שתף קטע נבחר

ליברמן לשגרירים: יש כבוד לאומי, די להתרפס

שר החוץ סיכם את כנס השגרירים שנערך בשבוע החולף, ואמר לנציגי ישראל בעולם: "במזרח התיכון, למושגים כמו 'כבוד לאומי' יש ערך חשוב ביותר. על כל דבר תהיה תגובה. לא ניתן את הלחי השנייה - זו המדיניות שאני דורש"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, ממשיך לקדם מדיניות חוץ תקיפה - ומבקש מהשגרירים בעולם ליישר איתו קו. "בקודים המקובלים במזרח-התיכון, למושגים כמו 'כבוד לאומי' יש ערך חשוב ביותר. לא צריך להתגרות ולהתלהם, אבל אסור שתהיה גישה של התרפסות והתבטלות עצמית", הוא דרש מהם ביום חמישי, בסיכום כנס השגרירים שנערך בארץ בשבוע שעבר.

 

לדבריו, "ראיתי כמה שגרירים שההזדהות שלהם עם המקום בו הם משרתים היא כל כך גדולה שהם כל הזמן מנסים להסביר את הצד השני.

 זו גישה לא נכונה. תקופת ההתרפסות הסתיימה, לא נחפש עילה לעימותים וחיכוכים, אבל לא ניתן את הלחי השנייה".

 

ייתכן שדבריו של שר החוץ באו בתגובה למיני-תקרית במהלך נאומו של ליברמן ביום ראשון. אז, שאמר ש"כל עוד אני שר החוץ, לא יהיה תיווך טורקי במשא ומתן עם סוריה", סמנכ"ל המשרד, נאור גילאון, נשמע צוחק. השגריר בטורקיה, גבי לוי, התערב וצעק מהקהל: "יש מי שצוחק ויש מי שבוכה". עם זאת, בלשכת שר החוץ הדגישו שהדברים היום כוונו לכלל השגרירים, בלי קשר לתקרית.

 

שר החוץ דרש כי "על כל דבר תהיה תגובה, זו המדיניות שאני דורש מכם השגרירים. השגרירים חייבים להיות ביחסים טובים ולכבד את הצד המארח ולא צריך לחפש פרובוקציות, אבל לא נסבול עלבונות וגידופים".

 

הוא גם המשיך לתקוף בחריפות את המדיניות הפלסטינית התובעת עוד ויתורים ישראלים כדי לנהל משא ומתן. "די לצביעות", קרא ליברמן, "אנו לא חייבים לתת שום תשלום נוסף על מנת לדבר עם אבו מאזן. שילמנו מספיק ועשינו הרבה מחוות וצעדים, אבל לא זכינו למשהו בתמורה. להיפך, רק השבוע ראיתי תלונה חמורה של הפלסטינים למזכ"ל האו"ם על פגיעה בחופש הדת. אי אפשר לדבר על עידן חדש באותו הזמן שיינתן גזר דין מוות לפלסטיני שמכר קרקע ליהודי אשר חתום עליו אבו מאזן עצמו".

 

בראיון ל"קול ישראל" הבוקר התייחס ליברמן לפערים בינו לבין ראש הממשלה בנוגע לתהליך השלום, כפי שהצטיירו בתקשורת. ליברמן אמר ברדיו, כי "מה שאמרתי ומה שאמר ראש הממשלה אלה דברים זהים בדיוק. הבעיה שהתקשורת לפעמים מביאה דברים בצורה מעוותת לגמרי וכשאני מסתכל על כמה מעיתוני ישראל, נראה לי שחזרתי לתקופה הסובייטית". לדבריו, "לא צריך להסתמך על דיווחים עיתונאים בפרט שהכנס כולו הוקלט, צולם ואפשר לקחת דברים במקורם ולא להסתמך על דיווחי התקשורת".

 

ליברמן נשאל האם יוכל להיות שותף לתהליך מדיני מתוך אמונה שיש לו סיכוי.

שר החוץ השיב, כי "אנחנו חושבים שלשמור את הדיאלוג המדיני יש לזה חשיבות ויש בזה ערך בפני עצמו. לכן אנחנו נהיה בדיאלוג ואמרנו מהרגע הראשון שאנחנו מוכנים לדו-שיח ישיר מיד ללא תנאים מוקדמים". לדבריו, "אנחנו היינו מוכנים למו"מ גם אתמול, גם היום וגם מחר". עם זאת, הוא סייג ואמר כי יש לבחון "עד כמה זה יכול להצליח. אני חושב שגם פה ברור שיש פה פרטנר בעייתי מבחינת הלגיטימיות שלו. את מי בדיוק מייצג אבו מאזן?".


פורסם לראשונה 02/01/2010 22:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ, השבוע בכנס השגרירים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים