שתף קטע נבחר

סיכום השב"כ: 2009 - שנת השקט הביטחוני

15 משפחות שכולות לא ינוחמו מדו"ח סיכום השנה של השב"כ, אבל מספר ההרוגים מטרור ירד ביותר מ-50 אחוז. עופרת יצוקה עצרה את הרקטות מעזה, וגם בשטחים חלה רגיעה בולטת. לראשונה זה עשור לא היה אף פיגוע התאבדות. פיגועים רבים מסיני סוכלו, ובשב"כ מזהירים מהתעצמות חמאס וחיזבאללה

בשנת 2009 נרשמה ירידה משמעותית בנפח הפיגועים הן ברצועת עזה, והן ביהודה ושומרון ביחס לשנים קודמות. כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ד') השב"כ לרגל סוף השנה האזרחית. במקביל, סוכלו עשרות ניסיונות של ארגוני הטרור ברצועה לבצע פיגועי תופת בתוך שטחי ישראל - באמצעות הוצאת מפגעים חמושים מהרצועה לסיני, ומשם לארץ.

 

 

בשנה החולפת לא נרשם אף פיגוע התאבדות, לראשונה במהלך העשור. גם נפח הנפגעים בטרור הצטמצם - 15 הרוגים, לעומת 36 ב-2008. עיון במגמות המרכזיות של השנה החולפת מעלה תמונת מצב טובה יחסית - אך נראה כי התעצמות ארגוני הטרור עשויה לשנות את המצב ב-2010 ובשנים שאחריה.


מתוך סיכום העשור ב-ynet

 

בכל הקשור לרצועת עזה, מסכמים בשב"כ כי מבצע "עופרת יצוקה" הביא לירידה בנפח הטרור. ב-2009 שוגרו 566 רקטות לשטח ישראל, רובן הגדול בחודש ינואר, במהלך המבצע. זאת לעומת 2,048 שיגורים בשנת 2008.

 

ביהודה ושומרון הרקע לירידה בנפח הטרור קשור לפעילות הסיכול המתמשכת של כוחות הביטחון. עם זאת, בשב"כ מציינים גם את פעילות מנגנוני הביטחון הפלסטינים שתרמו למצב. ב-2009 נרשמו 633 פיגועים ביהודה ושומרון ובירושלים לעומת 893 בשנה שקדמה לה, ו-947 פיגועים ב-2007.

 

נתון בולט נוסף בגזרה זו הוא ירידה בהיקף הפיגועים עם נשק חם (ירי, מטעני חבלה): 22 פיגועי ירי נרשמו ב-2009, ו-13 פיגועי מטען, לעומת 83 פיגועי ירי, ו-54 פיגועי מטען ב-2008. בשב"כ מציינים כי חלק ניכר מהפיגועים ביהודה ושומרון ובירושלים הם במתווה של "טרור עממי", כך שלמעלה מ-90 אחוזים מכלל הפיגועים (578 במספר) הם למעשה השלכת בקבוקי תבערה.


 מתוך סיכום העשור ב-ynet

 

סיכום השנה מגלה כי הגזרה הדרומית הופכת למוקד של טרור. מעבר לסיכול פיגועי התופת מסיני, סוכלו גם עשרות ניסיונות חדירה של תושבי רצועת עזה משם. בנסיונות אלו ניתן לזהות מעורבות גוברת של פעילים המזדהים עם הג'יהאד העולמי ומנסים לקחת חלק בפעולות טרור.

 

לצד השקט היחסי השנה, נכתב בדו"ח כי ארגון החמאס עוסק בהתעצמות ובהכנות לקראת סבב לחימה נוסף, תוך הסתתרות מאחורי גבה של האוכלוסייה האזרחית.

 מערך המנהרות להברחת אמצעי לחימה מתחת לציר פילדלפי שוקם ושופר, ומעבר לאמצעי לחימה מוכנסים לרצועה גם צינורות וחומרים המשמשים לייצור רקטות.

 

מגמה נוספת ומדאיגה ברצועת עזה היא התבססותו של הג'יהאד העולמי. עשרות פעילים צבאיים שהצטרפו לארגונים הקשורים לכינוי גג זה. במיוחד צוין ניסיון פיגוע התופת של אותם פעילים באמצעות סוסים, על גדר המערכת ברצועת עזה.

 

השב"כ מציין גם שחיזבאללה המשיך ב-2009 את מאמציו להוציא פיגוע נקם בעקבות מותו של בכיר הארגון, עימאד מורנייה. אנשיו של חסן נסראללה אף הרחיבו את פעולותיהם לאסוף מידע על יעדים ישראליים, גם באמצעות האינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסום ארז. שקט יחסית אחרי המבצע
צילום: צפריר אביוב
המטען שהתגלה בגבול מצרים
צילום: דובר צה"ל
חיזבאללה. "רוצים לנקום"
צילום: רויטרס
מומלצים