שתף קטע נבחר

"יום האלכוהול": התלמידים יפתיעו עם מיץ פטל?

האם היוזמה שקמה בפייסבוק תקרום עור וגידים, ואלפי תלמידים יגיעו היום לכיתות שיכורים? משרד החינוך וארגוני ההורים קוראים להיערך באופן מיוחד ולהחרים כל בקבוק - אלא שלפי התכונות האחרונות ברשת, ייתכן שמחכה להם הפתעה

האם בתי הספר יהפכו לפאבים ליום אחד? היום (א') יחול "יום האלכוהול", שעליו הכריזו באחרונה תלמידי בתי ספר בכל הארץ באמצעות קבוצלות שונות ברשת החברתית פייסבוק, שגרפו אלפי חברים. האקט האנרכיסטי נועד, לדברי יוזמיו, להביע "מחאה נגד הממסד וצביעותו", על רקע התוכנית הממשלתית למאבק בסמים ובאלכוהול בקרב בני נוער, הכוללת בין היתר הצעת חוק להעלאת גיל השתייה ל-21.

 

הנוער טובע באלכוהול - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

על פי היוזמות השונות שמתרוצצות ברשת, נראה כי תלמידים לא מעטים אכן מתכוונים להגיע היום לבתי הספר כשהם שתויים, ולהכניס לתוך בתי הספר בקבוקי אלכוהול. אולם על פי העדכונים האחרונים ברשת החברתית, ייתכן שיש תלמידים המכינים למערכת החינוך הפתעה: מאחר שמטרתם היא שיבוש לימודים ולא השתכרות, הם מסבירים, הם מכינים בקבוקים דמויי נוזל אלכוהול, למשל עם מיץ פטל, כדי "לבלבל את האויב". בהוראות מדויקות שהועברו לתמידים ברשת, מסבירים הוגי הרעיון כיצד הדבר ייצור אנרכיה במערכת.


"יום האלכוהול המקורי" - מתוך אחת ההתארגנויות בפייסבוק

 

כך או כך, משרד החינוך וארגוני ההורים לוקחים ברצינות רבה את היוזמה, ונערכים היערכות מיוחדת לקדם אותה - בין היתר כלקח משביתת התלמידים הגדולה לפני ארבע שנים, שבה נטלו חלק עשרות אלפים, וממנה הסיקו כי אין לזלזל ביוזמות של תלמידים נגד מערכת החינוך.

 

"כך תצאו גברים-גברים ונשים-נשים"

באחת הקבוצות בפייסבוק ניסחו מי שמתיימרים להיות מנהיגי המחאה את דרישותיהם, אותן הם מכנים, בשפה חינוכית, "נושאי הליבה". אלו כוללים בין היתר: שינוי דגש שנת הלימודים מנושאים צבאיים לנושאים חינוכיים, ואיסור על הגעת קצינים לבתי ספר; הצגת תוכנית מפורטת להעלאת מספר התלמידים המסיימים תיכון עם תעודת בגרות מלאה; הצגת להציג תוכנית אפקטיבית למאבק באלימות בתוך בתי הספר;

איסור על עישון בכל שטח בית הספר, הן על ידי תלמידים והן על ידי מורים, בדומה לאיסור על הבאת אלכוהול, כדי שתלמידים לא יהפכו למעשנים פסיביים. הדרישה האחרונה שלהם היא לאפשר תחבורה ציבורית בשבת בערים הגדולות - כדי להעמיד אמצעי יעיל ובטוח לנוער שרוצה לבלות, ולמנוע תאונות דרכים כתוצאה מנהיגה בשיכרות.

 

קבוצה זו הסבירה גם את עיקרי האסטרטגיה המנחה אותה: "מטרתנו היא להציף את מחדלי החינוך לתודעה הציבורית. מהי הדרך הטובה ביותר לכך? שיבוש הלימודים. זה מה שהמורים עושים כשהם חשים שהם לא מרוויחים מספיק. אבל איך משבשים את הלימודים, בדרך לא אלימה, בדרך שתקבל סיקור חיובי, באופן שלא יגרום להישלח הביתה? איך מורידים את כל אלה שמתכוונים לשתות מהעץ, באופן שיאפשר להם לצאת גברים-גברים ונשים-נשים?".

 

הפתרון מובא בהמשך: "מלאו בקבוק שתייה שמסומן כמכיל אלכוהול במשקה לא-אלכוהולי בעל גוון זהה למשקה המקורי, לדוגמה, בקבוקי וודקה ימולאו במים. יש מי שיסתובבו עם ג'ריקנים מלאים במים ומיץ פטל כמחאה על המחאה ותוכלו לבקש מהם מילוי". התלמידים מוזהרים: "אל תערבבו אלכוהול בנוזל בשום אופן. נקו היטב את הבקבוקים שלא ידיפו אלכוהול". מארגני המחאה צופים שהמורים ינסו להחרים בקבוקי אלכוהול, אך אם יביאו לכל בית ספר מאות בקבוקים "מזויפים", הם יצטרכו להריח או לטעום מכל הבקבוקים - וכך הלימודים ישתבשו.

 

"מעולם לא קראנו להשתכרות המונית או לשתייה בבתי הספר", טוענים כותבי המניפסט, "אך מישהו החליט אחרת. מאחר וברור היה למייסדי המחתרת שדברינו יעוותו, הראיונות לתקשורת נאסרו".

 

הנהגת ההורים: הזדמנות לחזק את סמכותנו

וודקה או פטל, במשרד החינוך לא מתכוונים לשבת בשקט. "המשרד יתייחס בתקיפות לתלמידים שיבואו עם אלכוהול מכל סוג שהוא לשטח בת הספר", מבהירים במשרד. "נתייחס בתקיפות לתלמידים שיגיעו לשטח בית הספר עם אלכוהול או שיכורים, ונגבה בתי ספר שישעו מיידית תלמידים. יש מעקב בקבוצות אחרי הילדים. תתקיים היערכות מוגברת לוודא שלא מגיעים עם אלכוהול לבית הספר".

 

עוד מבהירים במשרד כי "כבר בחודש שעבר העביר מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, הנחיה למנהלים לנהוג בחומרה בכל נושא מניעת שימוש באלכוהול בבתי הספר".

 

גם הנהגת ההורים הארצית נערכת, ובמכתב ששיגרה להורים, הם נדרשים לבדוק את חפצי התלמידים לפני צאתם לבית הספר היום. "אין לי ספק שבידינו ההורים מצוי הכוח למנוע מרד נעורים חריף זה, כותבת אתי בנימין, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. "זו עבורנו הזדמנות לחזק את הסמכות ההורית מול ילדינו. אני פונה אל כלל ההורים במדינת ישראל - להיות ערניים, ולבדוק עם מה ילדינו יוצאים לבית הספר, להיות קשובים לילדים ולמנוע מבעוד מועד את השתתפותם בהתארגנות זו ובכל התארגנות דומה בתאריכים שונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בבית ספרנו (אילוסטרציה)
צילום: Index Open
מומלצים