שתף קטע נבחר

לא רק ש"ס: ח"כים מקדימה בעד תיקון חוק החמץ

24 חברי כנסת הצטרפו ליוזמה של ש"ס לתקן את החוק, כך שתיאסר הצגה של חמץ בפסח. בין החתומים על הצעת החוק: תשעה חברי כנסת מקדימה וחמישה מהליכוד

חוק החמץ המתוקן עשוי להיות מאושר בכנסת עוד לפני חג הפסח הקרוב. לא פחות מ-24 חברי כנסת, חלקם מהאופוזיציה, הצטרפו ליוזמה של ש"ס לתקן את החוק, כך שתיאסר הצגה של חמץ בכל בית עסק. בין התומכים - כשליש מחברי סיעת קדימה.

 

 

כפי שנחשף ב-ynet לראשונה, בסיעת ש"ס בכנסת הוחלט לאחרונה לנסות ולהביא לאישור את החוק בהליך מהיר, עוד לפני החג. הצעת החוק בנושא הונחה על שולחן הכנסת כבר בחודש מאי השנה על-ידי יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי. אלא שלאחרונה נודע ל-ynet, כי גורמים בש"ס פנו למספר חברי כנסת מסיעות אחרות בבקשה שיצטרפו כיוזמים להצעת החוק שתוגש מחדש. בכך, קיוו שהאש תוסט ולא תתמקד רק במפלגתם.

 

יו"ר סיעת ש"ס אישר אז בשיחה עם ynet את הפרטים ואמר: "זה לא חוק רק של חרדים, אלא של יהודים. אנחנו רוצים להוסיף עוד ח"כים שיתמכו בהצעת החוק ולאחר מכן היא תוגש מחדש, כדי שיהיה ברור שזה לא רצונה של ש"ס בלבד".

 

אלא שנראה שאפילו בש"ס לא שיערו את גודל ההצלחה: לא פחות מ-24 חברי כנסת חתומים על הצעת החוק החדשה שהוגשה לאחרונה לכנסת. תשעה מהם הם חברי כנסת מסיעת האופוזיציה הגדולה, קדימה: עתניאל שנלר, זאב בוים, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, ישראל חסון, אריה ביבי, יואל חסון, שלמה מולה, אלי אפללו ויעקב אדרי. בנוסף חתומים על הצעת החוק חמישה חברי כנסת מהליכוד.

 

"לא רוצים לראות חמץ בפסח"

ח"כ יואל חסון הסביר מדוע הוא תומך בחוק: "גם מתוך האמונה הבסיסית שלי שכל אדם בביתו יכול לעשות כל מה שהוא רוצה, אני חושב שבתקופת חג הפסח, ראוי שבמקומות פומביים, גם אם קטנים וגם אם גדולים לא יימכר בפומבי חמץ. אני מאמין שאחד המאבקים המרכזיים שלנו כחברה זה לשמור על ישראל כמדינה בעלת אופי יהודי, ששומר על המסורת היהודית, אך לא תוך כפייה אלא תוך קבלה של כללי המסורת היהודית".

 

לשאלה האם בוחרי קדימה תומכים לדעתו בחוק זה, אמר חסון: "גם בבדיקות שנעשו בקרב הציבור הישראלי, רוב הציבור הישראלי אינו אוכל חמץ בחג הפסח וגם לא היה רוצה לשבת במסעדה או להיכנס לחנות שבה מוצגים לראווה מוצרי חמץ".

 

ח"כ שנלר ביקש להסביר כי הצעת החוק שהוגשה, שונה מזו המקורית. ההצעה המקורית ביקשה להשמיט את המילה "פומבי" ואילו ההצעה שהוגשה לבסוף הופכת את המילה "פומבי" למילה "מקום ציבורי". לדבריו, "זהו האיזון הנכון והראוי שמחזיר את המצב לכפי שהיה עשרות שנים. לחוק הזה צריכים להסכים כולם".

 

יש לציין כי מלשכתו של ח"כ זאב בוים נמסר הבוקר (יום ה') כי בכוונתו להסיר את חתימתו מהצעת החוק, בשל התבטאויות אמש בנושא מכירת חמץ בפסח.

 

על פי הצעת החוק, במקום "בפומבי" יבוא "במקום ציבורי". בדברי ההסבר להצעה נכתב: "הגדרת המושג 'פומבי' על ידי בית המשפט, המתייחדת למכירה בדוכן המוצב ברשות הרבים בלבד, מעוותת את כוונת המחוקק ויוצרת אבסורד לפיו בחנות גדולה, דוגמת סופרמרקט

אשר עוברים בה אלפי בני אדם, תותר בה הצגת חמץ, ואילו בדוכן למכירת פיתות או בייגלה בסמטה חשוכה תיאסר המכירה. על מנת להסיר ספק מכוונת המחוקק - במקום המילה 'בפומבי' יש לכתוב 'במקום ציבורי'. בכך תיאסר הצגה של חמץ בכל מקום עסק הפתוח לרבים".

 

יוזמי החוק אומרים כי על פי המצב כיום, איסור למכירה או לצריכה של מוצר חמץ לא יחול בתחומים כגון יישוב שבו מרבית התושבים או מרבית חברי מועצת הרשות המקומית לא יהודיים, או בתחומו של יישוב שיתופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
מיכאלי. "זה לא חוק של חרדים"
צילום: אלון נוריאל
חסון. קבלת כללי המסורת
צילום: דודי ועקנין
שנלר. תיקון שאיזן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים