שתף קטע נבחר

רוצים רישיון עסק? תשמרו על השבת

הרפורמה ברישוי עסקים, שאמורה לקצר ולפשט את תהליכי קבלת הרישיונות להקמת עסק, מתעכבת בעקבות דרישתו של שר הפנים אלי ישי לקבוע כי התנאי לקבלת רישיון עסק הוא סגירתו ביום שבת

האם יו"ר ש"ס אלי ישי יטרפד את הרפורמה ברישוי עסקים בגלל השבת? בשבועות הקרובים הייתה אמורה להיות מאושרת רפורמת רישוי העסקים הגדולה שמתכנן משרד האוצר בשיתוף ארגוני המעסיקים.

 

מדובר בתוכנית שתכליתה קיצור ופישוט של הליך קבלת הרישיונות לעסקים, בין היתר על ידי גיבוש קריטריונים אחידים לקבלת הרישיון בכל רשות מקומית. זאת בניגוד למצב כיום שבו כל רשות מציבה תנאים שונים.

 

 

ואולם, כעת נראה שהתוכנית עומדת בפני גניזה לאחר שהדיונים עליה הפכו לזירת התגוששות בין משרד הפנים בראשות השר אלי ישי לבין משרד האוצר, בנושא סגירת העסקים בשבת.

 

לאחרונה הציב משרד הפנים דרישה שלפיה כדי לקבל רישיון עסק, יתחייב בעל העסק לשמור על כל דיני חוק שעות עבודה ומנוחה. המשמעות היא שלראשונה נוצרת תלות בין רישוי העסק לבין קיום חוק זה בכללו והסעיף שבו הנוגע לסגירת העסקים והמפעלים בשבת בפרט.

 

במשרד האוצר זועמים על הדרישה וטוענים כי מדובר בהפרת הסטטוס קוו. לדברי האוצר, הסעיף הנוגע לסגירת עסקים בשבת לא נאכף היום בפועל, כאשר רק קומץ של פקחים של משרד התמ"ת ממונים על הנושא. "הכנסת נושא השבת לחוק רישוי עסקים תחשוף עסקים שעובדים בשבת לביקורת של מערך הפיקוח של הרשויות המקומיות," אומרים באוצר. עדיין לא גובשו תקנות שכוללות את הסנקציות שיוטלו על מי שיעבור על החוק, אבל ייתכן שעבירה על סעיף זה תגרור שלילה זמנית של רישיון העסק וקנסות כבדים.

 

"אם משרד הפנים ימשיך להתעקש על הנושא, נגנוז את החוק", אמר ל"ממון" גורם באוצר. "עדיף שיהיה מסורבל להוציא רישיון עסק, מאשר שיהיה קל וכל העסקים בארץ יהיו חשופים לסכנה ממשית של סגירה ולקנסות כבדים בשל פתיחתם בשבת".

 

יו"ר איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, שנטל חלק במשא ומתן לגיבוש הרפורמה, פנה בסוף השבוע לשר האוצר יובל שטייניץ והזהיר: "אם יתקבלו השינויים בחוק רישוי עסקים, הוא יהפוך מחוק לעידוד עסקים לחוק לדיכוי עסקים שמטרתו לאכוף חוקים אחרים בנושאי דת, דיני עבודה וכדומה. הוא יהווה הכבדה נוספת ובלתי אפשרית על פתיחה וניהול עסקים".

 

בלשכתו של שר הפנים אלי ישי דחו את הביקורת ומסרו: "בכל הנוגע לאכיפת חוקי מגן ובכלל זה חוק שעות עבודה ומנוחה, אין שום סטטוס קוו. תמוה ומוזר שמשרד האוצר מבקש שחוקים אלה לא ייאכפו. בשבתו כשר התמ"ת, הגדיל ישי את מספר הפקחים שאמונים על אכיפת חוקים אלה וגם כשר הפנים כיום הוא מחויב לנושא".

 

הכתבה המלאה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" שב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. "אין סטטוס קוו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים