שתף קטע נבחר

סביון: כלבה חולצה מצינור בטון בעומק של 7 מטר

כלפתה, כלבה בת 13 מסביון נפלה לבור ספיגה מבטון בעומק של שבעה מטר ושרדה בו יומיים ללא מזון ומים. בזכות מבצע חילוץ מורכב של יחידת החילוץ של שרותי כבאות בפתח-תקווה ושכן שגייס טרקטור, חולצה הכלבה בשלום

רגעי מתח וחרדה ארוכים עברו על בני משפחת זיו מסביון, לאחר שכלבתם האבודה כלפתה נמצאה בתחתית בור בעומק של כשבעה מטרים. בסוף השבוע עמלו אנשי יחידת החילוץ של שרותי כבאות בפתח-תקווה במשך שעות ארוכות כדי לחלצה בשלום.

 

כלפתה, כלבה מבוגרת בת 13 מגזע פולי, אבדה לבעליה ביום רביעי שעבר. "חיפשנו אחריה בכל מקום ביישוב ובמכלאות באזור, אבל לא הצלחנו למצוא אותה", סיפרה בת המשפחה (שמה שמור במערכת). "ביום שישי בבוקר, הלך אחי במקרה בשטח פתוח סמוך לפרדסים ביישוב, באזור בו חולפים אנשים רבים כל יום. הוא שמע נביחות אבל לא ראה אותה".

 

זיו אמרה כי רק לאחר חיפוש מדוקדק בין הצמחיה הגבוהה והסבוכה גילה אחיה פתח של בור ספיגה ישן שכבר יצא מכלל שימוש. "הוא קרא לכלבה והיא נבחה בחזרה. מהרגע הזה התחיל מירוץ נגד הזמן כדי להציל אותה".

 
צילום: אורן שישיצקי, כבאות והצלה פ

 

 

צוות מתחנת כיבוי האש ביהוד הגיע למקום בעקבות קריאת המשפחה. "הכלבה נפלה לעומק של כשבעה מטר לצינור בטון שקוטר המפתח שלו היה 40 סנטימטר", סיפר אורן שישיצקי, מפקד יחידת החילוץ בתחנת פתח-תקווה שהגיעה למקום. "בתחילה ניסינו לבצע חילוץ באמצעות חבלים כדי לנסות ולתפוס את הכלבה, אך היא איבדה הכרה מספר פעמים ונאלצנו להפעיל כלי חפירה כבדים".

 

במהלך מבצע החילוץ איבדה הכלבה את הכרתה מספר פעמים. "הכבאים חשבו שהיא מתה ובכל פעם שזה קרה, אחי נקשר והורד על ידי הכבאים לאזור הצינור, קרא לה והיא התעוררה", סיפרה זיו.

 

למקום הגיעו כוחות משטרה, כיבוי אש, נציגי עירייה ועוברי אורח רבים. במשפחת זיו ציינו כי נכונות של אחד השכנים, קבלן בניין במקצועו, סייעה רבות למבצע. הוא הביא למקום טרקטור גדול שהחל לחפור מסביב לצינור הבטון. "בכל פעם שהטרקטור חפר והוציא אדמה רבה החוצה הורדנו מחלץ למטה כדי שישבור את הצינור", סיפר שישיצקי.

 

לאחר כארבע שעות וחצי, הצליחו המחלצים להגיע למרחק של כשני מטר מהכלבה. "אחת הסכנות הגדולות במבצע היתה קריסת ערימות האדמה על המחלצים והכלבה", הוא סיפר. "הורדנו למטה מחלץ באמצעות מנוף וכננת, כך שהוא היה תלוי באוויר והצליח לשבור מספר טבעות בטון נוספות מהצינור. בסופו של דבר, הוא הצליח להגיע למרחק נגיעה ממנה, שלף אותה מהצינור ואז העלנו אותם באיטיות בחזרה".

 

הסוף היה טוב

הכלבה הוצאה שלמה ובריאה מהצינור. ד"ר שירי אילן, וטרינרית ממרפאת "חברים" ביהוד, שנכחה במקום הבהילה אותה לטיפול חירום.

 

"כלפתה היתה מותשת, מיובשת, מלאת בוץ וקפואה. אחרי חימום, עירוי נוזלים ואנטיביוטיקה ובדיקה מקיפה, לא מצאנו שברים או פגיעות בגוף", סיפרה ד"ר אילן. "היא שרדה ללא מזון ומים יומיים וחצי, ירדה שני קילוגרם במשקלה, אבל כבר באותו היום, אחרי מספר מקלחות, היא חזרה לבעליה". 

 

בתום עבודת החילוץ, הכבאים ואנשי העירייה כיסו את שני פתחי בורות הספיגה בשטח, אך לדברי המשפחה, יתכן ונותרו במקום בורות נוספים פתוחים, דבר שעלול לסכן את בני האדם החולפים במקום והם ממליצים לגדר את השטח הפרטי, כדי למנוע מקרי פגיעה בעתיד.

 


באדיבות משפחת זיו

בריאה ושלמה. כלפתה מתאוששת בבית (צילום: באדיבות משפחת זיו)

 

ביחידת החילוץ של כיבוי האש בפתח-תקווה מציינים כי זהו אחד ממקרי החילוץ המורכבים בהם טיפלו מאז שהוקמה היחידה לפני כשש שנים. "הסיפוק הוא גדול לחלץ בעל חיים. לראות את האושר על פניהם של בני המשפחה המודאגים היה שווה את הכל. אנחנו מתייחסים לחילוץ בעלי חיים ברצינות, כפי שעושים גם עם בני אדם", מוסיף שישיצקי.

 

בני המשפחה שיבחו את עבודת המחלצים ואת השכן שגייס טרקטור למבצע. "הם לא זילזלו בנו לרגע אחד ועבדו קשה כדי להציל את הכלבה שלנו", מסכמת זיו את החוויה המתישה. "כלפתה שלנו חזרה אלינו בריאה וכבר מתרוצצת בבית, נובחת ומשחקת עם כולם. זה נס שהיא שרדה את הנפילה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן שישיצקי, כבאות והצלה פ"ת
באדיבות משפחת זיו
צילום: ד"ר שירי אילן
צילום: ד"ר שירי אילן
צילום: ד"ר שירי אילן
מומלצים