שתף קטע נבחר

בכיר אמריקני: מיטשל לא איים בנושא הערבויות

לאחר שהשליח המיוחד אמר בראיון טלווויזיוני כי לארה"ב שמורה הזכות לעכב תמיכה בערבויות לישראל, הבהיר גורם אמריקני בכיר בשיחה עם ynet: "זה לא היה איום ולא רמז לאיום"

ניסיון לרכך את המסר? בממשל האמריקני אמרו הלילה (יום א') כי דבריו של השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל על פגיעה אפשרית בערבויות לישראל, לא היתה איום, אלא תשובה לשאלת מראיין מהן האופציות העומדות לרשות הממשל האמריקני מול סרבנות של ישראל לחידוש המו"מ עם הפלסטינים. גורם אמריקני בכיר אמר ל-ynet: "זה לא היה איום ולא רמז לאיום".

 

שלשום, ערב צאתו למזרח התיכון, רמז מיטשל אודות האפשרות שארצו תפגע בערבויות שהיא מעניקה לישראל, אם זו לא תפעל לקידום המשא ומתן ולהשגת פתרון "שתי המדינות". בראיון לרשת החדשות הציבורית של ארצות הברית, הבהיר מיטשל כי וושינגטון תשתמש בתמריצים או בעונשים כלפי הצדדים.

 

כאשר המראיין ברשת PBS, צ'ארלי רוז, שאל: "אתה יושב ואומר לישראלים, אם אתם לא עושים את זה, אז מה"? - השיב מיטשל: "על פי החוק האמריקני, ארה"ב יכולה לעכב תמיכה בערבויות לישראל".

 

לאחר ההד שקיבלו הדברים הבהירו מקורות בוושינגטון בשיחה עם ynet כי לסנאטור מיטשל לא היתה כל כוונה לאיים או לרמוז באיום, אלא להצביע על אופציה אחת מיני רבות שעומדות לרשות ארה"ב בטיפול במשברים ברחבי העולם.

 

"מתמקדים בעידוד הצדדים"

"אנחנו מתמקדים בעידוד הצדדים, ישראל והפלסטינים לחזור למו"מ. זה מה שיעמוד במוקד ביקורו של סנאטור מיטשל באזור בהמשך החודש", אמר הבכיר האמריקני.

 

ואכן, מיטשל הוסיף באותו ראיון: "הגישה שלנו היא לנסות לשכנע את הצדדים מהו האינטרס החשוב להם.

אני חושב שהשגנו התקדמות מסוימת ונמשיך במאמץ להחזיר אותם למשא ומתן".

 

מיטשל התייחס גם ללוח הזמנים הצפוי למו"מ ואמר כי זה אמור להיארך לא יותר משנתיים ואף ניתן לסיימו בזמן קצר יותר. "מרגע שיתחיל - אנו חושבים כי ניתן לסיימו בפרק זמן זה", אמר שליחו של הנשיא אובמה. "באופן אישי, אני חושב שניתן יהיה לסיימו בפרק זמן קצר יותר".

 

הערבויות שמעניקה ארצות הברית לישראל מאפשרות לה לגייס כספים בריבית נמוכה ומשפרות את דירוג האשראי שלה. הפעם האחרונה שבה איים הממשל בהקפאת הערבויות, הייתה בתקופת בוש האב וראש הממשלה לשעבר, יצחק שמיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ורג' מיטשל. איום שאינו איום?
צילום: AP
מומלצים