שתף קטע נבחר

שהבגד לא יתכווץ: מדריך לקריאת סמלי כביסה

תוויות של בגדים נושאות סמלים שונים ומשונים שרובנו נוטים להתעלם מהם ומשלמים על כך בבגד מכווץ, מורחב או דהוי. קבלו מדריך בסיוע מכון התקנים לקריאת שפת הסימונים

כשהסוודר האהוב עלייך נראה פתאום מעולה על החתול שלך, המכנסיים המחוייטים שלך יצאו חיוורים מהכביסה למרות שנכנסו אליה שחורים משחור והחזייה שלך לא מונעת אלא נכנעת לכוח הכבידה - זה סימן שלא קראת טוב את הסימן.

 

כי לרוב, מי שיודע לפענח את הסמלים האניגמטייים שעל תווית הבגד, יעבור את חייו מבלי להיתקל בשינויים המצערים הללו. מדובר בסימולים גרפיים בינלאומיים, שמהווים מעין תמרורי עצור קטנים למניעת תאונות כביסה בלתי הפיכות. 

 

מומחי מכון התקנים הישראלי סייעו לנו לתרגם לעברית את הסמלים העיקריים, שאם תדעו את משמעותם, תוכלו לקרוא את כלל התוויות שעל הבגדים.

 

הליך הכביסה

הסמל שנראה כמו טרפז מלא בגלים נותן מידע על טמפרטורת והליך הכיבוס. המספר שמופיע בתוך הסמל מעיד על טמפרטורת הכביסה המרבית שהבגד או המצעים שנושאם אותו דורשים. הקווים המופיעים מתחתיו מעידים על אופן הסחיטה הנדרש.


 

למשל, אם מופיע המספר 40 בתוך הסימול, זה אומר שטמפרטורת הכיבוס המירבית של דבר הביגוד היא 40 מעלות צלזיוס, בפעולה מכנית רגילה, בשטיפה רגילה ובסחיטה רגילה.

 

אם מתחת לסמל שבתוכו המספר 40, מופיע קו בודד, זה אומר שטמפרטורת הכיבוס המרבית של הבגד היא 40 מעלות צלזיוס בפעולה מכנית מתונה, בשטיפה תוך צינון מודרג, ובסחיטה מתונה.

 

והסימול שבתמונה למטה, מורה כי הטמפרטורת הכיבוס המרבית צריכה להיות עד 40 מעלות צלזיוס, עם פעולה מכאנית מתונה ביותר, שטיפה רגילה, סחיטה רגילה ובלי סחיטה ביד.


אותם שלושה סמלים (בלי קו תחתון, עם קו תחתון אחד ועם שני קווים תחתונים) יכולים להופיע גם עם הטמפ': 30,60,70 ו-95. 

 

אותו סמל, בלי מספר בתוכו, ועם כף יד מגוננת, מעיד כי בגד זה יש לכבס בטמפרטורה מרבית של 40 מעלות ויש לטפל בו בזהירות.

 

בתמונה למטה, אפשר לראות ורסיה נוספת של אותו סימול, רק עם X במקום ה-40 ובלי הקווים שמתחת, שפירושו לא לכבס ולנקוט בזהירות בעת טיפול במצב לח.


תהליך הלבנה על בסיס כלור: המשולש מסמל תהליך הלבנה על בסיס כלור. כשבתוך המשולש מופיעות האותיות Cl:

מותר להלבין את הבגד על בסיס כלור, רק בתמיסה קרה ומהולה. אם יש X בתוך המשולש: אין להלבין את הכביסה.

 

גיהוץ, ייבוש וניקוי יבש

סמל בצורת מגהץ מסמן באיזו טמפרטורה ניתן לגהץ את הבגד/המצע הנושא אותו. כשיש נקודה אחת בתוך המגהץ, הכוונה היא שניתן לגהץ בטמפרטורה מרבית של 110 מעלות צלזיוס.

 

מגהץ עם שתי נקודות מסמל גיהוץ בטמפרטורה מרבית של 150 מעלות. מגהץ המסומן ב X אומר שלא ניתן לגהץ את הבגד ולא לטפל בו בקיטור.

 

בתמונה שלמטה מופיעות 3 נקודות בתוך המגהץ, והפירוש הוא שניתן לגהץ את הבגד עד לטמפרטורה של 200 מעלות צלזיוס.


 

 

סמל בצורת עיגול ובתוכו אות לטינית מורה על ממסים כימיים המשמשים לניקוי כימי הידוע בשמו "ניקוי יבש". למשל אם מופיעה האות A בתוככי העיגול, זה אומר ניקוי יבש בכל הממסים המשמשים בדרך כלל לניקוי יבש, בתוספת תלת-כלורו-אתילן וכן 1,1,1 תלת-כלורו אתָן.

 

הופעה של האות P בתוך העיגול מסמנת ניקוי יבש באמצעות תלת-כלורו-אתילן, ארבע-כלורו-אתילן, חד-פלואורו-תלת-כלורו-מתָן, וכל הממסים הרשומים לגבי הסמל F, שהוא מסמל ניקוי יבש באמצעות תלת-פלואורו-תלת-כלורו-אתן, ספירט לבן (טמפרטורת זיקוק 150 צ' עד 210 צ' נקודת התלקחות 38 צ' עד 60 צ').


 

אם האותיות מוקפות העיגולים הללו מופיעים כשקו תחתן, אזי המשמעות היא שישנן הגבלות חמורות על הוספת מים ו/או על פעולה מכנית ו/או על המפרטורה במהלך הניקוי ו/או הייבוש. ושניקוי בשירות עצמי אסור.

 

הסימול שבתמונה למטה משמעותו היא שהסרת כתמים באמצעות ממיסים אסורה, ושהניקוי היבש אסור.


משמעות הסימול עיגול בתוך ריבוע הנראה למטה, הוא שמותר לייבש את הכבסים המסומנים בו במכונת ייבוש לאחר תהליך הכיבוס.

 

דרגות הייבוש המרביות מסומנות על-ידי נקודות שחורות בתוך הסמל. נקודה אחת פירושה שניתן לייבש במכונה במצב של טמפרטורה נמוכה. שתי נקודות פירושן ייבוש במכונה במחזור ייבוש רגיל. אותו סימול כשX מכסה אותו משמעו: אין לייבש במכונה.

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שכחתי שאסור ארבע-כלורו-אתילן!
צילום: index open
מומלצים