שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו מאזן: אין לי תנאים, אבל הפסיקו את הבנייה

  על רקע הדיווחים על חידוש אפשרי של התהליך המדיני, נועדו בשארם א-שייח הנשיא הפלסטיני ונשיא מצרים. גורמים פלסטינים: דורשים ערבויות מארה"ב שהמו"מ ייגמר במדינה בגבולות 4 ביוני 67'. השר ליברמן לטוני בלייר: לא ניתן לקצוב בזמן את משך המשא ומתן

  הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, נועד בצהריים (יום ב') בשארם א-שייח עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, והודיע בתום הפגישה כי נדרשת הפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות לצורך התנעת התהליך המדיני. "אנו מעוניינים במשא-ומתן ולא מתנגדים לחדש את התהליך ואת המפגשים עם הישראלים ואיננו מציבים תנאים, אך בו בזמן אנו סבורים כי כדי שנשוב לתהליך - צריך שתהיה הפסקה של ההתנחלויות והכרה בעקרונות של תהליך השלום".

    

  אבו מאזן ומובארק דנו בחידוש תהליך השלום, לקראת יציאתם של שר המודיעין עומר סולימאן ושל שר החוץ אחמד אבו אל-רייט לוושינגטון,

  לסדרת פגישות עם נציגי הממשל לקראת ביקורו באזור של השליח ג'ורג' מיטשל, שבו כנראה יציג את הנוסחה לחידוש התהליך ויכריז למעשה על חידושו של התהליך.

   

  אבו מאזן הביע תקווה שהתמונה תתבהר לאחר שובם מארצות-הברית של סולימאן ואבו אל-רייט. הפלסטינים מקווים שהמשא-ומתן יחודש מהמקום שבו הופסק בימי ממשלת אהוד אולמרט. הוא הדגיש כי מבחינת הפלסטינים, ירושלים תהיה חלק מהמו"מ וחלק מהפתרון.

   

  גורמים פלסטיניים אמרו ל-ynet כי הפלסטינים נתנו את הסכמתם לחידוש תהליך השלום בתנאי שהאמריקנים יבהירו את סוגיית ההתנחלויות מול ישראל, ויערבו לכך שהתהליך יסתיים בהקמת מדינה פלסטינית בקווי 4 ביוני 1967. "נכון שיש דיבורים על חילופי שטחים", אמרו אותם גורמים, "אך לפני כן, הדבר מחייב שישראל תבין שהתהליך יסתיים בגבולות שכל העולם מכיר בהם, ושהצעדים שישראל כופה בשטח אינם יכולים להשפיע על התהליך, למרות שבמו"מ יהיה גם דיבור על חילופי שטחים - אך בנוסחה שתהיה מקובלת עלינו".

   

  ליברמן: הסכם בשנתיים? יעד לא ריאלי  

  הגורמים הפלסטיניים דורשים כי הצד הישראלי יתחייב שכל הסוגיות יונחו על שולחן המו"מ, כולל ירושלים והגבולות. אם אכן הדבר ייצא אל הפועל, הם אומרים, צפויה הפסגה הערבית שתכנס במרס הקרוב להכריז על חידוש תמיכתה בתהליך המדיני, עם או בלי אזכור יוזמת השלום הערבית שישראל הביעה בעבר מספר הסתייגויות כלפיה. 

   

  על רקע הדיווחים על חידוש אפשרי של תהליך השלום, אמר הבוקר שר החוץ, אביגדור ליברמן, בפגישה עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, כי אי אפשר להגיע להסדר על גבולות הקבע תוך תשעה חודשים ולהסכם מלא תוך שנתיים: "זה יעד לא ריאלי, ולכן מה שצריך לעשות הוא להתחיל בשיחות ישירות מבלי להתחייב ולקדש שום מועד". הוא הזכיר כי בעבר כבר נקבעו כמה פעמים מועדים ויעדים שלא עמדו בהם, והדבר הוביל להקצנה ולאלימות מחודשת.

   

  ליברמן ובלייר נועדו במשרד החוץ בירושלים, ומלבד התהליך המדיני דנו גם במצב בעזה ובהתפשטות האיסלאם הפונדמנטליסטי במזרח התיכון, ובייחוד במתרחש בתימן. השר ליברמן אמר בפגישה כי חשוב לקיים עם הפלסטינים דיאלוג גלוי וכן, "מבלי לזרוע אשליות שאין להן כיסוי במציאות ושבסופו של דבר יוצרות תסכול המביא לאלימות".

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן בפגישה עם עומר סולימאן
  צילום: AFP
  לא לקצוב בזמן. ליברמן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים