שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  30 אלף שקל קנס לבעל חווה שהרעיב סוסות
  בית משפט השלום בבית-שאן הרשיע השבוע בעל חוות סוסים ממושב מרחביה, לאחר שמספר סוסות בבעלותו נמצאו בשנה שעברה במצב של רזון ורעב קיצוני, מוזנחות וחולות. על הנאשם נגזר עונש מאסר על תנאי של שלושה חודשים, קנס כספי של 30 אלף שקל והתחייבות בסך 40 אלף שקל שלא לבצע עבירות דומות בשנים הקרובות

  תלונה של מספר תושבי מרחביה במשרד החקלאות בגין חשד להתעללות בקבוצת סוסים במושב בשנת 2008, הסתיימה השבוע בעונש תקדימי לבעל חוות סוסים, ארז זלוסצר. בית משפט השלום בבית שאן הרשיע השבוע (ב') את בעל החווה, שהודה בכל סעיפי האישום נגדו, שכללו עינוי, התעללות והתאכזרות בסוסות, וגזר עליו עונש מאסר על תנאי לתקופה של שלושה חודשים, בתנאי שלא יבצע עבירות בהן הורשע למשך תקופה של שלוש שנים.

   

  על הנאשם נגזר קנס כספי בסך 30 אלף שקל ובאם לא יעמוד בתשלום הקנס, יישלח לכלא לשישה חודשי מאסר. כמו כן, הנאשם חוייב לחתום על התחייבות כספית בסך של 40 אלף שקל, הקובעת שעליו להימנע בשלוש השנים הקרובות מביצוע עבירות דומות.

   

  תחילת פרשת ההתעללות הקשה באפריל בשנה שעברה, אז הגיעו צוותי יחידת הפיצו"ח (פיקוח על החי והצומח) והשרותים הווטרינרים במטרה לבדוק את תלונת התושבים, ונחרדו לגלות מראות קשים.

   

  "שלדים מהלכים על ארבע"

  "שש סוסות שוכנו בחממות שעברו הסבה לאורוות, אך במקום לא היה גג, אלא יריעות ניילון שחורות שהיו קרועות לחלוטין והסוסות היו חשופות לתנאי מזג האוויר הקשים", סיפרה אז ל-ynet רופאת הסוסים בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, ד"ר צביה מילדנברג. "כל הסוסות היו במצב של רזון, כאשר שלוש מהן רזות באופן קיצוני. הצלנו שלדים מהלכים על ארבע".

   


  הסוסה במצב רזון קשה (צילום: משרד החקלאות)

   

  לדברי מילדנברג, בעל הסוסות גידל אותן להנאתו ולא למטרות פרנסה. בעקבות קשיים כלכליים הוא התקשה לממן את אחזקת הסוסות. "הן לא אכלו זמן רב למרות שסביבן היה שדה גדול של חציר אספספת, שנחשב לחציר המשובח ביותר לסוסים", היא אמרה. "נראה כי הן לא יצאו מהאורווה המאולתרת מזה זמן רב".

   

  במהלך הפעילות, לא נרשמה התנגדות מצד הבעלים ולאחר שאישר את הוצאתן והעברתן למתקן מוגן, הוזמן מחלץ למקום.

   

  במהלך הפינוי, אחת הסוסות הבוגרות התמוטטה בדרכה למשאית ההובלה. "היא היתה במצב מזעזע וסבלה מרגליים נפוחות ובעיות גידים, בנוסף לרזון הקיצוני. לצערי, לאחר שלא הצלחנו להרים אותה, נאלצנו לבצע המתת חסד". הסבירה מילדנברג.

   

  הסוסות התאוששו במתקן מוגן של משרד החקלאות ולאחר תקופה ארוכה של שיקום, חל שיפור במצבן, תודות לתפריט תזונתי מיוחד וטיפול רפואי. בעל הסוסות ממרחביה נחקר תחת אזהרה בגין עבירה על חוק צער בעלי חיים והמשרד פתח נגדו בהליכים משפטיים.

   


  הסוסה לאחר שיקום ממושך (צילום: ד"ר צביה מילדנברג, משרד החקלאות)

   

  בכתב האישום שהוגש נגדו השנה, עולה כי בעל הסוסות החזיק אותן בתנאים שאינם הולמים ועונים על רווחת החיות, כשהן סובלות "הרעבה, רזון קיצוני, פרסותיהן שבורות וארוכות ומבלי שטופלו כלל על ידי רופא וטרינר – לא לשם מתן חיסונים ואף לא לשם מתן מענה לחולי". עוד עולה מכתב האישום כי מעשיו של הנאשם גרמו לעינוי, התעללות והתאכזרות בסוסות, בניגוד לחוק צער בעלי חיים.

   

  לדברי משרד החקלאות, מדובר בגזר דין ראשון ותקדימי בישראל בגין התעללות בסוסים, מאחר "שעד היום לא נדון בין כותלי בית המשפט, והוא פרי עבודה מאומצת המבוצעת במסגרת פרויקט לחילוץ סוסים וחמורים שעברו התעללות על ידי בעליהם", כך נמסר בהודעת המשרד. "במסגרת התוכנית להצלת סוסים וחמורים שהחלה בשנה שעברה, הוצלו עשרות סוסים וחמורים שנפלו קורבן להתעללות ברחבי הארץ". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסוסות סבלו מרזון קיצוני, רעב והזנחה מתמשכת
  צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר
  שוכנו בחממות שהוסבו לאורוות ללא גג והגנה מפני פגעי מזג האוויר
  צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר
  הסוסות לאחר שחולצו מהאורווה במושב מרחביה
  צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר
  מומלצים