את הצבעתו. ח"כ מאיר שטרית: "ממשלת נתניהו מזגזגת גם בתחום המע"מ"

החל מיום שישי הקרוב יעמוד שיעור המע"מ על 16%. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') שני צווים של הממשלה. האחד, להפחתת המע"מ בחצי אחוז לרמה של 16%, והשני להפחתה מקבילה במס השכר על מלכ"רים, שאינם מחויבים במע"מ. הצו אושר פה אחד, ברוב של 49 חברי כנסת ללא מתנגדים.

 

 

ההחלטה על הקדמת ההפחתה במע"מ משנת 2011 לשנת 2010 נמסרה הבוקר. בהודעת האוצר נכתב כי הפחתה זו "תסייע להגברת הצמיחה במשק, תגביר את כוח הקנייה של השכבות החלשות יחד עם הגידול הנוסף בקצבאות בשנת 2010, תביא לצמצום הפערים, וכן ותתרום לריסון הלחצים האינפלציוניים יחד עם העלאת הריבית במשק".

 

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אמר בדיון במליאה כי "ההפחתה הזו תתן סיוע נוסף לצמיחה היפה שאנחנו מתחילים לראות במשק. שנית, וחשוב מכך, יחד עם הגידול שצפוי בשנת 2010, ההפחתה הזו מגבירה את כוח הקנייה של השכבות החלשות ויש כאן מהלך חשוב של צמצום פערים בחברה. כי ההפחתה של המע"מ היא צעד פרוגרסיבי. ודבר אחרון הפחתה של חצי אחוז במע"מ תתרום גם לריסון היחסים האינפלציוניים יחד עם החלטה של הנגיד להעלות את הריבית".

  

איך התקבלה ההחלטה: ח"כ אמנון כהן עובר צד

הדיונים על הפחתת המע"מ התקיימו באוצר בימים האחרונים בעיקר בלילות. זאת גילה מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי לוועדת הכספים בהתייעצות המתחייבת עם הוועדה לפני שצווי ההפחתה יובאו לאישור מליאת הכנסת. הוא התנצל על שאיננו יכול לציין את השעה שבה התקבלה ההחלטה, לבקשת ח"כ חיים אורון (מרצ).

 

הנושא עלה במפתיע לאחר שהשר יובל שטייניץ דיווח טלפונית על החלטתו ליו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה). נסרדישי הוזעק ברגע האחרון לייצג את האוצר בדיון הלא צפוי שחולל סערה קטנה ושקומץ חברי הוועדה לא הספיקו להיערך לקראתו. נסרדישי דיבר על ההתייעצויות הליליות בתגובה לטענת ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) כי מדובר ב"מחטף אמיתי".

 

נציג נוסף של הקואליציה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) התרעם גם הוא על ההפחתה שלדעתו התקבלה בחופזה. נציגי חברת הטלפון הסלולריות שנכחו בהקשר לנושא הנוגע להם, טענו שההפחתה בסוף השנה לא מאפשרת להם לעדכן את המחשבים לגבי החשבון האחרון של 2009, ועלולים ליצור בלבול וגביית יתר ב-2010. כהן הציע, כחלופה להפחתת המע"מ, להימנע מהעלאת תעריפי המים, הפוגעת בשכבות החלשות.

 

נסרדישי אמר כי הוא משוכנע שהחברות יסתגלו לשינוי. הוא גם הודיע כי לא יחול שינוי אחר במתווה המיסוי. הוועדה לא היתה אמורה להצביע על הצווים אבל התקיימה הצבעה והתוצאה היתה תיקו, שלהלכה זו הצבעת נגד. גפני ביקש הצבעה חוזרת וכהן שלא הצביע בסיבוב הראשון תרם את קולו ונתן רוב לתומכים.

 

חיים אורון: סיוע דרמטי לחזקים ומינורי לחלשים

גפני הביא את הצווים לאישור המליאה. הא ברך על המהלך של האוצר והזכיר שהעלאת המע"מ ב-1% ערב אישור התקציב הדו-שנתי היתה בהוראת שעה עד סוף 2010 שאמורה להתבטל אם המשק יצא ממשבר המיתון. "ההפחתה של חצי אחוז הקדימה את המועד כי יכולנו להרשות אותה לעצמנו והיא נכונה. אני מקווה שחצי האחוז השני גם הוא יתבטל אם המצב יתייצב לפני סוף השנה הבאה".

 

למרות היעדר ההתנגדות בהצבעה, מתחו דוברי האופוזיציה ביקורת על מדיניות המיסוי של הממשלה. חבר ועדת הכפים ח"כ חיים אורון (מרצ) ברך על המהלך אבל תקף את המשך המגמה להפחית את שיעורי מס הכנסה ומס החברות. אורון הוא בראש המבקרים שתוקפים את הנפח הגבוה של המיסוי העקיף לעומת המיסוי הישיר הנמוך יחסית. "מדיניות המיסוי של הממשלה מתאפיינת בסיוע מינורי לחלשים, בעזרה דרמטית לחזקים ובהפקרת הקופה הציבורית והצרכים ארוכי הטווח".

 

ח"כ מאיר שטרית (קדימה), לשעבר שר באוצר, לא הגיב בברכה אלא אמר כי "ממשלת נתניהו מזגזגת גם בתחום המע"מ ללא שום מדיניות תקציבית. הממשלה חייבת להוריד את המע"מ בשיעור דרמטי ובאחוזים גדולים בהרבה כך שתיטיב עם שכבות הביניים וחלשים ותבטל את הפחתת מס ההכנסה שמסייעת רק לחזקים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המע"מ יורד ל-16%
צילום: index open
המליאה אישרה פה אחד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים