שתף קטע נבחר

לא רואים ממטר: לאן נעלמו הפרפרים והצפרדעים?

פרפרים, צפרדעים, חלזונות וצבים נכללים ברשימה המדאיגה של בעלי החיים שציבור המטיילים בישראל כמעט ואינו רואה עוד בטבע המקומי, כך עולה מסקר שערכה החברה להגנת הטבע לרגל שנת השמירה על המגוון הביולוגי בעולם. לדעת 78% מהמשיבים, מצב החיות והצמחים יחמיר בשנים הקרובות

סקר של החברה להגנת הטבע לרגל הכרזת האו"ם על השנה הקרובה כשנת השמירה על המגוון הביולוגי חושף ממצאים עגומים על התדירות בה זוכים תושבי ישראל המטיילים בטבע לראות חיות בר מקומיות.
  
על השאלה "האם יצא לך בשנה האחרונה לראות חיות בטבע?" השיבו 25.7 מהנשאלים כי בעלי החיים אותם ראו במהלך טיול היו בעלי כנף. 24.1 אחוז אמרו שראו יונקים גדולים דוגמת אייל, צבי או יעל; 18.2 אחוז אמרו שראו תן, שועל או צבוע; ו-11.5 אחוז אמרו שראו ארנבות.
 
רק 6 אחוזים אמרו שראו קיפוד; גם צבים כמעט ולא נצפו (4.7 אחוז), וחרקים, חלזונות ועכבישים משתרכים מאחור בתחתית הרשימה (2.1 אחוזים). הפרפרים והזאבים, כך נראה, היו בעלי החיים שנצפו הכי פחות: רק 0.6 אחוזים אמרו שראו אותם בטבע. הסקר התבצע על ידי חברת "market watch" בקרב כ-500 איש בשבוע שעבר.
 


הציפורים בולטות בשטח (צילום: רועי תורג'מן)

 

בחברה להגנת הטבע ציינו כי "36 אחוז מהישראלים הנוהגים לטייל בטבע לא זכו לראות השנה בכלל בעלי חיים בשטח. רק אחד מ-12 מטיילים ראה השנה חזיר בר; אחד מ-45 מטיילים ראה צפרדע, ורק אחד מתוך 166 מטיילים ראה בשנה האחרונה פרפר".

 

מנתוני הסקר עולה עוד כי78 אחוז מהמשיבים ציינו כי ישנם פחות בעלי חיים בטבע מאשר בעבר, ו-71 אחוז משערים שמספר בעלי החיים יהיו נמוך יותר גם בעתיד.

 

על הסיבות להיעלמות מיני בעלי חיים וצמחים, השיבו 45 אחוז מהנשאלים כי הסיבות העיקריות לכך היא "ירידה בכמות השטחים הפתוחים ופיתוח ובנייה לא מבוקרים". מהסקר עולה כי יש להגביר את פעולות האכיפה ומניעת הציד בכדי לשפר את המצב הקיים.

 

 
האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית
תוצאות הסקר הולכות יד ביד עם ממצאי ה"רשימה האדומה" של המינים המצויים תחת איום בטבע בעולם, אותה פרסם לפני כחודשיים איגוד השימור העולמי (IUCN). ברשימה 17,291 מיני בעלי חיים וצמחים הנתונים בסכנת הכחדה, מתוך 47,677 מינים. הדו"ח חשף תמונת מצב מדאיגה בכל הנוגע להשפעת האדם והיעלמות שטחים פתוחים על קיומם של מיני בעלי חיים וצמחים. לרגל שנת המגוון הביולוגי, מתכוונים באיגוד להעלות את הנושא למודעות עולמית על ידי פירסום יומי של חיות בסכנת הכחדה באתר האיגוד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילנית מצויה. דו-חיים בנסיגה
צילום: דותן רותם
זנב סנונית. 0.6% מהמשיבים ראה פרפר במהלך טיול
צילום: רומן מלאך
דוכיפת. 25.7% מהמשיבים ראו בעל כנף בטבע
צילום: רועי גזית
מומלצים