שתף קטע נבחר

גורם בהסדר: "דחפו את הרב דרוקמן לפינה"

הרב חיים דרוקמן, העומד בראש איגוד ישיבות ההסדר, חולל סערה כשקבע כי יש לסרב פקודה "בדבר שאסור כמו פינוי יישובים". גורם בהסדר בתגובה: "העקשנות של ברק דחפה רבנים מתונים לפינה". הרב שמואל אליהו ל-ynet: "דברי דרוקמן מקנים לו מעמד של מנהיג אמיתי בציונות הדתית"

סערת הרב דרוקמן וסרבנות בני הישיבות: גורם בישיבות ההסדר אמר הבוקר (יום ד) ל-ynet: "העקשנות של ברק דוחפת רבנים 'מתונים' לומר דברים ברורים וחדים בנושאי סרבנות. הוא המשיך לדחוק אותם אל הפינה גם כשהתנערו חד משמעית מהפגנות בצבא, ולמעשה אילץ את הרב דרוקמן להבהיר גם את הצד השני – שיורה לתלמידיו שלא לבצע פקודה לפינוי יישובים".

 

הגורם התייחס לדברי ראש איגוד ישיבות ההסדר, הרב דרוקמן, שפורסמו בעלון השבת "עלון קטן": "אני אומר לתלמידים קודם כל לבקש בצורה מסודרת שיפטרו אותם מהמשימה הזאת מבלי לעורר מהומות. אבל אם בסוף מעמידים אותם בפינה ולא משחררים – אז אין ברירה. אם מדובר בדבר שאסור – כמו פינוי יישובים, כדי למסור אותם לאויבים, דוגמת גוש קטיף – חד משמעית, שלא יעשה"

 

הרב דרוקמן הבהיר כי הוא עומד מאחורי הדברים: "אני לא מסתיר את הדבר הזה. .... בוודאי שלצבא יש ערך מפני שהוא מגן על עם ישראל וארץ ישראל, וערכו של הצבא נעלה בגלל שהוא מצווה מהתורה. גם הצבא עצמו קבע שכל מה שקשור באורח חיים על פי התורה, אי אפשר לצוות על חייל שיעשה משהו בניגוד אליו. אז אפשר להגיד שזה לא מספיק ברור, אבל לדעתי כל אמירה אחרת לא אומרת דבר נכון".

 

הבוקר נחשף ב-ynet, כי הרב חיים דרוקמן נפגש היום עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, כדי לדון עמו בביטול ההסדר לישיבת הר ברכה. כך נודע ל-ynet. הפגישה מתקיימת במשרד ראש הממשלה  בירושלים ומשתתף בה גם דובר האיגוד, הרב דוד סתיו.  

 

הרב שמואל אליהו: "דרוקמן מנהיג אמיתי"

הרב שמואל אליהו בירך הבוקר בשיחה עם ynet את דברי הרב חיים דרוקמן, ואמר כי הם מקנים לו מעמד של "מנהיג אמיתי" בציונות הדתית. "הרב דרוקמן הוכיח כי אפשר להכיל את שני הצדדים שנמצאים בכל אחד מאתינו -

גם אהבה גדולה ונאמנות למדינה, וגם את המחוייבות הבלתי מסוייגת לתורה. הוא יכול להיות גם עם הממלכתיים וה'מתונים' וגם עם אלה שלא יכולים לשכוח את גוש קטיף ויודעים שהגירוש לא יכול לחזור על עצמו".

 

ח"כ אורי אורבך מ"הבית היהודי" אמר בתגובה כי "הרב דרוקמן לא צריך סנגורים. הוא מתנגד לסרבנות ובוודאי לקריאה לסרבנות. אם יש מי שמתקשה בהבנת אמירות מורכבות - שלא יטפל בהיסטריה שלו על גבו של הציבור הדתי הלאומי".

 

גורם נוסף ב"ישיבות הימין" אמר: "יצא המרצע מהשק. הוכח שאת מה שהרב אליעזר מלמד אמר כל הזמן, חושבים כולם – כולל המתונים ביותר – אבל פוחדים לומר. הרב דרוקמן אומר בעצמו שחלק גדול מרבני ההסדר הם בדעתו של הרב מלמד שמאפשר סרבנות כשצריך ומתנגד להפגנות חיילים, ושהצבא נטפל אליו רק בגלל הדברים הקשים שכתב על הקצונה הבכירה בתקופת הגירוש".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה: "דברי הרב מעידים על אובדן עשתונות בקרב המנהיגות הרבנית ועל כניעה להלכי רוח קנאיים וקיצוניים. על הציונות הדתית ומנהיגיה לקבל החלטה ברורה וחד משמעית האם הם חלק ממרקם החיים הדמוקרטי והציוני במדינת ישראל או שפניהם להתנתקות והתבדלות, שסופן – עימות וקרע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דרוקמן
צילום: משולם לוי
אורבך. אמירות מורכבות
צילום: גיל יוחנן
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים