שתף קטע נבחר

אובמה: נשפר המודיעין, נגביר הבידוק במטוסים

נשיא ארצות הברית הציג את מסקנות חקירת ניסיון הפיגוע במטוס נוסעים אמריקני בחג המולד. הוא הורה להגביר את השימוש במכונות שיקוף בנמלי התעופה ולשפר את התיאום בין זרועות המודיעין. הוא הבהיר כי המחדל נובע מכשל מערכתי אך הדגיש כי "כשהמערכת כושלת - האחריות נופלת על כתפיי"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הכריז על שורת צעדים אופרטיבים שנועדו למנוע מחדל ביטחוני נוסף - כמו זה שאפשר את ניסיון הפיגוע במטוס "נורת'ווסט איירליינס" בחג המולד. במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך אמש (ה'), הציג אובמה את עיקרי מסקנות החקירה, שנערכה בעקבות התקרית בטיסה 253.

 

אובמה הבהיר כי "המודיעין הוא קו ההגנה הראשון" ומנה שלושה כשלים עיקריים שהובילו למחדל הביטחוני. ראשית, הוא הדגיש את הקושי

להציב את המידע בעדיפות עליונה: "למרות שהיה הרבה מידע על פעילות אל-קאעידה בתימן, קהילת המודיעין לא נתנה עדיפות למידע". שנית, הוא ציין את הכשל בחיבור פיסות המידע, באופן שיוביל למסקנה שהמחבל עומד לפעול.

 

אובמה מתח ביקורת על אופן הרכבת מאגר החשודים בטרור, שלא מנע מהצעיר לטוס לארצות הברית. הוא הבהיר כי לרשויות היה מספיק מידע כדי לזהות את אל-מוטלב כפעיל אל-קאעידה - מידע שיכול היה למנוע את עלייתו למטוס, והורה להכניס שיפורים באופן הרכבת המאגר. 

 

המודיעין ישופר, הביטחון יוגבר

במסגרת המסקנות האופרטיביות, הורה נשיא ארצות הברית להגביר את התיאום בין זרועות המודיעין השונות. כך, למשל, דו"חות הכוללים התרעות ביטחוניות שונות יופצו באופן נרחב יותר בין הסוכנויות. במקרה של איום בדרגת סיכון גבוהה, תמנה קהילת המודיעין "אחראים ספציפיים" שיהיו אמונים על החקירה. "כל הסוכנויות והעומדים בראשן יחוייבו למלא אחר השינויים ויישאו באחריות לכשלונות", אמר.

 

בגזרת הביטחון בנמלי התעופה, הורה אובמה להגביר את השימוש במכונות שיקוף ולשפר את שיתוף הפעולה עם רשויות התעופה ברחבי העולם. הוא הדגיש שהממשל יעביר "תוספת של מיליארד דולר לצורך רכישת מערכות חדישות וטכנולוגיות שיסייעו להגן על הנמלים. אלו השקעות גדולות שיהפכו את השמיים שלנו לבטוחים ומוגנים יותר". במקביל, יבחנו הרשויות את אופן הנפקת אשרות הכניסה וביטולן.

 

אובמה הבהיר כי הוא מודע לכך שאמצעים טכנולוגיים אינם יכולים להגן באופן מוחלט מפני פיגועים: "אין פתרון מוחלט. גם אם נפתח אמצעים טכנולוגים משופרים, האויבים יפעלו ואנחנו חייבים להקדים אותם בצעד אחד. בשבועות ובחודשים הקרובים נחפש דרכים לשפר את הביטחון".

 

"כשהמערכת כושלת - האחריות היא על כתפיי"

נשיא ארצות הברית בחר שלא להטיל את האחריות על כתפיו של אדם או ארגון כזה אחר: "בשלב זה, אין מקום להאשים אדם או ארגון כלשהו. מדובר בכשלון של המערכת". הוא הבהיר, עם זאת, כי "כנשיא, יש לי אחריות להגן על אזרחי המדינה, וכשהמערכת כושלת - האחריות היא על כתפיי".

 

כבר לאחר ניסיון הפיגוע התברר שהמחבל הניגרי, פארוק עבד אל-מוטלב (23), הופיע במאגר החשודים

 בטרור, אך הדבר לא מנע ממנו לעלות על טיסה לארצות הברית. אשרת הכניסה שלו לא נשללה - למרות שאביו התריע כי בנו עובר תהליך של "הקצנה". היום התברר שהרשויות במדינה חשדו בצעיר הניגרי ותכננו לחקור אותו אחרי שיירד מהמטוס, אך הוא ניסה לפוצץ את המטוס עוד קודם לכן.

 

הודעתו של אובמה אמש היא השביעית במספר מאז נחשפה הפרשה. הנשיא האמריקני קטע פעמיים את חופשתו המשפחתית בהוואי כדי להתייחס לאירוע, ומאז ערך שתי מסיבות עיתונאים בבית הלבן והתייחס לנושא גם בהודעה כתובה ערב השנה החדשה ובנאומו השבועי ברדיו.


פורסם לראשונה 07/01/2010 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה
צילום: רויטרס
אל-מוטלב
צילום: רויטרס
מומלצים