שתף קטע נבחר

הקואליציה הפילה החוק לצמצום השתמטות דתיות

מליאת הכנסת דחתה ברוב של 63 מול 29 את החוק שנועד להקשיח את התנאים שבהם יקבלו בנות פטור משירות בצה"ל, תוך הצהרה כי הן דתיות. קדימה: "נתניהו בחר להתכופף בפני השיקולים הקואליציוניים"

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (יום ד') הצעת חוק פרטית שנועדה לצמצם את תופעת ההשתמטות של בנות מגיוס לצה"ל, תחת הכרזת-שווא על היותן דתיות. ברוב של 63 מתנגדים מול 29 תומכים נפלה בהצבעה שמית הצעת החוק בעניין זה, שהובילה קבוצת ח"כים בראשות ח"כ ישראל חסון (קדימה). מפלגתו של חסון האשימה כי "נתניהו בחר להתכופף בפני השיקולים הקואליציוניים".

 

הצעת החוק קבעה כי נערות המבקשות פטור משירות צבאי על פי הצהרתן, יהיו חייבות לצרף הצהרה כי למדו במשך שנתיים לפחות במוסד חינוכי בעל צביון דתי ב-3 השנים שקדמו להגשת התצהיר. בנוסף, יהיה עליהן גם להוכיח את תקופת הלימודים באמצעות אישור מהמוסד בו למדו.

 

עם זאת, במקרים שבהם הנערה לא למדה במוסד חינוכי דתי, או לא הציגה את המסמכים הנדרשים - הצעת החוק נתנה שיקול דעת לפוקד הצבאי לקבל את ההצהרה אם היו לו "טעמים מיוחדים שמצדיקים את הפטור".

 

בין המתנגדים לחוק היה גם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי. הוא ביקש שהכנסת תדחה את ההצבעה ותמתין שבוע עד שהממשלה תניח על שולחנה הצעת חוק משלה בנושא. חסון עמד על קיום ההצבעה היום וציין כי בקשת הממשלה חוזרת ועולה מחדש בחודשים האחרונים - וחוק אין. בנוסף הוא טען כי החוק הממשלתי עוסק באכיפה נגד התופעה ולא במניעתה - ולכן הממשלה חוזרת ודוחה את הגשת החוק.

 

חסון, לשעבר בכיר בשב"כ, טען כי אם תופעת ההשתמטות מטעמי דת לא תיבלם, "בעוד 5 שנים היא תקיף עד 60 אחוזים מהצעירים הכשרים לשירות צבאי". לדבריו, כל שביקש הוא ליצור שוויון בדרישות בין הבנים לבנות.

 

וילנאי הגיב בחיוך רחב כשחסון טען כי סגן השר יודע לבטח את הסיבה שהממשלה

נמנעת מהגשת החוק שלה. חסון גם שב ופנה לשר הביטחון אהוד ברק בדרישה להצהיר לפני הכנסת אם הוא תומך בהמשך תופעת ההשתמטות. ברק חייך, אך לא פצה פה.

 

לאחר ההצבעה, מפלגת קדימה תקפה את המהלך ובהודעה מטעמה נטען כי "נתניהו בחר להתכופף בפני השיקולים הקואליציוניים ולהכשיר את ההשתמטות מצה"ל".

 

עוד טענו בקדימה כי "מדובר במהלך כניעה מביש בפני הגורמים המשתמטים ויריקה בפניהם של מרבית הציבור הישראלי הנושא בנטל. מדובר במתן צ'ק פתוח להשתמטות המונית באדיבותם של שר הביטחון, חברי העבודה וחברי ישראל ביתנו. נתניהו בחר לשרת את שותפיו החרדים ולהבטיח את הישרדותו הפוליטית על חשבון האינטרס הלאומי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ישראל חסון. נגד ההשתמטות
צילום: דודי ועקנין
מליאת הכנסת. ההצעה נדחתה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים