שתף קטע נבחר

יום לאומי לשפה העברית: השרים ישתתפו בחוג

בתום דיון ארוך, בהשתתפות בכירי האקדמיה ללשון העברית, הוחלט לקדם את מעמד השפה באמצעות הנצחתה בסמלים שונים. לאחר שהוצע לו "לעברת" את שמו, חשף השר שלום בדיון את שמו העברי הנוסף, והביע צער על "שיכנוז" השפה

שרי הממשלה, שירצו להעשיר את שפתם, יוכלו להצטרף לחוג ללשון העברית, שבו ישתתף גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעצמו. כך סיכמו הבוקר (יום א') שרי הממשלה, שדנו במשך כשעתיים בשפה העברית ובדרכים להנחילה.

 

בדיון הממושך, הוחלט בין היתר לקבוע את כ"א באדר כיום לאומי לשפה העברית, יום הולדתו של מי שנחשב ל"מחייה" הלשון, אליעזר בן יהודה. כמו כן, החליטו השרים לקיים כנס שיעסוק בשפה וכן תיבדק האפשרות להוצאת בול העוסק בה, הטבעת מדליות ומתן פרס מטעם ראש הממשלה לאישים החוקרים ופועלים לחיזוקה בישראל.

 

בדיון נכח גם נשיא האקדמיה ללשון העברית, פרופסור משה בר אשר, שסקר את פעילות הארגון וביקש לעגן את תקציבו, בסכום של תשעה מיליון שקלים, לחלק מבסיס התקציב. ראש הממשלה ביקש משר האוצר לבחון את הנושא, ואמר כי מדובר בהחלטה ערכית חשובה. "הנושא חשוב ואנו רוצים שיישמר במהלך סערות הזמן. המשימה הגדולה היא לשמר את גרעין השפה העברית. ילדי ישראל מתרחקים מאבני היסוד של השפה. זו המשימה הגדולה ביותר של מערכת החינוך", אמר ראש הממשלה.

 

שלום: "בכירים מתבטאים בלשון קלוקלת"

בדיון עלו כמה אנקדוטות משעשעות, לאחר שהשר סילבן שלום הציג לפני ראשי האקדמיה שורה של תהיות, ובהן השאלה מדוע מוגדר המוסד "אקדמיה" מבלי שיימצא עבורו מונח עברי. לאחר שהציג את השאלה, הציע נתניהו לשר הסקרן להצטרף לארגון בעצמו כדי למצוא פתרון לסוגיה.

 

לאחר שראש האקדמיה, פרופסור בר אשר, הציע לשלום "לעברת" את שמו הפרטי, הפתיע השר וסיפק לכך תשובה. "השם האמיתי המלא שלי הוא ציון סילבן משה, ורק סילבן נתפס". סגנית השר לאה נס, שהשתתפה בדיון, הוסיפה בחיוך: "ומה עם השם 'סטיב'"?, כשברקע פרצו השרים בצחוק, ושלום, עצמו, התקשה לספק תשובה.

 

בדיון הביע שלום צער על מה שהגדיר "שיכנוז" השפה העברית, כלשונו, באשר לאופן שבו מקובל להגות את השפה בישראל, והוסיף כי הוא עצמו זוכה לשמוע טענות רבות בדבר שימוש לקוי בעברית של בכירים בממשל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליעזר בן יהודה. היה גאה בממשלה?
נתניהו ושלום. חוג חדש לעברית בממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים