שתף קטע נבחר

מקורבי לבני: הפריימריז - עד שנה לפני הבחירות

יו"ר הוועדה לענייני מפלגה בקדימה, צחי הנגבי, קבע כינוס ל-21 בינואר, על מנת לדון בהקדמת הפריימריז. ל-ynet נודע כי הנגבי צפוי להציע שהפריימריז יתקיימו בין תשעה חודשים לשנה לפני הבחירות הכלליות. גם חיים רמון - המקורב מאוד ללבני - תומך

האם ציפי לבני צפויה להודיע באופן רשמי כי היא תומכת בהקדמת הבחירות לראשות קדימה? יו"ר המפלגה הודיעה עד כה באופן פומבי כי היא מתנגדת לדרישתו של מס' 2, שאול מופז, להקדים את הפריימריז לראשות קדימה ולקיימם תוך שלושה חודשים. עם זאת, ההליך שצפוי להביא בסופו של דבר לשינוי תקנון קדימה ולהקדמת מועד הבחירות – יחל כבר בעוד כשבוע וחצי. יו"ר הוועדה לענייני מפלגה בקדימה, ח"כ צחי הנגבי, קבע כינוס של הוועדה ל-21 בינואר, על מנת לדון בהקדמת הפריימריז, ונראה כי הוא צפוי להציע הצעת פשרה שתקבע את מועדן.

 

סכסוך בצמרת - כותרות אחרונות:

   

הנגבי עצמו סירב לגלות אמש (שבת) בשיחה עם ynet מה עמדתו בנוגע למועד הנכון לקיום הבחירות, ונימק זאת ברצונו "לאפשר קיום דיונים רציניים ובלתי תלויים".

עם זאת, על פי גורמים בכירים בקדימה, צפוי הנגבי להציע כי הפריימריז יתקיימו בין תשעה חודשים לשנה לפני הבחירות הכלליות.

 

ל-ynet נודע כי עמדתו של הנגבי זוכה גם לתמיכתו של יו"ר מועצת קדימה, חיים רמון, הנחשב גם הוא למקורב ביותר ללבני. רמון אמר ל-ynet כי "בלי קשר למופז ולבלי קשר ללבני, צריך לבחון מתי נכון מבחינת קדימה לקיים את הבחירות המקדימות". 

  

הנגבי נחשב לאחד האישים קרובים ביותר ליו"ר קדימה, ועל כן – במפלגה מעריכים כי תחילת הדיונים בנושא יתקיימו על דעתה של לבני, וכן כי רמון והנגבי לא יקדמו הצעה שאינה על דעתה. עם זאת, ההערכה היא כי דרישתו של מופז לקיים את הפריימריז תוך שלושה עד שישה חודשים, תידחה על הסף.

 

הוועדה בראשות הנגבי צפויה לקיים שורה של דיונים, במטרה לקבוע מהו המועד המתאים והנכון ביותר מבחינת קדימה לקיים את הבחירות לראשות המפלגה. כיום, תקנון המפלגה קובע כי הפריימריז יתקיימו שלושה חודשים בלבד לפני הבחירות הכלליות. אלא שרוב בקרב בכירי קדימה, ובהם גם לבני, סבורים כי מועד זה, שנקבע בזמנו עבור שרון – אינו מתאים עוד למציאות הפוליטית הקיימת.

  

היועצים: פריימריז מוקדמים - אינטרס של לבני

בשיחות שונות שקיימה לאחרונה אמרה לבני כי היא לא מתנגדת לבחינת הנושא מחדש, וכעת נראה כי התהליך יוצא לדרך. במקביל, נודע כי רבים ממקורביה ויועציה ממליצים לה להתכונן לבחירות המקדימות, שכן "פריימריז מוקדמים הם אינטרס שלה, והשאלה היא רק מתי". בסביבתה של לבני ציינו כי "הפריימריז יתקיימו ביום שציפי תרצה שיתקיימו, ולא דקה קודם. כל חברי הכנסת יודעים את זה".

  

מלבד מועד הפריימריז, צפויים חברי הוועדה לענייני מפלגה לדון בעוד עניין שמעורר סערה - הצעתו של רמון לגבות דמי חבר שנתיים מחברי קדימה, באמצעות הוראת קבע בבנק בלבד, ולא באמצעות צ'קים כנהוג כיום. כשמונים אלף חברי המפלגה התבקשו עד כה לשלם דמי חבר רק פעם אחת מאז 2006. "זה מצב בלתי אפשרי, שלא קיים בשום מפלגה בישראל, ולמיטב ידיעתי גם לא בשום מפלגה עולם", אמר רמון.

 

"אני מציע לגבות דמי חבר כל שנה. התקנון קובע את זה כבר עכשיו, אולם המפלגה נמנעה מליישם את התקנון. אם אנחנו רוצים מפלגה של פוליטיקה אחרת, אז אי אפשר להיות במצב כפי שהוא כיום", הסביר. בנוסף, מציע רמון לאכוף גם את הסעיף הקובע כי תתקיים תקופת אכשרה של 13 חודשים לחבר חדש במפלגה – תקופה שבמסגרתה לא יוכל לבחור או להיבחר.

  

מופז ותומכיו מתנגדים לשינוי התקנון ולקביעת נורמות חדשות במפקד, מחשש כי רבים מהמתפקדים שהגיעו לקדימה בזמן שהמפלגה היתה בשלטון, יסרבו לשלם דמי חבר פעם נוספת. טרם הפריימריז הקודמים,

התפקדו לקדימה אנשי ליכוד רבים כדי לסייע למופז, וכן אנשי ועדים וקבוצות במגזר העירוני, שעל פי חלק מן הטענות – נהנו מסיוע רב מצד מופז בעת שכיהן כשר התחבורה.

 

גם בימים אלה מוטחות האשמות הדדיות בין מופז ולבני בנוגע לפריימריז, ובמטות של שניהם נאספות ראיות שיוכיחו - כך לדברי הצדדים - כי "נשפכו כספים כדי לקנות קולות".

 

בסביבתה של לבני ציינו כי "הפריימריז צריכים להתקיים אחרי שתיעשה בדיקה וטיפול חודר בנושא המפקד, דמי החבר, ההתפקדויות הכפולות וכדומה. לא יכול להיות מצב שמישהו מתפקד פעם בארבע שנים, שלא לדבר על כל הארגזים שהובאו לשם בפעם האחרונה, ולא טופלו עד הסוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. דחתה את דרישות מופז
צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה
מופז. שינוי לכיוון עמדתו?
צילום: עופר עמרם
רמון. שינוי בדמי החבר
צילום: עופר עמרם
הנגבי. פתח לשינויים?
צילום: ירון ברנר
מומלצים